SANATIN LABİRENTLERİNDE... 21 YILI AŞKIN YAYIN ARAYIŞINDAN IŞIĞA

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 25
Yayınlanma: Pazartesi, 14 Kasım 2016 Bircan Ünver tarafından yazıldı.

sanatn-labirentlerinde-on-kapak-yyili-2016-sKitap: 

Sanat üzerine soruşturma, söyleşi ve denemeler... 
SANATIN LABİRENTLERİNDE... 35.nci İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda… 

ÖZSÖZ: 1995-2016
Bu kitabın yayın macerası da adı gibi bir yayınlanabilme labirentinde tam tamına yirmi-bir yılı geride bırakmıştır. İlk girişimde kitap olarak yayın hedefinin sekteye uğramış olmasını, daha sonra yeni bir ışık ve yayınlanma planı devreye girmişken ve o da gidip-gelişlerle beşyıla uzanan bir sürecin sonucunda, ikinci bir yayınlanma engeline takılmıştı. Bu görünen/görünmeyen engellere boyun eğmemek için, sarp yamaçlarda yetişen cam ağaçları ve kayalıklar içinden uç veren incir ağaçları ve meyvelerinden, öz itibariyle doğadan ilham alınmıştır.


Aradan geçen yirmi-bir yıla rağmen, 1995 yılındaki kitabın basılı olarak ilk yayınlanma amacından hiç vazgeçilmemiştir. Elinizdeki kitabın 2008 yılından itibaren isikbinyili.org site- sinde yayında olan tüm içeriğine aynen sadık kalınmıştır.

Bazı çiçekler vardır ki seyrek çiçek verir, bazı ağaçlar var- dır ki, geç meyve verir, bazı ağaçlar vardır ki, hiç meyve ve çiçek vermez ve bazı bitkiler vardır ki, sadece yapraklarının biçimi-rengiyle onları severiz.

Bazı ağaçlar vardır ki, kısa ömürlüdür. Ve bazı ağaçlar var- dır ki, yıllara, yüzyıllara ve hatta binyıllara da dayanabilir... Zeytin ve Çınar ağaçları gibi...

İnsan çuvallayabilir... Bir siyasi sistem çökebilir veya çökertilebilir... Bir politika iflas edebilir...

Sanat, bazen yere göğe konmaz iken bazen sürekli suçlan- ma-yargılanma ve değil ifade özgürlüğü içinde üretmek, demokratik haklar; yaşama hakkının gasp edilmesine yada elden alınmasına kadar giden sonuçlara neden de olabilir...

Ve bütün bu geçen zaman dilimi içinden ve sadece bu ki- tabın yayın macerasından ve sanatın labirentlerinde dolaşmış olan birinin yansıtmış olduğu izdüşümler değil, aynı zaman- da kitabın doğuşunun da bir labirentte dönüşmüş olmasına rağmen; yaşama veda etmiş olan, uluslararası değerdeki sayılı ressamlarımızdan Erol Akyavaş’ın “Labirent” eserinde olduğu gibi, bu kitap projesinin üzerindeki, gökyüzü ve yeryüzü arasındaki ışık ve ümit hattı hiç eksilmemiştir.

Kitabın içinde ki örneğin, “10.ncu İstanbul Sanatçıları Sergisi”nin artık çok geride kalmış olup güncelliğini yitirmiş olduğu, ikinci kez yayından dönüşüne sadece o mecrada beş yılı geçtikten sonra, kanımca suya-sabuna değmeyen bir gerekçe olarak gösterilmişti...

Zira, günlük bir gazete, haftalık yada aylık bir dergi de değil, bu kez bir kitap da derlenerek, yer verilmiş olan sergiler üzerine ve sanatçıların da, o dönemki eserleri ve sanat ortamı üzerinden gorüşlerinin yeniden gündeme getirilmesi, kültür ve sanat birikimi açısından da önemlidir, kanaatimce...

Ve İstanbul, Türkiye genelinde ve de dünya sanat ortamıy- la da; açılmış sergiler, sanat soruşturmaları ile günümüzde devam etmekte olan benzer ve hatta daha da katmerlenmiş olan temel sanat sorunlarını da, bu vesileyle yeniden günde- me getirebilmeyi ümit ediyorum.

sanatin-labirentlerinde-35tuyap-kitapfuarinda

35.nci Tüyap Kitap Fuarı, Say Yayınları 
Standı'ndan (3.salon Stand no: 3063)

Bir başka deyişle, elinizdeki kitabı hem sanat, hem kültür, hem yayın (basılı, televizyon ve online/yeni medya) hem ülkenin genel dokusu hem de insan-sanat-kültür-bilinç-gelişme-ve- gelecek enlem ve boylamlarında: Bugün neredeyiz ve hangi aşamaları yaptık? Sanat da ülke ve dünya çapında ileri mi gittik? Yoksa geriye yönelik vahim adımlar mı atıldı? benzeri sanat ve kültür ile ilgilenen genç kuşakların ve genel ilgili ve okuyucunun karşılaştırması-değerlendirmesi ve sorgulaması kadar günümüzle de mukayese etmesi/karşılaştırmasına olanak verecek bir kaynak/belge olarak ilginize sunuyoruz.

Bircan Ünver

10 Temmuz 2016 Göktürk, İstanbul
Bu Özsöz’ü, kitabın yayınlanmasında her türlü ortam ve moral desteğini sağlamış olan kızkardeşim Olcay Ünver’e ithaf ediyorum. 

sanatin-labirentlerinde2-s

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
KİTAP GENEL BİLGİ: Sanatın Labirentlerinde... kitabı, sanata ilişkin yapılmış yazılı soruşturmalar, izlenim ve denemeleri üç alt başlık altında; “Sanatın Labirentlerinde – Işığı Ararken”, "Baldessari'den Akyavaş'a” ve “Yelpaze” adlı bölümlerde yeniden değerlendirilerek, her şeyden önce ‘insanın kendini araması’na bir sorumluluk olarak biçimlendi.

Aynı zamanda, gerçek ve suni değerlerin hızla yer değiştirdiği, kalıcı ve uzun çabalı değerler darmadağın edilirken, günlük gelir-geçer materyalist ölçünün dışında kalanın ise yok farz edilerek, yerine yenilerinin de üretilmediği ya da sanatta yeni oluşumların/arayışların önüne set çekilmiş olduğu bir zaman diliminde, yayımlanmasına özen gösterildi.


Bu düşünsel ürün, bir bıçakla ikiyi ayrılmışçasına reddedişler içeren anlayışlara katılmamanın bir uzantısı olarak, içinden geçilmiş sanat ortamı/zaman kesitinin de kısmi bir belleğini oluşturuyor.

Bu kitap, yukarıda tanımlanan çerçeve içinde, yerli ve yabancı olmak üzere alanlarında etkin ve yetkin Türkiye'den ve dünyadan 58 ismi, sanat soruşturmaları, söyleşiler ve denemeler aracılığıyla ilgilisiyle buluşturuyor. Otuz yılı aşkın bir sürece yayılan Sanatın Labirentlerindeki arayış ile Amerika'ya da uzanmış ve kök salmış olan izdüşümler ile gün ışığına çıktı...

Sanatın Labirentlerinde... kitabı, öz ve bütünde, ülkenin kültürel çeşitlilik ve zenginliği çerçevesinde birbirinden ayrılamaz ürün ve eserlere ilişkin zıt görüşleri de içeren bir belge niteliğindedir. Sanat soruşturmaları kapsamında ise çeyrek asrı aşkın bir perspektif ile içinde bulunduğumuz noktadan; dün ile bugüne ilişkin farklı görüşleri birbirine zihinsel boyutta bağlayan bir özgünlük ve bütünlük içinde okuyucusuna sunuyor.

Bu kitap, Erol Akyavaş'a ithaf edilmiştir.


Yazar hakkında: Bircan Ünver'in sanat alanında, "En Kutsalı Yaratmak" (1995, Say Yayınları) adlı kitabından sonra, Sanatın Labirentlerinde... ikinci basılı kitabıdır. Düşünsel çalışmalarını, 1989 yılından itibaren "gel-git"lerle birlikte, Amerika'da sürdürmektedir. Özellikle, Amerika'da "kamu yararına televizyon yapımcılığı" çerçevesinde, 140'a yakın program üretmiş ve bir çok ödül kazanmıştır. Buna 1999 yılından itibaren online yayıncılığını da katmıştır. Aynı dönemde, "The Light Millennium | Işık Binyılı"nı başlatarak-kurarak, çalışmalarını bu çatı altında toplamıştır. 

 "Yaşamın her kesitinde düşünce özgürlüğü ve yayın hakları"yla birlikte, özellikle 2005 yılından itibaren de Birleşmiş Milletler kapsamında, "insan hakları-insani gelişme hakkı" üzerinde yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte, zaman zaman New York'ta ki Metropolitan ve Modern Sanat Müzeleri’ndeki bazı büyük sergilerden televizyon belgeseller üreterek, sanata ilişkin çalışmalarına devam etmektedir (www.lightmillennum.org - www.isikbinyili.org).

Bircan Ünver'in ilk kitabı "En Kutsalı Yaratmak", Say Yayınevi tarafından 1995 yılında yayınlanmıştır.

en-kutsali-yaratmak

sanatn-labirentlerinde-on-kapak-yyili-2016-sSanatın Labirentlerinde... kitabı, ilk kez Say Yayınları standında, İstanbul Kitap Fuar’ında 12-20 Kasım tarihleri arasında ilgilisine sunuluyor. Ayrıca, kitap SAYKitap sitesi aracılığıyla da temin edilebilir.

Önemli not: Bu kitabın satışından elde edilecek gelirin %50’sinin IŞIKBİNYILI. ORG Derneği’ne bağışlanacağı yazarı tarafından taahhüt edilir.

Yayıncı Kategorisi:  Sanat Soruşturması, Söyleşi ve Denemeler | Genel Kategorisi: Sanat-Kültür

İlk Baskı Tarihi: 11 Kasım 2016  | Sayfa Sayısı: 200 | Ebat X, Y, Z (cm.): 13,5 x 21

Kitap dağıtım: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. | İletişim: bircan(at)isikbinyili.org

Görseller: "Sanatın Labirentlerinde..."ye ilişkin bu sayfada yer alan fotoğraflar için Mehmet Ali Uçar ve Mehmet İlhan Kaya'ya çok teşekkür ediyorum. "En Kutsalı Yaratmak" kitap on-arka kapak görseller için de Barış Ünver'e çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca Yerelce'de: https://yerelce.wordpress.com/2016/11/12/sanatin-labirentlerinde/

SayKitap.com 

http://www.isikbinyili.org | 14 Kasım 2016


Yorumlar (3)

500 karakter kaldı.

Cancel or

  • ibemopo
    http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg gsm.knuf.isikbinyili.org.faz.kp http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
  • omiyobexaho
    http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Buy Amoxicillin Buy Amoxicillin Online mug.iqau.isikbinyili.org.gll.yf http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
  • idineqeos
    http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Buy Amoxicillin Online lni.oqcj.isikbinyili.org.eyj.xq http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free