YAŞAM’IN GİDİŞ–GELİŞLERİNDEN BİR KESİT

YAŞAM’IN GİDİŞ–GELİŞLERİNDEN BİR KESİT

Bircan Ünver ~ Özgeçmiş 

1959 Yukarıkale/Sivas doğumlu olan Bircan Ünver, İstanbul Bankası’ndaki sekiz yıllık iş hayatından sonra (1976-1983), MSÜ Güzel Sanatlar Akademisi, Türk Sanatları Bölümünü bitirdi (1988). 1984 yılında, ilk sergi haberlerini Nokta Dergisi (Gelişim Yayınları) için hazırlamaya başladı. Takip eden yıllarda ise sanat yazıları ve röportajları Sanat Olayı, Hürriyet-Gösteri, Sanat Çevresi başta olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Amerika macerası ise ilk olarak Eylül 1989’da Los Angeles’a gidişiyle başladı. İlk yılın ardından, New York ve aynı zamanda Queens Public TV de yerel prodüksiyon ile stüdyo kursları ile aynı dönemde başlanmış olan master programı. Takiben Mayıs 1993 sonu İstanbul’a geri dönüş ile televizyon ve yayıncılık alanında amansız bir iş edinebilme ve yaşama mücadelesi. Bu süreçte, “En Kutsalı Yaratmak” adlı ilk kitabı, Say Yayınları tarafından yayımlandı (1995). 1996 yılında ise İstanbul’da kaybetmekten endişe ettiği düş’lerinin ardından, onları gerçekleştirebilmek amacıyla yeniden New York’a yerleşti.

New York’ta, New School Üniversitesi, “Master of Arts – M. A., Media Studies” bölümünden, televizyon yapımı ve belgesel üzerine Mayıs 1999 yılında “lisansüstü” derecesiyle mezun oldu. Master tezi olarak da, “All Ideas: Freedom of Expression in Turkey” (Bütün Düşünceler: Türkiye’de Düşünce Özgürlüğü) belgeselini üretti.

1999’da internette, “The Light Millennium” / Işık Binyılı e-dergi kategorisinde, global-platform vizyonunu tanıttı. Bu vizyonun amaçları doğrultusunda, Ocak 2000’den bu yana internet ortamında, (İngilizce ve Türkçe), global bir platform olarak yayın, televizyon programları ve etkinliklerini bir arada sürdürmektedir (www.lightmillennium.org – www.isikbinyili.org).

The Light Millennium (LM) vizyonunu çok sesli–çok katılımlı online platform olarak başlattığı Ocak 2000 ayını takiben, 17 Temmuz 2001’de, Amerika’nın “Ticari Olmayan Kurumlar” ile “vergiden muaf” statüsünde ve “kamu yararına multi-medya” kategorisinde LM’i, New York Merkezli resmen kurumsallaştırdı. Yine Ocak 2000’den itibaren e-yayınları, LMTV programları ve yıllık bazda bir dizi etkinlik izledi.

Buna eşzamanlı olarak yine Ocak 2000’de, QPTV’de, “The Light Millennium Television | LMTV” (Işık Binyılı Televizyonu) serisinin üretim ve yayınına da başladı. The Light Millennium / Işık Binyılı e-platform ve televizyon serisiyle birlikte; ikisini The Light Millennium ismi altında ve birlikte kurumlaştırdı.

The Light Millennium Television | LMTV

1992 yılından itibaren bugüne değin, zengin bir yelpazeden 150’ye  yakın televizyon programı, belgesel ve sanat programı üretti ve yayınlattı. Bu projelerden, “Burhan Doğançay: Dünyanın Duvarları”, sanat alanında “birincilik” ve aynı zamanda özel jüri ödülünü Amerika’da, iki farklı festivalden aldı (1997, 1998). “Erol Akyavaş: Doğu’nun İzleri” belgeseli ise yine Amerika’da bir festivalde, finale kaldı. Ayrıca, The Light Millennium internet dergisi, “tasarım ve yaratıcılık” kategorisinde 2001-2002 “Golden Web Award” ödülünü kazandı. 2005, 2012 ve 2013 yıllarında Queens Public Televizyonu’ndan; 2015’te ise Amerika çapında, “Alliance of Community National Howetown Media Awards” tarafından, “Eğitim Aktiviteleri” bölümünde ve “Bağımsız Yapımcı” kategorisinde, “MDGs & ATATÜRK” adlı programıyla, “birincilik” ödülünü almıştır.

QPTV’de, 1992 yılından itibaren en başta yapımcı, yönetmen, editör, sunucu ve kamera da dahil, yerel ve stüdyo temelli yapımlar olmak üzere  LMTV serileri ve özel programlarını bir çok kapasitede ve bağımsız yapımcı olarak üretmiş ve yayınlatmıştır. Bu çerçevede, 2017 yılında, ayrıca QPTV’de 25. yıldönümünü kutlayan kısa bir vidyo üretmiş ve yayınlamıştır.

Aynı zamanda, kurucu başkan ve genel yayın yönetmeni olduğu “The Light Millennium” sivil toplum kuruluşunun, 2005 yılında Birleşmiş Milletler’in Kamu Bilgi Birimi’ne üye olmasını sağlamıştır (United Nations Department of Public Information | UN DPI/NGO).

Bunun sonucu olarak da, Birleşmiş Milletler Kamu Bilgi Birimi’ne [Baş] Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi (Non-governmental Organization – NGO) statüsünde, 2005 yılından itibaren, BM’in programlarını ve STK/NGO konferanslarını destekleyen ve/veya organize eden programların içinde aktif ve etkin olarak yer almaktadır.

Bu süreci takiben gerek New York ve çevresi ve gerekse uluslararası boyutta bir çok konferansa ana-konuşmacı veya konuşmacı olarak davet edildi, katıldı ve sunumlar yaptı.
Ilk kez 2005 yılında bir STK temsilcisi olarak, Birleşmiş Milletler’in New York Genel Merkezi’nde ki yıllık STK/NGO konferansına katıldı (UN.DPINGO Conference).
2006, 2007, 2008 ve 2014 yıllarında ise yine BM’nin yıllık STK/NGO konferanslarının Hazırlık Komitesinde aktif görev aldı.
2006, 2007, 2008, 2014 ve 2016 yıllarında ki yine BM’nin yıllık STK/NGO konferanslarında özel etkinlik, panel/workshop ve sergileri (Julie Mardin’in eserleriyle, ve 2016’da ayrıca Ali Sarıkaya’nın banner tasarımı da dahil olarak), “The Light Millennium” adına organize etti ve sundu.  Bu konferanslara ilişkin e-yayınlar yaptı. LMTV programlarını (seri ve özel kategoride) üretti ve New York’ta ki QPTV.Org ve MNN.Org yerel kanallarında yayınlattı. Küresel olarak, söz konusu LMTV programlarını, Web ortamında da ilgilisine sundu.

Ünver, “US Turkish Library & Museum” vizyonu ve web sitesinin yardımcı-kurucu üyesi olup, 2014 yılından itibaren ise yayıncısı ve editörüdür.

Ayrıca, Bircan Ünver, 2010 yılından itibaren Belçika merkezli Web ortamında yayın yapmakta olan YERELCE‘nin yazarları arasında yer almaktadır.

KİTAPLARI

2016 yılında, “Sanatın Labirentlerinde…  Sanat üzerine soruşturma, söyleşi ve denemeler...” kitabını kendi imkanlarıyla, İstanbul’da yayınladı. Bu kitap, Bu kitap, üç ana bölümden oluşmaktadır.
1. Sanatın Labirentlerinde
2. Baldessarı’den Akyavaş‘a…
3. Yelpaze
Bu kitabın basımını takiben 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda | TÜYAP,  Say Yayınları standında, ilgilisine sunulmuştur.

Ayrıca, 1984 – 2017 dönemi şiir ve şiirsel günceleri ile denemelerini derlemiş olduğu, “IŞIK YOLLARINDA ~ İçindeki ışığı arayan tüm yeryüzü dostlarına” adlı şiir kitabı da, yine kendi olanaklarıyla yayınlamıştır. Şiir ve Şiirsel Günceler ile bir denemeden oluşan bu kitap da, üç ana bölümden oluşmaktadır:
1. Güçsüzlüğe Paydos
2. İç Hesaplaşmalar da Güzeldir ya da Sevmek Beklentisizliktir
3. Işık Yollarında
Bu kitap ile hep gidilmek istenilen-düş’lenilen yeni bir yer değil, binyıllık bir yaşama arzusuna uzanan ve Türkiye–Amerika–Türkiye ekseninde oluşan bir imbikten süzülmüş olan şiirlere yer verilmiştir.

* * *

Bircan Ünver’den Yeni Kitap:
BİN YIL DAHA… Işık Binyılı Yolculuğu’nda İlk 20 Yıl )

Yedi kardeşin en büyüğü olan Bircan Ünver, iki erkek çocuk annesidir. İlk kez 1989 yılında, Amerika’ya gidene değin İstanbul’da okumuş, çalışmış ve yaşamıştır. 1996 yılından itibaren sürekli New York’ta yaşamaktadır. Türkiye ile bağını hiç kopartmamıştır. 2017 yılından itibaren ise New York – İstanbul arasında dönüşümlü olarak yaşamaktadır.  

IşıkBinyılı.Org Dernek Yayını, Ekim 2020, İstanbul

BültenEkim 2020: BİN YIL DAHA… Işık Binyılı Yolculuğunda İlk 20 Yıl
İnternet Dağıtımcısı: SayKitap.Com

Kitapları nasıl temin edebilirim?
Işık Yollarında (2017) ve Sanatın Labirentlerinde… (2016) kitapları, SayKitapKitapYurduD&Rİdefix benzeri… internet kitapçıları kanalıyla temin edilebilir. En Kutsalı Yaratmak (1995) kitabının baskısı ise tükenmiştir.

İlişkin bağlantılar:
Bülten – 2 Ekim 2017IŞIK YOLLARINDA İçindeki ışığı arayan tüm yeryüzü dostlarına…  

Bülten – 14 Kasım 2016: SANATIN LABİRENTLERİNDE… 21 YILI AŞKIN YAYIN ARAYIŞINDAN IŞIĞA

İngilizce Özgeçmiş

İngilizce Profil
(etkinlik, sunum ve aktivitelerin yıl bazında dökümüyle…)

Web Siteleri:
www.lightmillennium.org |  www.isikbinyili.org
www.turkishlibrary.us | www.unngoga.org

Etiketler: #bircanunver #BinYılDaha #Isikbinyili #SanatinLabirentlerinde #IşıkYollarında #lightmillennium #turkishlibrarymuseum

Sosyal media:
Vimeo.com/LMTV
Facebook@Bircan.Unver @lightmillennium @isikbinyili @turkishlibrarymuseum @bircan.unver.35 @isikyollarinda @ohalsizreferandum
Twitter #bircanunver #lightmillennium #isikbinyili
LinkedIn@bircan-unver-7353207/ @bircan-unver-62a4993/
@the-light-millennium @ISIKBINYILI

– Bu sayfa, “Bin Yıl Daha…” yeni kitap bilgisiyle 20 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.

http://www.isikbinyili.org | http://www.turkishlibrary.us | http://www.lightmillennium.org | www.lmglobal.org

You may also like...