BUĞDAY TANESİ: Milyonların Geleceğine Köprü Kuran Bir Film

İzlenimler: Buğday Tanesi filmi üzerine…

Bircan ÜNVER,IşıkBinyılı.Org

Giriş: Avukat ve Milletvekili (AKP) Serkan Bayram’ın öz yaşam öyküsünden ilhamla çekilmiş olan Buğday Tanesi filmi: Milyonların Geleceğine Köprü Kuran Bir Film. Bu film, New York, Birleşmiş Milletler Merkezi’nde, 11 Haziran 2024 tarihinde, 12 nolu konferans saolununda, BM’nin Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler Konferansı’ni (CPRD) destek amaçlı düzenlenen filmin tanıtım ve özet gösterimiyle; Türkiye’de “engelli” vatandaşların genel profilini de işleyen bir sunum yapıldı.
Aynı günün akşamı ise New York Türk Evi’nde filmin özel gösterimi yapıldı.
Gerek BM’deki oturuma ve gerekse Türk Evi’ndeki gösterime, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ev sahipliği yaptı ve Daimi Temsilci Büyükelçi Ahmet Yıldız, BM’deki ve Türk Evi’ndeki her iki programın da açılış konuşmasını yaptı.

Aşağıdaki yazı, BM’deki “Buğday Tanesi” filminin özet gösterimi ile aynı günün akşamında, NY Türk Evi’ndeki özel gösterim kapsamında, Avukat ve Milletvekili Sn. Bayram’ın, özellikle Türkiye’de “Engelli İnsan Hakları” ve hızla artmakta olan Türkiye ve dünya daki yaşlanmakta olan nüfusa ilişkin önerileriyle birlikte, Dünya Barış’ına ilişkin görüş ve önerilerinden br izlenimdir.


Buğday Tanesi filmi: Milyonların Geleceğine Köprü Kuran Bir Film

Buğday Tanesi filmi çok etkileyici, göz yaşartıcı, yüreği burkan ve aynı zamanda çok ilham ve ümit veren bir film. 

Filmin ana mesaji, engelli vatandaslarımızın fiziksel engelleri nedeniyle sadece hiç bir meslekten ve sosyal hayattan dışlanmamasını önermekle de sınırlı değil. Aynı zamanda, filmin gerçek yaşam oyküsünün ilham kaynağı ve baş kahramanı olan Avukat ve Milletvekili Sn. Serkan Bayram’ın iyi ve yetkin öğrenimi ve sınavlardan aldığı yüksek notlara ragmen, “parmaklarının olmaması” ya da her şeyi sadece tüm yaşamı boyunca “tek bir parmakla” yapabilmesi nedeniyle, “Hakimler ve Savcılar“, “Öğretmenlik” benzeri sınavları kamu sektöründe çalışma arzusuna ve sınavlarda da başarılı olmasına ragmen, mülakatlar esnasında sürekli elenmesine ragmen, bu sonuca pes etmeyen, direnen, ideali ve hedefinden vazgeçmeyen güçlü bir karakter ile tanışıyoruz. Av. Bayram, başarılı bir avukat ve avukatlık bürosunun da olmasına rağmen, kamu sektöründe çalışma arzusu ve bu konuda kanundaki engelleyici maddeler nedeniyle, olanak verilmemiş olmasının da etkisiyle politikaya atılmış.

Aktif ve başarılı bir avukat olarak çalısırken, özellikle engellileri destekleyen bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’na da (STK) destek vermesi ve de politikaya atılmış olması sonucu, yetkin ve sınavlarda başarılı ancak engelli olması nedeniyle, kanunda “engel” teşkil etmekte olan kanun maddelerinin kaldırmasını, kendisine bir yaşam amacı ediniyor. 

Bu nitelikteki kanunda açık ya da yoruma bağlı engellerin, “insan onurunu kırıcı ve toplum dışına iten” bir nitelikte olduğunu vurguluyor. Bu alandaki ilk büyük mücadelesi olarak özellikle 1980 askeri darbe dönemininden kanunda yer almış olan sözkonusu engelleyici maddelerin kaldırılmasını; uzun ve titiz ve çok yönlü bir mücadele ve çalışması sonucu, Cumhurbaşkanı’nın onayını takiben tüm TBMM’in de oy birliğiyle kabul edilmesini sağlıyor. 

Bu başarısı, aynı zamanda; Türkiye’de, “Insan Hakları” mücadelesinde örnek bir kazanımı da teşkil ediyor.

Bu kapsamda, halihazırda 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu çerçevesinde, “Kaymakamlık Sınavı“nda da mevcut olan “engelli” alımına ilişkin, özellikle yeterli ve iyi eğitimli olan engelli vatandaşların önünde engel teşkil etmekte olan söz konusu kanundaki mevcut “engelin” de kaldırılması üzerinde de çalışmakta olduğunu açıkladı.
Başta Amerika’nın 32. Başkanı Franklin D. Roosevelt olmak üzere (1933-1945) dünyadaki engelli olarak görev yapmış olan devlet başkan ve görev yapmakta olan bakan ve uluslarası kuruluş başkanlarından bir kaç örnek verdi ve “neden, biz de bir engelli vali, kaymakam, büyükelçi olamasın”, sorusunu yöneltti. Filmin içinde yer alan bir sunumda da, bu sorular ve örneklere yer veriliyor.

Yaşlılar ve Engelliler Bakanlığı

Aynı zamanda, 11 Haziran 2024 günü Birleşmiş Milletler’de, “Buğday Tanesi” filminin tanıtımı esnasındaki konuşmasında, Sn. Bayram, en başta Türkiye’de olmak üzere, “Yaşlılar ve Engelliler Bakanlığı“nın kurulmasının da bir ideali oldugunu ve konuda çalışmalarını sürdürmekte olduğunu ifade etti. 

Bu önerisinin de sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını ve bu konuyu, özellikle İngiltere Parlemontosu’nda ki sunumu esnasında, İngiltere’ye, mevut olan “Yaşlılar Bakanlığı”na, ayni zamanda “Engelliler”in de dahil edilmesini önermiş olduğunu belirtti. Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler’de (New York) Türkiye’nin BM’e Daimi Temsilciliğimizin organizasyonundaki 11 Haziran 2024’daki filmin kısa özetiyle birlikteki tanıtım programında; Birleşmiş Milletler’e tüm ülkelerin gerekli bütçeleri ayırarak, “Yaşlılar ve Engelliler Bakanlığı“nın kurulmasına öncülük yapmasını teklif etti.

Sadece engelli vatandaşların hakları konusunda değil, aynı zamanda Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada artan yaşlı nüfusuyla birlikte, hem kronik hastalıklar hem engellilerin artması nedeniyle, hem de doğal afetlerin aldığı canlarla birlikte ve geride bıraktığı binlerce engelliye de dikkat çekti. 

Avukat ve Milletvekili Bayram, Türkiye’de 10 milyon engelli vatandaşımızın olduğu bilgisiyle ve aileleriyle birlikte bunun 40 milyon nüfusa tekabül etmekte olduğunu ve bu oranın da, Türkiye nüfusunun yarısı olduğunun da altını çizerek, konunun önem, aciliyet ve vehameti üzerine vurgu yaptı.

Hızla artmakta olan yaşlı nüfus konusunda da, özellikle bugün ki gidişata göre 2050 yılına kadar Türkiye ve tüm dünya nüfusunun yarısının 70 yaş üzerinde olacağı ve o nedenle, gerek yaşlılık/kronik hastalıklar ve gerekse engelli vatandaşların da artmasıyla; onlara daha güvenli bir geleceği sunabilmek için, “Yaşlılar ve Engelliler Bakanlığı” konusunda, Türkiye’nin bir ilk ve dünyaya bir örnek ve umit olması düş ve hedefini, Birleşmiş Milletler’deki filmi üzerine yaptığı konuşmada beyan etti.

Buğday Tanesi filmi, gerek Türkiye ve gerekse dünya kapsamında, insan hakları konusunda, özellikle engelli insan hakları konusunda önemli bir misyon ve örnek teşkil ediyor. Bu çerçevede, film sadece henüz bir yaşında kundakta bir bebek ve beşikte tarlada bir ağacın altında annesi ve babası buğday biçerken, aniden saman saplarının tutuşmasıyla genişleyen bir yangın sonucu ve kırkbir günlük yaşama mücadelesi sonucu hayata tutunmuş olmasına rağmen, parmaklarını kaybetmiş olması nedeniyle de çok öznel ve örnek bir yaşam öyküsüdür. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir ve bu kategoride Avrupa’dan ödüller de almıştır.

Uluslararası Diplomatlar kuruluşundan (Almanya), Barış Elçisi ödülü verilmiş olan MV. Bayram’a, ve merkezi Brüksel’de olan Avrupa Ekonomik Konseyi tarafından da, Fahri Senatörlük ünvanı verilmiş, aynı zamanda dünyanın bir çok ülkesinde filminin galasının yapılmış olduğu ve filmi ve “engelliler” için yapmış ve yapmakta olduğu çalışmaları nedeniyle, kendisinin bir çok ülke tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterileceğinin bildirilmiş olduğunu açıkladı.

Gerek BM’de gerekse Türk Evi’ndeki filmin ozel gösterimine ilişkin yaptığı konuşmanın sonuç bölümünde, özellikle “Gazze’deki Savas’a ve Filistinlilerin öldürülmesine son verilmesi” mesajiyla birlikte, doğal afetlerin de zaten bir çok canlari almakta oldugu ve aynı zamanda geride bir çok engelli insan biraktigina dikkat çekerek, “Gazze öldürülmesin, çocuklar öldürülmesin, kadınlar öldürülmesin, birbimize acı çektirmeyelim, daha insanca bir dünyada hep birlikte barış içinde yaşayalım” mesajini verdi.

Av. & MV. Bayram, filminin aynı zamanda gerek bakışlarıyla gerek sorularıyla yıllardır kendisine sorulmakta olan sorulardan da bıkmış olmasının sonucu, bu filmin mevcut ve olası tüm sorulara da bir yanıt teşkil etmesini amaçladığını belirtti.

Buğday Tanesi (2022) filminin yapımcısı ve Volkan Kapkın ile birlikte senaryo yazarı da, kendi öz yaşam öyküsü ve yaşam boyu mücadelesinden yola çıkılmış olarak, kitabının da yazarı Avukat ve Milletvekili Serkan Bayram’dır.
Film, “A Piece of Grain” İngilizce adıyla, gerek Birleşmiş Milletler’deki özet (15 dk) gösteriminde gerekse Türk Evi’ndeki özel gösteriminde, “A Piece of Grain” İngilizce adıyla ve alt yazıyla 11 Haziran 2024 tarihinde sunuldu.
Filmin yönetmeni, Doğan Ümit Karaca
Başrollerde, Kutsi, Yeliz Akkaya, Deniz Arna ve Yusuf Aytekin

Etiketler: #bugdaytanesi, #avserkanbayram, #BirleşmişMilletler, #NYTürkEvi, #bmengellihaklarısözleşmesi #YaşlılarVeEngellilerBakanlığı #şevkiyesun, #UN_Turkiye, #budo_bunul, #bircanunver #unitednations, #bugdaytanesifilm,

You may also like...