İSTANBUL ROBERT KOLEJİ, 1954-1962 DÖNEM MEZUNLARI 50.nci YILINI KUTLADI...

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 23
Yayınlanma: Salı, 03 Temmuz 2012 isikbinyili.org tarafından yazıldı.
Sevgili 1954-1962 Dönemi RA Sınıf Arkadaşlarımız 
Nuri M. ÇOLAKOĞLU
Harika bir buluşmanın sarhoşluğunu üzerimden atamadan sizlere bu notu yazıyorum. 
Avustralya'dan Demir Bükey, Kanada'dan Koray Sürsal, Amerika'dan Haldun Taşman, Semih Sınık, Noyan Tanberk ve Nuri Akgerman, İsviçre'den Abdullah Postalcioğlu 
(başka yurtdışı var mıydı hatırlamıyorum) ve Türkiye'nin dört bir köşesinden sevgili sınıf arkadaşlarımızın katılımı ile çok hoş bir hafta sonu geçirdik.
Herkes İzzet İncekara'nın önerdiği Saklıköy'den çok memnun kaldı. Eşlerimizle birlikte hep beraber 94 kişiydik, eşler hariç sınıf arkadaşı 52 kişinin (tam liste aşağıda) 50 yıl sonra bir 
araya gelebilmesi sizlerin özverisi ve başarısı bence. Bu uzun geçmişi olan dostluğumuzu hep böyle sürdürelim. Dileğim 55., 60. Yıllarımızı da böyle coşku ile birlikte kutlayalım.
Geceye vefat etmiş arkadaşlarımızın adlarını okuyarak ve onları anarak başladık. Yakınlarda kaybettiğimiz arkadaşımız Hüsnü Onaran(*) için Amerika'daki arkadaşımız Bircan Ünver'in 
hazırladığı videodan küçük bir parça izledik. Ahmet Esmen'in piyanosu eşliğinde bağıra çağıra kolej şarkılarını söyledik, genç müzik üçlüsünün Beatles parçalarına eşlik etik, gecenin
sonunda da
birbirimize sarılarak "Eski dostları söyledik" ertesi sabah da yarım kalan sohbetleri tamamladığımız uzun bir kahvaltı ile buluşmamızı noktaladık.

Tadı damağımızda kalan bu buluşmanın devamı olarak gene aylık toplantılarımızı sürdürmeye karar verdik. İlkini yaz, bayram vb geçtikten sonra 18 Eylül Salı akşamı 19'da Bizimtepe'da yapmayı öneriyorum. Gelen gelir, birlikte oluruz. Gelemeyenler bir dahakine gelirler. Bu ilk toplantıda bunları nerede ayın hangi günü yapacağımızı karara bağlarız. Bu sayede ömrümüzün kalan günlerinde hiç olmazsa ayda bir gün birbirimizi görürüz.

Bu arada unutulmaması gereken tarih 4 Kasım Pazar. Bu Robert Kolejde her yıl yapılan Mezunların okula dönüş günü HOMECOMING. Bu yıl 50. Yıl olduğu için Okul yönetimi bize özel yemek veriyor, spor salonunun balkonunda. Lütfen buna katılmaya çalışalım. Saat 11:00 gibi geliniyor, saat 12:30'da yemek var, saat 14'te assembly başlıyor ve orada 50. Yıl mezunları olarak bizi en öne oturtuyorlar ve hoş bir gün geçiriliyor. Belki buraya güzel bir şirinlik de yaparız. Ne de olsa farklı bir sınıfız..

Daha ileriye bakarsak 2013 RC'nin kuruluşunun 50. Yılı onun için de İstanbul ve New York'ta özel programlar olacak. Bunlara da katılabilirsiniz diye umuyorum. 2014 işe bu sınıfın RC'ye girişinin 60. Yılı (amma zaman geçmiş) onu da uygun bir şekilde kutlarız diye düşünüyorum. Yani yeni buluşmalar için vesile çok, yeter ki sağlığımız yerinde olsun.

Daha pratik meselelere gelince...
1.       Sanırım katılan herkes Reflections'ini aldı, alamayan varsa bana bir de adres bildirsin size ulaştırmaya çalışayım.
2.       Katılamayan arkadaşlarımız adına bazı arkadaşlar Reflections'larını aldı, ama başka Reflections isteyen varsa 50 TL + posta ücreti ile hemen yollayabiliriz. Ban adres iletin.
3.       Gecenin videosunu ve fotoğraflarını ınternette bir adrese yerleştireceğiz. Oradan indirebileceksiniz. Şu anda bunları toparlıyor arkadaşlarım.

EN ÖNEMLİSİ: Adlarının açıklanmasını istemeyen iki arkadaşımız 5000'er bin dolar vererek 10,000 dolarlık (18,000 TL) bir fon oluşturdular.

Reflections'i da Feramerz Attar arkadaşımızın cömert katkısı ile yaptığımız için elimizde 3-4,000 TL bir para kaldı. Bunu da o rakama ekliyoruz. Ve o gece de söylediğim gibi bütün sınıf arkadaşlarımızı bu fona katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Herkes gönlünden koptuğu kadar, imkanları el verdiği ölçüde isteyen 100 TL, isteyen 1000 TL, isteyen daha fazla katkıda bulunabilir. Kimin ne kadar katkıda bulunduğunu açıklamayacağız. Bu parayı Robert Kolej  öğrencilerinin sürdürmekte olduğu CIP (Community Involvement Project) için kullanılacak.

Bu bizim sınıfta olanların hatırlayacağı gibi, o zamanlar İstanbul'a uzak bir köy olan Kavacık'taki köy okulunda okuyan çocuklara yardım için bir Kavacık Commitee kurulmuştu. Bu da o konseptin daha da geliştirilmiş hali. Öğrenciler okuldayken ya da yaz tatilindeyken Türkiye'nin dört bir köşesine yayılarak sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyor. Bu fon dolayısıyla hem okulun sosyal yanını geliştiriyor hem de öğrencilerin Türkiye gerçeğini daha yakından tanımasına katkıda bulunuyor.  Onun için çok hayırlı bir amaca harcanacak.

Size birkaç ayda bir bu fonda ne kadar toplandığın ve bunun ne için kullandığını duyuracağım.

Bu projenin ana fikrini ve geçen kış ve bu yaz yapılan ve yapılmakta olan projelerin dökümünü yollayorum.

Son olarak da gelmekte olan sıcak ve keyifli mesajlarınız için teşekkür ederek, tekrar buluşmamızı diliyorum..

Sevgilerimle

Nuri M. Çolakoğlu
President, Doğan Media International

 
* In Memory of A. Husnu Onaran: A Pianist in Search of Truth (28.41 dakika
http://vimeo.com/42748345 (kısa versiyon 6:16 dakika)
 3 Temmuz 2012, IŞIKBİNYILI.ORG - http://www.isikbinyili.org

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free