BURADAN HANGİ YOL SAVAŞ HATTINA GİDİYOR? CEPHEDE BİR GAZETECİ: TİM HETHERINGTON'UN SAVAŞ HATTINDA HAYATI

Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 24
Yayınlanma: Salı, 28 May 2013 Müjgan HEDGES tarafından yazıldı.

tim-hetherington

[Birleşmiş Milletler, New York, 2 Mayıs, 2013] Tim Hetherington'un anısına "Savaş Hattına giden Yol" adlı bir belgesel film gosterimi ve konferans düzenlendi. 

 Müjgan HEDGES, Birleşmiş Milletlere, "The Light Millennium" kuruluşunun Temsilcisi.

Birleşmiş Milletler'in Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi'nin 19.ncu maddesi çerçevesinde ve UNESCO'nun öncülüğünde, "Basın ve konuşma Hürriyeti"nin 20.nci yıldönümü Birleşmiş Milletler'de 2 Mayıs 2013 tarihinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı program ile kutlandi.

"Basın ve yayın özgürlüğü"nde artan kısıtlamalar, mesleğini yaparken öldürülmüş olan gazeteciler ile suç faillerinden 10'a karşın ancak 1'inin son on yılda ancak cezaya mahkum edilmiş olduğu; diğerlerinin ise halen yargı sistemine getirilememiş olduğu kritik duruma dikkat çekildi.

Bu çerçevede, mesleği uğruna savaş hattında yaşamını kaybetmiş ve savaş foto muhabiri Tim Hetherington'un yaşamını anlatan bir belgesel gösterildi. Belgeseli takiben bir panel düzenlendi. Program, UNESCO ve Costa Rica'nın Birleşmiş Milletler'e Daimi Temsilciliğinin sponsorluğunda; BM'nin yeni dekorasyonu tamamlanmış ve ana binasında olan ünlü ECOSOS konferans salonunda gerçekleştirildi.

ecosoc-may2-2013
ECOSOC Chamber, Conference Building,
United Nations H.Q. May 2, 2013.
Photo: The Light Millennium


"Basın ve konuşma Özgürlüğü
"nün 20.nci yılının kutlanması çerçevesinde gösterilmiş olan bu film, Tim Hetherington'u anarken/tanıtırken, aynı zamanda onu mesleğinde örnekliği ve gözüpekliliğiyle de yaşatarak; meslekdaşlarıyla birlikte gerek Yunan, gerek Costa Rica, gerek UNESCO ve gerekse bu alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşu örgütlerinin paneldeki konuşmacıları ve kronikleşen sorunlara çözüm içeren program ve uygulamalarıyla; ayrı bir anlam, önem ve değer kazandı.

Filmin konusu: Gazeteci Tim Hetherington savaş fotoğraçisi olarak tanınıp hayatı ve savaş hattında yaptıklarını ve 2011 de Libya savaş hattında 40 yasında yaralanıp hayatını kaybetmesi Film olarak
Sebastian Junger tarafından belgeselleştirimiş. Sebastian Junge T.Hetherington'ın yakın arkadaşı olup 2010 Afganistan da Savaşı birlikte "Restrepo" adli documentry film ile sahneye getirmişlerdi ve daha sonra bu film "Academy Award" Akademi Ödül'ünü aldı.

Belgeselin gösteriminden paneli UNESCO New York adına Susan Bilello yönetti ve panelistleri tanıtıp programın açılışını yaptı.

GAZETECİLERE VE BASIN ÇALIŞANLARINA YAPILAN FİZİKSEL VE SÖZLÜ SALDIRI VEYA GÖREVLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN KORKUTMA " DÜŞÜNCELERİNİ
DİLE GETİRME KAİDESİ"

Costa Rica'nın Birleşmiş Milletler'e Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Saul Weisleder, konuşmasına Evrensel Bildiri olan 19.Fıkra "İnsan Hakları" ilgili maddelerden birinin de Basın Medya hürriyeti olduğunu açıklayarak başladı . Bu yıl UNESCO "Hür Dünya Günü" olarak Costa Rica da " medyada, basında konuşma hürriyeti ve güvenliği " başlığı altında uluslararası konferansla kutlandı. Medyada ifade hürriyetini 3 ana başlık altında topladı. 1. Gazetecilerin güvenli ortamda çalışmalarını sağlamak; 2. basın hürriyeti ile cezalandırmalara karşı çıkmak; 3. online güvenliği.

Büyükelçi Weislleder bu konuda Birleşmiş Milletler ve UNESCO çabaları ve gösterilen özeni vurguladı.

Büyükelçi Weisleder'ın konuşmasından sonra James Brabzon gazeteci, film yapımcısı olarak arkadaşı Tim Hetherington'u ve ilginç kişiliğini tanıttı.

tim-hetheringtonTIM HETHERINGTON
Doğum: 5 Aralık, 1970, Birkenhead, Ingiltere
Ölüm: 20 Nisan, 2011, 20, 2011, Misurata, Libya
Foto: Jens Ressing/EPA - [For Fairly Use]
 

"Cephede Bir Gazeteci" filmini izeledikden sonra Mr. Dimitris CaramItsos, Deputy Permanent PRepreşentetive of Greece konuşmasında üzüntülerini ve duygularını belirtirken gazetecilerin savaş alanında görevlerini yaparken güvenlik önlemleri ve basın görevlilerinin nasıl korunması gerektiği sorularının gündeme gelmesini belirtti.

OLAYLARA TANIK OLMAK YERİNE OLAYLARA TARAF OLMA

James Brabazon tekrar söz aldı Tim Hetherington ın yaptığı işler, arkadaşlık anılarını anlattı. bir keresinde ona "sadece olaylara tanık olup rapor edemeyiz burada bizim bir sorumluluğumuz olduğunu anlamalıyız nedir bizim sorumluluğumuz?" bu belkide Basın'ın Altın Çağı olur, dedi. Brabazon sözlerini şöyle bitirdi: Eğer Tim Serüveni değerli ise hepimizin çok çalışmamız gerekir. hep birlikde nasıl halkı insanları teşvik edip hertürlü anlaşmazlıklarda bize nasıl görsellik, imaj analiz getirebililer. Basın görevlilerinin, gazetecilerinin destek,güven sigorta ve eğitime büyük ölçüde ihtiyaçları ve gereksinimleri var.

Lily Hindy, Gazetecileri Koruma ve Eğitim Kuruluşu yardımcı yöneticisi, orginizasyonunu tanıttı ve kuruluş amacını açıkladı. Sebastian Junger RİSC organizasyonun kurucusu.


T. Hetherington ın Libya da savaş hattında gazeteci olarak görev yaparken yaralanıp ölümünden sonra kurulan bu kuruluş ,basın görevlilerinin savaş hattında tehlike anında nasıl kendilerini korumaları için gerekli uluslararası bir teknik ve eğitim programı sunuyor.

Christopher Anderson, potographer ve T.Hetherington un yakın arkadaşı film hakkında konuştu. Tim in ölümünün bile nasıl insanlığa yararları öldüğünü gördüğünü verilen mesajın anlamını duygulu bir
şekilde anlattı. RISC'in önemini belirtti.

Kate Black, Yardımcı Yönetmen, Dart Merkezi, Columbia Üniversitesi, konuşmasına DART CENTER ne yapıyor diye başladı. Journalist Doktora Öğrencilerilerinin yaratıcı, etik doğru haber konusunu esas alan çalışmalarını özellikle savaş haberlerinde önemini ve profesyonel habercilik ve iletişim konulu Columbia Üniversitesi doktora projelerini açıkladı.

Black'den sonra panelin UNESCO adına yöneticisi olan Bilello konuşmacılara teşekkür etti ve soru cevap kısmına geçildi.

Basın görevlileri için Ceneva da Birleşmiş Milletlerin tanıttığı basın görevlilerinin karşılaştığı riski içeren "Sharing the front Line and Black Hill " adli kitap önerildi. Takiben oturum kapatıldı.

Tim Hetherington hiç evlenmedi uzun yıllar film yapımcısı İdil İbrahim ile birlikte oldu.

- . -

Özel Teşekkür: Hande Subaşlılar, "The Light Millennium"

Bu yazının Ingilizce versiyonu için:
http://www.lightmillennium.org/2013-29th/hsubasilar-tim-hetherington.html 

 

AÇIKLAMA: "The Light Millennium" kuruluşu, Queens, New York merkezli, Bircan Ünver tarafından Amerikan yasaları çerçevesinde resmen 2001 yılında kurulmuştur. Birleşmiş Milletler'e 12 Aralık 2005 tarihinden itibaren sivil toplum kuruluşu (non-governmental organization) olarak üyedir. Birleşmiş Milletler'e ikisi 18-24 yaş arasında ve GENÇLİK temsilcisi olmak üzere yıllık 6 üye atama kapasitesi ve yetkisine sahiptir.
IŞIKBİNYILI.ORG; "The Light Millennium bünyesinde eşzamanlı olarak web ortamında 1999 yılında tanıtılmıştır ve Türkçe yayın ve programlar IŞİKBİNYILI adıyla yapılmıştır. 11 Ocak 2010 tarihinden itibaren de Türk yasaları çerçevesinde, IŞİKBİNYILI.ORG kısa adıyla kurumlaşmıştır. Bu nedenle, IŞIKBİNYILI.ORG ve "The Light Millennium" iki ayrı yasal ve tüzel kişiliğe sahip ve aynı zamanda iki kardeş kuruluştur.

IŞIKBİNYILI.ORG DERNEK Kuruluşu - Onaylı Tüzük için:
http://www.isikbinyili.org/dernek_tuzuk_onayli.pdf


IŞIKBİNYILI.ORG - 28 Mayıs 2013, Queens, New York - http://www.isikbinyili.org.

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free