39. İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı: Bin Yıl Daha ~ Işık Binyılı Yolculuğu’nun İlk 20 Yılı ve Vizyonu Üzerine bir söyleşi…

39. Uluslararası TÜYAP Kitap Fuarı - IşıkBinyılı.Org - Salon#4; Stant 421

Bin Yıl Daha ~ Işık Binyılı Yolculuğu’nun İlk 20 Yılı ve IşıkBinyılı.Org’un Vizyonu Üzerine bir söyleşi…

Düzenleyen: Işık Binyılı Mülti-Medya, Kültür, Sosyal Destek ve Geliştirme Derneği (IşıkBinyılı.Org)

Konuşmacı/Yazar: BİRCAN ÜNVER, Yazar/Dernek Kurucu Başkanı
Moderatör: ASUMAN TACAL
, IşıkBinyılı.Org Sosyal Sorumluluk Projeler Koordinatörü

Tarih: 09.12.2022 | Saat: 17:00
Salon: Marmara
Format: Söyleşi – Power Point sunumu takiben söyleşi, soru-yanıt bölümü

Etkinliğin içeriği:

Işık Binyılı’nın, “Light Millennium” ile birlikte İngilizce ve Türkçe vizyonunun, “Bin Yıl Daha…” adlı bir denemeyle, New York’tan ve online olarak 1999 yılında tanıtılmış olması sonucu; aynı adlı metin gerek Amerika’da (2001), “ticari olmayan kuruluşlar” kanunu ve gerekse Türkiye Dernekler Kanunu çerçevesinde (2010) kurumlaşmış olan ikiz tüzel kimliğin/kardeş kuruluşun doğuşuna da kaynaklık etmiştir.
Etkinlik, gerek 1999’da “Bin Yıl Daha…” vizyonuna varış-çıkış noktası ve vizyonuyla birlikte gerekse, İstanbul merkezli dernek statüsünde kurumsallaşmasını takip eden süreç ile IşıkBinyılı.Org’un “yayınevi” statüsündeki ilk basılı kitabı da olan “Bin Yıl Daha…” çerçevesinde sunulacaktır.
Bu kapsamda, söyleşinin amacı yaşamın her kesitinden birey ve toplumları aktif ve düşünsel üretime teşvik ve katılımcı bir toplum oluşturmaya yönelik temellerden birinin atılmasına da bir katkı sağlamayı ve işbirlikleri çerçevesinde; özellikle de Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin 74. Yıldönümü (10 Aralık 2022) kapsamında ve 19 maddesi özelinde, “Ifade Özgürlüğü” çerçevesinde düşünsel ürünleri toplumun her kesitinden teşvik ile mülti-platformlarda katılım ve sunumu teşvik ve arrtırılmasını hedefler.

Basın bülteninde ve programda yer alacak konuşmacıların kısa özgeçmişleri


BİRCAN ÜNVER:  IşıkBinyılı.Org ile “The Light Millennium, Charitable Global Human Advancement” (LMGlobal.Org; 2001, New York) kuruluşunun fikir anası ve kurucu-başkanıdır (LMGlobal.Org).  

LMGlobal.Org’u 2005 yılında, Birleşmiş Milletler Küresel İletişim Birimine (UN DGC) üyelik sürecini başlatmış ve STK statüsünde üye olmasını sağlamıştır. Bu yıldan itibaren de BM’ye STK/NGO statüsünde “Baş Temsilcisi”dir.
2000 yılından bugüne LMGlobal’ın e-yayınlarının, kamuya açık ve BM kapsamındaki etkinliklerinin, The Light Millennium TV (#LMTV; #LightMillenniumTV) programları ile birlikte IşıkBinyılı.Org’un bütün içerik, teknik, yayın olmak üzere üstlenmiş, uygulamış ve yürütmektedir. 

Ekim 2019-Ocak 2020 – ATAA BM İlişkileri Komitesi Başkanlığı;

ATAA Ekim 2019-Ocak 2022 dönemi New York Bölgesi Başkan Yardımcısı olarak görevlerini yapmıştır.

Halen BM Bünyesindeki “Küresel STK Üst Kurulu’nda (GNEC.NGO) Direktör ve GNEC’de Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Alt Komitesi’nde başkan olarak görev yapmaktadır.

“En Kutsalı Yaratmak” (1995, 2022/2. Baskı); “Sanatın Labirentlerinde…” (2016), “Işık Yollarında (şiir, 2017) ve “Bin Yıl Daha” (2020) adlı dört Türkçe basılı kitabın ve bir çok web ortamında yayınlanmış Türkçe ve Ingilizce projenin de  yazarıdır.

New School Üniversitesi’nden (“in Media Studies”; 1999, NYC) Medya Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi (M.A.) ve B.A. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Lisans diploması almıştır (1988, İstanbul).

1992 yılından itibaren QPTV (Flushing, New York) yerel kanallarda, bağımsız yapımcıdır. 30. yıl dönümünü Ekim 2022’de bir video profilinin QPTV kanallarında yayını ile kutlamıştır. 170 den fazla ticari olmayan programa imzasını attı ve 30 yılı aşkın süreç içinde QPTV.Org kanallarında yayınlanmasını sağladı. Üretmiş olduğu programlar, #LightMillenniumTV etiketiyle web ortamında ilgilisine sunulmuştur.

Aynı zamanda, The U.S. Turkish Library and Museum” projesinin de vizyoner kurucularından biri olup, 2014 yılından itibaren ise web sitesinin yayıncılığını da yürütmektedir.

www.isikbinyili.org | www.lmglobal.org | www.lightmillennium.org | www.turkishlibrary.us

www.vimeo.com/channels/LightMillenniumTV

ASUMAN TACAL, Moderatör

1969 Kemaliye doğumlu olup, Bakırköy Behramağa ilkokulunda başlayan eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yabancı Diller  Fransız Dili Eğitimi bölümü ile tamamladı.

1 yıllık TÖMER Dil Öğretim Merkezinde okutmanlık tecrübesinden sonra özel sektörde iş yaşamına devam etti. Bir süre Yönetici asistanı olarak çalıştıktan sonra, 20 yıl bir “Dış Ticaret” şirketinden yöneticisi olarak emekli oldu.

Bu süreçte 4 ay Fransa’da, 6 ay Amerika’daki dil eğitimi aldı. Çeşitli şirket içi eğitimler, resmi ve özel kurumlardan dış ticaret eğitimleri alarak iş hayatına katkı sağlamaya devam etti.

Serbest zamanlı döneminde 2 fotoğraf sergisinde küratörlük yaptı.

İşsiz Kadınlar Derneğinde proje sorumlusu, Birarada Yaşam Derneğinde Genel Sekreter ve Fransızca Öğretmeni olarak görevler aldı.

Ekim 2021’den itibaren ve aktif olarak Işıkbinyılı.Org Derneği’nin Sosyal Sorumluluk Proje Koordinatörüdür.

İnteraktif bölüm: IşıkBinyılı.Org Derneği’nin Genel Sekreteri YETER TABAK, bir katkı sağlayacak.

Etkinlik Sorumlusu: Bircan Ünver
Eposta: iletisim(at)isikbinyili.org
Web sitesi: www.isikbinyili.org Dernek
TÜZÜK
AMAÇLAR

You may also like...