IŞIKBİNYILI.ORG 4. OLAĞAN GENEL KURUL: 2021-2022 FAALİYET RAPORU

Giriş Notu: Aşağıdaki Faaliyet Raporu, 11 Ocak 2023 tarihinde, TurkishLibrary.Us sitesinde yayınlanmıştır. IşıkBinyılı.Org ile ortak bir yayınıdır.

IşıkBinyılı.Org Derneği, 3. Genel Kurul Toplantısını, Covid-19 salgını koşulları sonucu, Kadıköy-PTT Lokalinde 25 Eylül 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirmiş olup, yasal tanımlanan 30 gün içinde Sonuç Bildirgesi Dernekler Müdürlüğüne DERBİS sistemi üzerinden sunulmuştur.
2021-2022 döneminde seçilmiş olan Yönetim Kurulu ve üyeleriyle, dernek 2021 ve 2022 yılını aktif ve verimli olmasını sağlamıştır.
Bu çerçevede, Dernek, 4. Genel Kurulu’nu ise yine Kadıkoy-PTT lokalinde 18 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirmiştir. Aşağıdaki Faaliyet Raporu’da, IşıkBinyılı.Org’un 4. Genel Kurulu esnasında sunulmuştur. B.Ü.
IŞIK BİNYILI MÜLTİ-MEDYA, KÜLTÜR, SOSYAL DESTEK VE GELİŞTİRME DERNEĞİ’NİN (IŞIKBİNYILI.ORG) 4. OLAĞAN GENEL KURULU’NA SUNULMUŞ OLAN 2021-2022 FAALIYET RAPORU
IşıkBinyılı.Org Yönetim Kurulu, 18 Aralık 2022 tarihli, 4. Genel Kurulu takiben; ilk Yönetim Kurulu toplantısını, Beşiktaş rıhtımındaki Beltaş Kafe'de 15 Ocak 2025 tarihinde gerçekleştirdi. 4. Genel Kurul sonuçlari bu toplantıda onaylanmıştır. #isikbinyili #IşıkBinyılı.Org

IşıkBinyılı.Org Yönetim Kurulu, 18 Aralık 2022 tarihli, 4. Genel Kurulu takiben; ilk Yönetim Kurulu toplantısını, Beşiktaş rıhtımındaki Beltaş Kafe’de 15 Ocak 2025 tarihinde gerçekleştirdi. 4. Genel Kurul sonuçlari bu toplantıda onaylanmıştır.

Raporu hazırlayan ve sunan: Bircan Ünver
Katkıda bulunanlar: Asuman Tacal & Dr. Murat Çakan

Pdf versiyon

Dernek yeni dönem Yönetim Kurulu, 17 Ekim 2022 tarihinde, yeni dönem proje ve programları değerlendirmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirmiştir. Bu toplantıdan çıkan sonuç ve yeni üye Dr. Murat Çakan’ın önerisi ve alınan karar gereği Karar 35/Öneriler-3e çerçevesinde;

21 Kasım 2021 tarihinde, dernek üyeleriyle Dış Mekanlar Galata-Unkapanı mini Kültür gezisi gerçekleştirilmiş ve gezi notları web ortamında Dr. Çakan imzasıyla ve fotoğraflarla yayınlanmış ve sosyal medyada paylaşılmıştır.

Yine 17/10/2022 – Karar No#35/Öneriler-3e kapsamında; ikinci Dış Mekanlar mini kültür gezisi, Fatih-Fener’e endeksinde gerçekleştirildi. İlişkin yazı ve fotoğraflar web ortamında yayınlandı ve sosyal medya da paylaşıld

  • Dernek ve kardeş kuruluş Light Millennium ve IBB-STK Koordinatörlüğü ile Turkish Forum İşbirliğiyle; Dünya Gönüllüler Günü çerçevesinde 5 Aralık 2021 tarihinde; “STK Perspektifinden… Birleşmiş Milletler’e STK Statüsüyle Nasıl Üye Olunur” adıyla bir panel sunulmuştur. Panelin Onur Konuşmacısı, IBB-STK Koordinatörü Sn. Hasan Akkuş; STK’ların BM’ye NASIL Üye olabileceği konusunda, özellikle de BM Küresel İletişimler Birimine ilişkin program ana temasının yazarı Bircan Ünver; ve konuşmacı olarak ECOSOC’a Üyelik konusunda, Fatma Aytaç, Kırmızı Biber Derneği Başkanı ile Psikolog Arzu Aydın Koç; Gönüllülük ve Toplum-Gençler Üzerine olumlu etkileri üzerine ve Turkish Forum Başkanı Taner Ertunç da, Turkish Forum ve gönüllü faaliyetlerin önemi üzerine birer konuşma yaptılar. Panelin moderatörlüğünü Bircan Ünver ve Yard. Moderatörlüğünü Arzu Aydin Koç yaptı.
    Panelin özeti web ortamında yayınlandı ve sosyal medyada paylaşıldı.
  • 5 Aralık 2021, Dünya Gönüllüler Günü #IşıkBinyılıOrg #IşıkBinyili
  • 5 Aralık 2021 tarihli sanal toplantı esnasında, Sn. Hasan Akkuş, STK’ların BM’ye Üyeliğini teşvik amaçlı bir görüşme için IşıkBinyılı.Org derneğini ofisine davet etmiş ve bu davet, 8 Aralık 2021 tarihinde Sn. Akkuş, makamında dernek başkanı Bircan Ünver ve Y.K.Yedek üyelerden Asuman Tacal’I kabul etmiştir. Bu amaçla IBB-STK Koordinatörlüğü, STK’ları bilgilendirme ve teşvik amaçlı, Covid-19 koşulları nedeniyle yeni yılda sanal bir etkinlik düzenlenmesi konusunda mutabık kalınmıştır.
  • Dernek Y.K.unun 23 Mart 2022 tarihli Karar 37/3 çerçevesinde, kurucu üyelerimizden Prof. A. Hamit Serbest ile “Üniversite-Sanayi İşbirliğinde: Nereden Nereye” (2022) adlı kitabı üzerine ve kardeş Light Millennium kuruluşunun da ev sahipliğiyle sanal bir söyleşi düzenlenmiştir.Prof. Hamit Serbest ile "Nereden Nereye" kitabı üzerine... 10 Nisan 2022 (Sanal Event) #IsikBinyılıOrg #isikbinyili
  • 26 Nisan 2022 tarihli toplantı ve Karar 38/3 ile Dernek Y.K. Yedek Üyelerden Asuman Tacal’ın Sosyal Sorumluluk Projeler Koordinatörü olarak atanmıştır.
  • 4 Temmuz 2022 Karar No: 39/1 ile Sosyal Sorumluluk Projeler Koordinatörü Asuman Tacal’ın Urfa Kaymakamlığı ile iletişimi doğrultusunda, kırtasiye-kitap ve giysi destek kampanyamız için Urfa/Harran  Çiçek İlk ve Orta Okulu önerilmiş olup, bu doğrultuda Okul Müdürü Sn. Ramazan Ava mile iletişime geçilip, özellikle öğrencilerin öncelikli kırtasiye ve kitap giderlerinin tespiti konusunda kampanyanın Ağustos ayı içinde başlatılmasına karar verilmiştir. Bu Kampanya süreç ve sonucuna ilişkin ASUMAN TACAL’IN RAPORU’nu görebilirsiniz.
  • Derneğimizin uzun dönemli üyelerinden ve 2021-2022 dönemi Sayman’ı Hami Çağdaş ile Hürriyet-Gösteri Dergisi ve Türkiye’de Dergicilik ve Geleceğine ilişkin iki bölümlük, kapsamlı bir söyleşi yapılmış olup, web ortamında yayınlanmış ve sosyal medyada paylaşılmıştır.
  • Dr. Murat Çakan ile Dış Mekânlar mini Kültür Gezisi’nin 3. cüsü; Taksim-İstiklâl Caddesi ekseninde 27 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilmiş olup, ilişkin gezi notları web ortamında yayınlanmış ve sosyal medyada paylaşılmıştır.

Dr. MURAT ÇAKAN’in 2021-2022 döneminde Derneğe katkılarını içeren raporu için bu bağlantıyı tıklayınız:

39. Uluslararası İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’na (Beylikdüzü) katılım konusunda araştırma sonucu, 19 Temmuz 2022 tarihinde, TÜYAP’ın online sistemi üzerinden başvurulmuştur.

IşıkBinyılı.Org, 39. Uluslararası İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı'na katıldı. #isikbinyili #IşıkBinyılıOrg

Mehmet Ali Uçar, bu süreci takipte lojistik destek sağlamış ve 21 Kasım 2022 tarihinde, TÜYAP tarafından gönderilmiş olan Sözleşme, kendisiyle çift imzalı aynı gün TÜYAP’a kargo ile gönderilmiştir.

Beylikdüzü’ne, TÜYAP’a kitapların sergilenmek amacıyla götürülmesine 1 Aralik 2022 tarihinde, Onur Ünver ve Ferda Büyükkoyuncu destek vermiştir.

Solar Decathlon Yarışmaları Üzerine panel, 39. TÜYAP Kitap Fuarı'nda #isikbinyili #IşıkBinyılıOrg tarafından sunulmuştur.

TÜYAP’da Fuar esnasında sunulmak üzere teklif edilmiş olan “Bin Yıl Daha…” kitabı ve dernek üzerine bir söyleşi ile “Solar Decathlon Yarışmaları’na ilişkin bir panel projesi; 1 Aralık 2022 tarihinde TÜYAP tarafından onaylanmıştır.

Bin Yıl Daha ~ Işık Binyılı Yolculuğu'nun İlk 20 Yılı Üzerine: Bircan Ünver ile bir söyleşi | 39. #TÜYAPKitapFuarı, İstanbul, 7 Aralık 2022 #bircanunver, #BinYılDaha, #isikbinyili #isikbinyili.org

Multidisipliner ve Ekolojik Konut Inşası: Solar Decathlon Yarışmaları, 39. Tüyap Kitap Fuarı, İstanbul, 9 Aralık 2022. #IşıkBinyiliOrg #isikbinyili

3-11 Aralık 2022 tarihleri arasında açık olan Fuar süresince, Başkan ile birlikte dönüşümlü olarak Dernek üyeleri ve gönüllüler fuarda görev yapmış ve bu süreci desteklemiştir.
Sırasıyla, Bengü Ağcabay, Selma İnce, Beyhan Kaluç, Yeter Tabak, Asuman Tacal, Gülcan Ünver, Deniz Ünver, Sevilay Ünver, Gülser Türkyılmaz ve Murat Çakan; destek vermiştir.
Fuar da 7 Aralık 2022 (Söyleşi: Bircan Ünver – Moderatör: Asuman Tacal; soru-yanıt bölümüne katkı: Yeter Tabak) ve 9 Aralık’ta (Panel: Dr. Murat Çakan, Yük.Mim. Ilgın Yeşim Eldeş ve öğrenci Mehmet Toprak Cılızlar – Moderatör: Bircan Ünver) teklif edilmiş olan iki etkinlik sunulmuştur. Video kayıtlarda; Gülcan Ünver ve Bengü Ağcabay destek vermiştir.
Fotoğraflarda; Bengü Ağcabay, Beyhan Kaluç, Yeter Tabak, Asuman Tacal ve stant komşularımızdan Yümlü Kalender Bey ile Ercihan Gözgörür destek vermişlerdir.

IşıkBinyılı.Org vizyonunun 20. yılı üzerine #BircanÜnver ile bir söyleşi, 39. #TÜYAP #KitapFuarı, #İstanbul #AsumanTacal, #YeterTabak,

Dernek yararına sergilenmiş olan En Kutsalı Yaratmak (2. Baskı, 2022, 35TL), Sanatın Labirentlerinde (12.5 TL, 2016), Işık Yollarında  (11TL, 2017) ve Bin Yıl Daha (20TL, Dernek yayını, 2020) kitaplarından basılmış oldukları ay-yıl itibariyle ve etiket fiatları üzerinden derneğe bağış olarak ilgilisine sunulmuş olup, 20 TL lik IBAN ile yapılmış olan ödeme dahil, toplam 715 TL lik Derneğin Banka hesabına bağış olarak yatırılmıştır.

IşıkBinyılı.Org’un TÜYAP Kitap Fuarı’na katılacağı ve onaylanmış olan iki etkinliği sosyal medya sayfalarından duyurulmuştur.

Ve Kitap Şehre Geri Döndü…” başlığıyla da fuarı takiben web ortamında bir yazı yayınlanmış olup, yine sosyal medya sayfalarından paylaşılmıştır (Facebook, Linkedin).

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, 15 Kasım 2022 tarihinde, “Bin Yıl Daha…” kitabının kütüphanelerde bulundurulması amacıyla, Başkan tarafından 3. Yıl ardı ardına başvuru sonucu, 100 adet alınmasına karar verilmiş olduğunu bildirdi. Kitap teslim için son tarih olan 30 Kasım 2022 tarihinde; teslim için ODAK KİTAP / POİNT İNTERNET TEKNOLOJİLERİ VE LOJİSTİK A.Ş. İstanbul Esenler’de adresine kargo ile teslim edilmiştir.
Alınma Kararı ve Teslim Tutanağı; Referanslar’a dahil edilmiştir.
2020 yılı baskı-etiket fiatı üzerinden 35 indirim ile 100 adet için 1300 TL’nin derneğin İBAN numarasına yatırılacağı bilgisi de “Harcama Pusulası”yla gösterilmiştir.

Başvuru sürecinde desteği için Gülcan Ünver’e teşekkür ediyorum.

Halihazırda, Bakanlığın Dernek hesabına bu miktarı havale etmesi beklenmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi Sayman Hami Çağdaş, 2021-2022 Dernek Mali Faaliyet özetinin bir raporunu, 17 Aralık 2022 tarihi itibariyle, 4. Genel Kurul için seçilecek Denetleme Kurulu Başkanlığı’na hitaben sunmuştur.

SONUÇ: Yukarıdaki Faaliyet Dökümü’nden göruleceği üzere 2021-2022 dönemi çok verimli bir dönem olmuştur.
Derneğimiz adına mini-kültür gezilerinden, sanal programlara, ilk sosyal destek kampanyamız ve 39. Tüyap Kitap Fuar’ına katılımımız ile Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nun  derneğimizin ilk basılı yayını olan “Bin Yıl Daha..”,  kitabını alma kararı ve ürünlerin zamanında teslimiyle; el ve güç birliğiyle 2021’sin son 3 ayı ile 2022 yılı kapsamında bir çok ilke imza attık. Tüm emeği geçen dernek yönetim organlarındaki üyelerimiz, sade üyelerimiz ve gönüllülerimize çok teşekkür ediyoruz.
2023’te de, Dernek Amaçları çerçevesinde benzer programlarda verimlilik ve etkinliklerin ve yayınların artarak devam etmesi dileğiyle hepinizin yeni yılını da şimdiden kutluyorum.

Bircan Ünver, Yönetim Kurulu Başkanı, IşıkBinyılı.Org Derneğı
Tarih: 18/12/2022

Açıklama: Yukarıdaki rapor 4. Genel Kurul öncesi eposta ile Dernek organları ve üyeleriyle paylaşılmış ve Genel Kurul’da onaylanmıştır.
(Faaliyet Raporu: Pdf versiyon)
Asuman Tacal’ın Raporu
Dr. Murat Çakan’ın Raporu

You may also like...