ATATÜRK; BİNYILIN KALKINMA HEDEFLERİNİN ÖNCÜSÜ ADLI İKİ GÜNLÜK BİR KONFERANSTA, YAZAR STEPHEN KINZER İLE TÜRKİYE, KAZAKİSTAN, MAKEDONYA, EL SALVADOR'UN BÜYÜKELÇİLERİ...

Üst Kategori: Tüm Sayılar
Yayınlanma: Salı, 16 Nisan 2013

mustafa-kemal-ataturk-sabiha-gokcen

ACİL HABER BÜLTENİ
Tarih: 16 Nisan 2013
http://www.isikbinyili.org
http://www.lightmillennium.org
Iletisim: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. - Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ATATÜRK; BİNYILIN KALKINMA HEDEFLERİNİN ÖNCÜSÜ ADLI İKİ GÜNLÜK BİR KONFERANSTA, YAZAR STEPHEN KINZER İLE TÜRKİYE, KAZAKİSTAN, MAKEDONYA, EL SALVADOR'UN BÜYÜKELÇİLERİ VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E DAİMİ TEMSİLCİLERİYLE, AYRICA UNESCO TARAFINDAN, KONFERANSIN AÇILIŞ VE ÜST DÜZEY PANELİNDE ANLATILACAK…

(ISIKBINYILI.ORG - 16 Nisan 2013, New York) Merkezi New York da bulunan "The Light Millennium" Kuruluşu (New York merkezli ve Birleşmiş Milletler'e üye sivil toplum kuruluşu - Işık Binyılı) ile Stevens Teknoloji Enstitüsü, İnsani Bilimler Fakültesi'nin (Stevens Institute of Technology) birlikte 19 ve 20 Nisan tarihlerinde iki günlük Binyılın Kalkınma Hedeflerinin Öncüsü: Atatürk adlı uluslararası bir konferansı işbirliğiyle organize etti ve sunuyor.  

Konferans, 2000 yılı Birleşmiş Milletler'in 2015 için tespit etmiş olduğu Sekiz Kalkınma Hedefi ile bunların Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) tarafından 1920-1938 döneminde geliştirilmiş ve uygulanmış olan ilkelerle ilişkisi üzerine yoğunlaşacaktır. imgres

Konferans, Stevens Teknoloji Enstitüsü’nün Hoboken'da, Hudson nehri kıyısına paralel ve Manhattan'a bakan 6th & River sokağı arasındaki kampüsünde, Burchard Auditorium (Salonu) da Cuma, 19 Nisan: 17:00-19:30- Cumartesi, 20 Nisan: 10:00 - 5:00 Halka açık ve ücretsiz olarak yapılacaktır.

Konferansın Cuma akşamı gerçekleştirilecek olan üst düzey açılış paneli, Atatürk'ün "Yurtta Barış - Dünya'da Barış" sözüyle Binyılın Kalkınma Hedeflerinin 8.nci maddesi olan Küresel Ortaklık ve Geliştirme temalarının bir bileşkesi olan "Küresel Ortaklık ve Uluslararası Barış" temasına ithaf edilmiştir.

19 Nisan Cuma akşamı gerçekleştirilecek olan Üst Düzey panelin Açılış Konuşmasını Büyükelçi ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e Daimi Temsilcisi Halit Çevik yapacaktır. Üst Düzey açılış panelinde Kazakistan Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletlere Daimi Temsilcisi Byrganym Aitimova, Makedonya Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletlere Daimi Temsilcisi Pajo Avirovikj, El Salvador Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletlere Daimi Temsilcisi Carlos E. Garcia Gonzales konuşmacı olarak katılacaklardır. Aynı zamanda, UNESCO'un New York Ofisi yardımcı yönetmeni Susan Billello, açılış panelinin başkanlığını yapacak ve UNESCO adına da bir sunum gerçekleştirecektir. 

Konferansın ana konuşmacısı NY Times’in ilk Türkiye bürosu kurucusu ve Bas Temsilcisi (1996-2000), Ay ve Hilal: İki Dünya Arasında Türkiye (Crescent & Star: Turkey Between Two Worlds, 2001) kitabının yazarı ve Boston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde profesör olan Stephen Kinzer'dir. Kinzer, Atatürk'ün Türkiye'nin geliştirme hedeflerinin sembolünü "altı ok" ile tanımlamış olmasına referans veren "Değişen Dünya'da: Atatürk'ün Altı Ok'undan Binyılın Kalkınmasın Sekiz Hedefi Üzerine" başlıklı ilginç bir konuşma sunacaktır. 

mustafa-kemal-ataturk-sabiha-gokcen

Amerika'nın çeşitli üniversitelerinden ilgi ve katılım başta olmak üzere, Türkiye ve Liberya'da dahil olmak üzere bir çok üniversitede görev yapmakta olan bilim insanı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yazarlar tarafından gönderilmiş bulunan bildirilerden bir seçimi içeren sunumlar ise 20 Nisan Cumartesi günü yapılacaktır.  Konferansın ikinci günü yine Binyılın Kalkınma Hedefleri çerçevesinde "Kadını Güçlendirme ve Eşitlik ile Evrensel Eğitim" temalarına ithaf edilmiştir. Bu bölümde de, Binyılın Kalkınma Hedefleri ile Türkiye'nin ilk 15 yıllık kuruluş dönemi arasında ilişkiler kuran ve "2015 ve Ötesi"ne önermeler içeren bildiriler sunulacaktır. 

Konferansın 20 Nisan Cumartesi günü kapanış bölümünde ise (saat: 3:30) seçkin piyanist Dr. Ayşegül Durakoğlu tarafından Atatürk’ün, klasik batı müziğini Türk müzik kültür ve diline katkısını ve etkisini işleyecek kısa bir sunumu takiben bir konser verecektir. Genç ve yetenekli kemancı Yiğit Karataş'da Dr. Durakoğlu'na eşlik edecektir. 

Konferans, Binyılın Kalkınma Hedefleri’nin akademik ve küresel düzeyde tartışılmasına ve aynı zamanda 20. yüzyıl’ın en etkin, başarılı ve üretken dünya liderlerinden biri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşundan itibaren ve özellikle de Türkiye'nin resmen kurulduğu 1923'ten 1938 yılına kadar; Atatürk'ün vizyonları-ilkeleri ve ülkenin ilk kuruluş anayasası ile Türkiye'nin ilk onbeş yılına ilişkin ülkeyi geliştirme ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartma hedefleriyle akademik olarak ve tarihsel perspektivden "karşılaştırmalı" olarak incelenecektir. Böylece, Amerika'da ve ozellikle de akademik ortamda Türkiye'ye ilişkin az bilinen parlak noktaların da konferans, gün ışığına çıkmasına katkıda bulunacaktır.

Konferansın yardımcı başkanları "The Light Millennium" adına Bircan Ünver, Stevens Institute of Technology adına ise Professor Edward Foster'dir. 

Detaylı Bilgi için:  www.lightmillennium.org/events/all.html

Konferansa katılım için kayıt önkoşulu vardır. Katılımlarınız için lütfen mesleğiniz veya bağlı olduğunuz kuruluşun ismiyle birlikte e-postayı takip eden adreslere gönderiniz: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. -  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Konferans adresi:
Burchard Binasi konferans salonu
College of Arts and Letters at the Stevens Institute of Technology,
6.nci & River Sokağı (köşesi), Hoboken, New Jersey

Konferans sponsorları: Ataturk Society of America & ONE UN New York Hotel.

Konferansın tüm katılımcıları ve daha fazla bilgi için: http://www.lightmillennium.org/events/all.html

http://www.lightmillennium.org - http://www.isikbinyili.org - 16 Nisan 2013, New York. 

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free