Prof. A. HAMİT SERBEST İLE “Türkiye’de Üniversite-Sanayi İşbirliği: NEREDEN NEREYE”

Bülten – Sanal Kitap Tanıtım – 29 Mart 2022
Eposta: iletisim(at)isikbinyili.org
Web sitesi: www.isikbinyili.org

TÜRKİYE’DE ÜNIVERSİTE-SANAYİİ IŞBİRLİĞİ: NEREDEN NEREYE
Prof. A. HAMİT SERBEST ile..
kitabı üzerine sanal bir toplantıya davetlisiniz…

Tarih: 10 NİSAN 2022  |  Saat:19:00 TR | 12:00PM (EST)

Sanal Toplantımıza Katılım için lütfen aşağıdaki bağlantıdan KAYIT yapınız:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUuc-CorD0vGNSVQSUvLVxmX-bBm1rIy_b_ 
Kaydınızı takiben, teyit ve giriş bağlantı bilgilerini içeren bir eposta alacaksınız.

İşbirliğiyle Düzenleyen ve sunan:
IşIkBinyılı.Org (2010, İstabul)
The Light Millennium Global (2001, New York)

SUNUŞ’tan bir ALINTI

Üniversite-Sanayi İşbirliği (ÜSİ) teriminin anlamını yitirmiş olduğunu ve artık ekosistemin işlevlerini tam olarak içermediğini söyleyenler olabilir. Bir anlamda doğrudur; çünkü artık fikri/sınaî mülkiyet hakları, patent portföyleri ve yönetimi, lisanslama, ticarileştirme, filiz işletmeler, yatırım gibi konular konuşuluyor. Ama unutulmaması gereken husus her şeyin ÜSİ ile başlamış olduğudur. Bence hem Türkiye için hem de dünya için olmazsa olmaz özelliğini yitirmiş değildir ve hiç de yitirmeyecektir.

Bu kitapta okuyacağınız yazılar daha önce farklı yerlerde yayımlanmış durumdadır. 2000 yılından bu yana CBT-Cumhuriyet Bilim Teknik, HBT-Herkese Bilim ve Teknoloji, Sanayi Gazetesi, OAİB Moment Expo, EMO Elektrik Mühendisliği ile İstanbul Sanayi Odası Sanayi dergilerinde ve Üniversite ve Toplum ile Adana Fikir Platformu e-dergilerinde yayınlanmış yazılarımdan “Üniversitelerimiz”, “Bilim, Teknoloji ve Sanayi İlişkimiz” ve “Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Arayüzler” başlıklarına uygun olanları aldım. Kitabın amacı; ülkemizde ÜSİ anlayışının, kültürünün nasıl gelişmekte olduğunu, süreçte yaşanan aksamaları, bugün itibariyle geldiğimiz noktayı ve ülke olarak izlememiz gereken yolu kendi görüşlerim doğrultusunda anlatmaya çalışmaktır.

YAZAR HAKKINDA:
A. HAMİT SERBEST

1975/1977/1982 yıllarında İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinde Lisans/YL/Doktora çalışmalarını yaptı.

1982-2020 yılları arasında Çukurova Üniversiesi Mühendislik – Mimarlık Fakültesinde, Dekan Yardımcısı ve Dekan olarak görev yaptı; Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ile Elektronik-Medikal Cihazlar UYGAR Merkezini kurdu.

1991-1992 yıllarında Alexander von Humboldt Vakfı bursuyla; DLR-Alman Uzay ve Havacılık Araştırma Kurumunda “Misafir Araştırmacı” olarak çalıştı.

1992-1995 yılları arasında TÜBİTAK MAM’da yarı zamanlı olarak Mikrodalga Uzaktan Algılama Projesinin Yürütücülüğü yaptı.
Kurucu Ortak olarak 2000 yılında MDK – Mühendislik Dekanları Konseyinin kuruluşunda bulundu ve MDK’nın tetiklediği MÜDEK – Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu’nda 2002-2014 yıllarında Üye, Önceki Başkan, Başkan, Sonraki Başkan olarak görev yaptı.

2000 yılında TÜBİTAK Adana ÜSAM’ı kurdu, halen Genel Koordinatör olarak görev yapıyor.

2002-2004 yıllarında TÜBİTAK Vizyon 2023 Teknoloji Öngörüsü Projesinde Eğitim ve İnsan Kaynakları Koordinatörü görevini yaptı. 2004 – 2006 TÜBİTAK Başkan Danışmanı olarak çalıştı.

2007 yılında ÜSİMP – Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu’nun kurucu Başkanı oldu halen bu görevi sürdürüyor.

2000-2012 yılları arasında URSI (International Union of Radio Science) Türkiye Ulusal Komitesi Başkanlığı yaptı ve 2011 yılında, dört yılda bir yapılan URSI General Assembly toplantısını İstanbul’da düzenledi.

2010 yılında EMO Bilimsel Derginin kuruluşunu yürüttü ve Baş Editörü oldu, 2020 yılında bu görevi devretti.
Daha fazla bilgi için: https://www.usimp.org.tr/uploads/pdf/hamit-serbest-cv.pdf

* * *

Bircan Ünver, IşıkBinyılı.Org Kurucu-Başkanı
MODERATÖR HAKKINDA:

BİRCAN ÜNVER,  “The Light Millennium”un (2001) BM-DGC’ye Baş Temsilcisi & IşıkBinyılı.Org’un (2010) Kurucu Başkanı
“The Light Millennium – LM” / STK’nin kurucu-başkanı ve fikir anasıdır (2001, New York) ve Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İletişim Birimi’ne 2005’den itibaren (UN-DGC-CSO) LM’in Baş Temsilcisidir. 1992 yılından itibaren QPTV.Org da Bağımsız Yapımcı ve İçerik Sağlayıcı; Barış ve Dostluk için Amerika’da Türk Kütüphane ve Müzesi Projesi’nin “Turkish Library and Museum for Friendship & Peace” üç vizyoner kurucularından biri ve 2014 yılından itibaren de yayıncısıdır. BM Sivil Toplum Kuruluşları Konferanslarının (eski adıyla UN-DPI-STK) çeşitli Planlama ve Alt-komitelerinde ve Barış Kültürü Üst-Düzey Forumu’nun (HLF-CoP) Planlama Komitesinde görev yaptı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Lisans (İstanbul, 1988) ve “The New School” Üniversitesinin Medya Bölümü’nden de (NY Şehri, 1999) Yüksek Lisans (M.A.) derecesine sahiptir. Kasım 2019-Mart 2022 döneminde, ATAA BM İlişkileri Komitesi Başkanı ve Ekim-2019-Ocak 2022 döneminde ise eşzamanlı olarak, NY Bölgesi Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. BM bünyesindeki (UN-DGC) “Global NGO Executive Committee – GNEC”in (Küresel STK’lar Üst Kurulu’na) Haziran 2021’de seçilmiş olup, adı geçen üst kurulun “Outreach & Partnerships” alt komite başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, “En Kutsalı Yaratmak” (1995), “Sanatın Labirentlerinde” (2016), “Işık Yollarında (şiir, 2017) ve “Bin Yıl Daha…” (2020) adlı dört kitabın da yazarıdır.

* * *

YARDIMCI MODERATÖR HAKKINDA:
Dr. Murat Çakan, İstanbul Teknik Üniversitesi

Dr. MURAT ÇAKAN, İstanbul Teknik Üniversitesi & IşıkBinyılı.Org Üye
1967’de Edirne’de doğdu.  Yatılı olarak okuduğu Kadıköy Anadolu Lisesi’nden 1985 yılında mezun oldu ve aynı yıl kültürlerarası değişim programı AFS ile A.B.D.’nin Oregon Eyaleti’nde 1 yıl geçirdi. 1992 yılında İTÜ Makina Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden yüksek makine mühendisi olarak mezun oldu.  1993-1994 yılları arasında Brüksel’de bulunan von Karman Akışkanlar Dinamiği Enstitüsü Diploma Kursu’na öğrenci olarak katıldı.  1994-1999 yılları arasında aynı Enstitü’nün türbomakinalar bölümünde sürdürdüğü deneysel çalışmalar sonucunda Louvain-la-Neuve Katolik Üniversitesi’nden 2000 yılında doktor ünvanı aldı.  Aynı yıl mezun olduğu İTÜ Makina Fakültesi’nde Dr. Asistan olarak çalışmaya başladı.  2003 yılında Yrd. Doç. ünvanıyla öğretim üyesi kadrosuna geçti.  Murat Çakan İTÜ Makina Fakültesi’nde, İTÜ Enerji Enstitüsü’nde, Hava Harp Okulu’nda ve Doğuş Üniversitesi’nde Akışkanlar Mekaniği, Lineer Cebir, Türbomakinalar, Mühendislik Etiği, Gaz Türbinleri, Güç Santralleri ve Bilim Aletlerinin Tarihsel Gelişimi dersleri verdi.  2007-2015 yılları arasında amacı çocuk ve gençleri bilime ısındırmak, onları bilim temelli meslekler seçmeye teşvik etmek üzere kurulmuş olan İTÜ Bilim Merkezi’nin müdürlüğünü yürüttü.  2012-2016 yılları arasında İTÜ Meslek Yüksek Okulu ve İTÜ Bilim Toplum Uyg-Ar Merkezi müdürlüklerinde bulundu.   Türk Tesisat Mühendisleri Derneği bünyesinde yer alan Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanı olan Murat Çakan’ın üçü telif, ikisi çeviri olmak üzere basılı beş kitabı bulunmaktadır.  Halen “Ünlü Tabloların Hikayeleri” başlıklı bir kitabı yayına hazırlamakta olan Murat Çakan çocukluğundan beri gönül verdiği suluboya resim çalışmalarını sürdürmeye çalışmaktadır.

* * *

Düzenleyen Kuruluş Hakkında:
IşıkBinyılı.Org - logo

Işık Binyılı Mülti-Medya, Kültür, Sosyal Destek ve Geliştirme Derneği (IşıkBinyılı.Org – İstanbul)
Türk Dernekler Kanunu gereğince, İstanbul merkezli 2010 yılında “Dernek” statüsüyle kurulmuştur. Anafikri, Lightmillennium.Org bünyesinde tanıtılmış ve iki dilde iki yumurta ikizi gibi İnternet ortamında, 1999 yılında tanıtılmıştır. Dernek, Ağustos 2020’de aynı zamanda “Yayın Evi” Sertifikasını almıştır. Ilk basılı kitap olarak ise Ekim 2020’de “Bin Yıl Daha…Işık Binyılı Yolculuğunda İlk 20 Yıl (1999-2019)” adlı kitabı yayınlamıştır. Derneğin başlıca kuruluş Amaçları şunlardır: a) Tüm insanlar ve ülkeler arasında global bir ilişki kurmayı teşvik amacıyla düşünce ve deneyimlerin özgürce aktarıldığı uluslararası, global bir platform yaratmak; b) Başta komşu ülkeler olmak üzere; dünyadaki tüm uluslar arasında kültürel, sosyal ve eğitim alanlarında uyumlu değişim ve işbirliği oluşturmaya katkıda bulunmak; c) Zengin Türk kültür ve sanatına paralel ve sosyal ve gelişim projelerini; AB ve ABD ve uluslararası düzeyde ve özellikle de ABD de kamu nezdinde, Türkiye’yı “insan-yaşam-kültür-sanat ve sosyal gelişme ile eğitim” genel kapsamında etkin ve sürekliliği olan proje ve programlarla, çeşitli eğitim kuruluşlarıyla işbirliği çerçevesinde sunmak ve kültürel değerlerle gündeme getirmek, gündemde tutmak ve olumlu bir kamuoyu oluşmasına katkıda bulunmak. 
Tamamı için takip eden Tüzük bağlantısını tıklayınız > https://isikbinyili.org/dernek_tuzuk_onayli.pdf www.isikbinyili.org

* * *

Light Millennium Global-logo

[LMGlobal.Org] IŞIK BİNYILI, KÜRESEL İNSANİ YARDIMLAŞMA VE GELİŞTİRME KURUMU, 2001, New York.

Birleşmiş Milletler Küresel İletişim Birimi’ne (UN Department of Global Communications; eski adıyla UN-DPI) 2005 yılından itibaren aktif-üye bir STK statüsünü sürdüre gelmiştir. LM, çevrimiçi web ortamında e-dergiler, halka açık etkinlikler düzenlemekte ve sunmaktadır. Aynı zamanda, ticari-olmayan televizyon programları üretir ve yayınlar. 1999 yılında Web’de tanıtıldı. 2001’de Bircan Ünver tarafından New York merkezli kuruldu. LMGlobal, esas olarak multimedya platformlarıyla, kamuoyunun ortak bilincinin gelişmesi ve BM programlarıyla günlük sosyal ve kültürel sorunların ilişkilendirilmesinin farkındalığına odaklanmıştır. Programlarında ise hayatın her kesiminden aktif katılımı teşvik etmektedir.
LMGlobal, dini ve de politik olmayan, kar amacı gütmeyen (#501-c-3), üye-bazlı olmayan bağımsız ve laik bir sivil toplum (STK/NGO) kuruluşudur. LM, “Değiştirilmiş ve Genişletilmiş” Kuruluş Sertifikasının “yasal onayını” ise 17 Aralık 2019 tarihi itibariyle almıştır. Bu tarihten itibaren geçerli olmak üzere, “The Light Millennium” “haklar” ve “sosyal servis destek” temelli bir kuruluş olma yolunda da yasal olarak yeni bir kapasite kazanmıştır.

Eposta: iletisim(at)isikbinyili.org
Web sitesi: www.isikbinyili.org

IşıkBinyılı.Org ile TurkishLibrary.Us ortak yayınıdır.

You may also like...