W.DC ATATÜRK DERNEĞİ; ATATÜRK'ÜN 131.nci DOĞUM GÜNÜ VE 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI'NI KUTLADI...

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 23
Yayınlanma: Pazartesi, 21 May 2012 isikbinyili.org tarafından yazıldı.

19 Mayıs 2012 Cumartesi günü New York'ta Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali'ne paralel, W. D.C'de de, ünlü ve prestijli Cosmos Klübü'nde, DC'deki Atatürk Derneği'nin organizasyonu ve sunumuyla, Mustafa Kemal Atatürk'ün 131.nci Doğum Günü ile 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı birarada kutlandı. dogumgunu-sarkisi

Bircan Ünver, Işikbinyılı.Org

Atatürk Derneği tarafından Ataturk'ün 131.nci Doğum Günü için yaptırılmış olan pastasını kesmeden önce.Yazar ve Milletvekili Oktay Eksi, Dr. Aysel Eksi, Bülent Atalay, Atatürk için doğum gunu şarkısını söylerken...

Programı, Atatürk Derneği'nin genel sekreteri Tijen Arık, hoşgeldiniz konuşmasıyla actı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı ise sembolik olarak "gençliği" temsilen ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ise Burçe Kürkan Türkçe olarak sundu. Aynı zamanda slayt üzerinden de İngilizcesi verildi.

153902280508

Programın ikinci genç konuşmacısı ise Berk Vural oldu.  Vural, Şikago'da doğup-büyümüş,  21 yaşında ve üniversite öğrencisi. Bundan bir kaç yıl önce anne-babasının memleketi de olan İzmir'e bir seyahati esnasında, 19 Mayıs kutlamalarına ilk kez tanık olur. O kutlamalar ve gençliğin coşkusundan da çok etkilenir. Bu etki, Türkiye'ye gittiği her yıl daha da artarak devam eder. Bu süreç içinde, Atatürk'ü öğrenmeye merakı artar ve daha iyi tanımaya başlar.  O'nun katkılarının ise tek başına Türkiye'yi kurmuş olması ve Türkiye vizyonunun temellerini atmasıyla sınırlı olmadığını ve Orta Doğu, Asya ve diğer dünya ülkelerini de etkilemiş olduğunu anlamaya başlar.  O etkilerin bugün de artarak devam ettiğini ve Arap Baharı'nda da Atatürk Devrimleri'nin izlerinin bulunduğuna ve Atatürk'ün kavranması-tanınması ve etkilerinin dünya çapında giderek artmakta olduğuna dikkati etti.

burce-kurkanvural-berk

Amerika'da doğup-büyümüş olan bir Türk genci olarak da, Amerika'da Atatürk'ün vizyon ve ilkelerinden yola çıkarak, en yüksek hedeflere kendi ve Amerika'daki Türk Gençliği adına ulaşmak için çalışacağını-çalışılması gerektiğinin altını çizerek, konuşmasını tamamladı. Vural'ın Amerika'daki Türk Gençliği'ni temsilen ve  birebir kendi öyküsünden yola çıkarak yaptığı etkin konuşması programa katılanlar tarafından  büyük bir ilgi ve alkışla karşılandı.

oktay-aysel-eksi-mirat-yavalar-bulent-atalay-hudai-yavalar

Atatürk Derneği'nin başkanı Dr. Bülent Atalay ise konuşmasında bir bilimci olarak, "Atatürk ve Eienstein"ı karşılaştırdı. Time dergisinin "dünya liderleri"nde, Einstein'ın politikacı olmamakla birlikte birinci sırayı almış olduğu ve Atatürk'ün de onu izlemiş olduğunu belirtti. Ayrıca, "Dağ'ın Kralı" (The King of the Mountain) adli kitabıyla, 2000'den fazla dünya liderini psikolojik ve bilimsel olarak analiz etmiş olan yazar Arnold Ludwig'in de, sadece 20.nci yüzyıl değil, 19 yüzyıl da dahil, dünya liderleri arasunda Atatürk'ün en yüksel puan ile birinci sırada yer almış olduğu bilgisini paylaştı. Ayrıca, 19 Mayıs ve Atatürk'ün Doğum Günü'ne ilişkin de, babası İsmail Hakkı Bey'in Selanik'te Atatürk ile mahalle arkadaşı olduğu, birlikte top oynamış olduklarını ve babasının yaşamı boyunca Atatürk'ün izinden gitmiş olduğunu ve evlerindeki Atatürk'ü anlatan kitaplarla büyümüş olduğuna belirtti. Aynı zamanda, o dönemde nüfus kağıdının çocukların doğar doğmaz bugünki gibi alınmadığını da hatırlatarak, babasının da kendi doğum gününü bilmediği için, Atatürk'ün "19 Mayıs, benim doğum günümdür" sözünden de etkiyle, İsmail Hakkı Bey de, kendi doğum gününü 19 Mayıs olarak kabul edip, kutlamış olduğunu anlattı. İsmail Hakkı Bey'in, Atatürk'ten etkiyle doğum günü için 19 Mayıs'i seçmiş ve kutlamış olduğu bilgisi ise programa katılanlar tarafından hoş bir ilgi ve gülümsemeyle karşılandı.

350622280508

Programın ana konuşmacısı yazar ve CHP Milletvekili Oktay Ekşi ise "Türkiye de Devlet İlişkileri" başlıklı konuşmasıyla programa,  Ankara'dan gelerek katıldı. Ekşi, sunumunda Türkiye'de son dönemlerde basın üzerinde dozu gittikçe artan baskılar ve düşünce özgürlüğü kısıtlamaları üzerinde yogunlasti. Türkiye'de 2012 itibariyle cezaevlerinde bulunan ve 2011'den 2012'ye artan tutuklu gazeteci ve yazarın neredeyse sayısının da ikiye katlanmış olduğunu rakamlarla açıkladı. Henüz basılmamış kitaplar ve bir yılı aşkın süreyle cezaevinde tutuklu bulundurulan gazetecilere rağmen suç'a dair hiç bir kanıt bulunamadan, cezaevlerinde tutuklu kalmış olmaya mahkum edilmiş olduklarına dikkati çekti.  Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler raporuna göre dünyada, düşünce özgürlüğünün tanınması-pratiği açısından da Türkiye'nin en geri ülkeler kategorisinde 148.nci sırada yer almakta olduğuna dikkati çekti.  

Ekşi, konuşmasında Türkiye'de yaşayan ve Türkiye'yi Amerika'dan da yakınen izleyen Amerikalı yazarlardan da alıntılar yapti. Özellikle de son 10 yıldır Atatürk Devrimleri, prensipleri ve vizyonundan ne kadar hızlıca uzaklaştırılmış olunduğu kadar daha da uzaklaştırılmak istendiğinin ise "resmi bir hükümet politikası" olarak uygulanmakta olduğunu ifade etti. Bu görüşünü ise özellikle de Başbakan Erdoğan'ın çeşitli dönemlerde yapmış olduğu açıklama ve hükümet politikalarıyla ilgili planlarından söz eden alıntılarla destekledi.  Aynı zamanda, Başbakan'ın 1995'ten itibaren çeşitli dönemlerden hükümet programının gerek eğitim, gerek resmi bayramların kutlanmasında yaşanan sorunlar ve gerekse Türkiye'nin hangi hedefe doğru şekillendirildiğine - hedeflendiğine dair konuşmalarından çok çarpıcı ve düşündürücü örnekler vererek, "Devlet ve Din" işlerinin bir arada olmasıyla, "Laik"lik kavramının bir arada asla olamayacağının altını çizdi.

İzlenmekte olan devlet politikalarının ise doğrudan "din devleti ve şeria"yı amaçladığı görüşünü de yine Başbakan Erdoğan'dan alıntılarla destekledi. Ayrıca, resmi hükümet politikaların da, Atatürk'ün resimlerinin resmi bina ve bürolardan indirilmemiş ve heykellerinin yıkılmamış olmasıyla birlikte, yapılan tüm uygulamaların Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve Atatürk'ün ilke ve prensiplerini bir bir alaşağı edilmiş ve edilmekte olduğuna dikkati çeken örnekler verdi.

Ekşi'nin konuşmasını takiben soru-yanıt bölümünde de, Türkiye'nin on yıl sonrasını nasıl gördüğü sorusuna ise "bu soruya net olarak yanıt veremiyorum”, dedi...

Diğer bir soru ise "Neden muhalif partiler, devletin resmi eğitim politikası ve "laik"liği tehdit eden unsurlarda bir araya gelemiyor?" üzerine idi.  Ekşi, resmi eğitim politikalarında son dönemde "4+4+4"e referans vererek, "Kuran, Muhammed'in Hayatı" benzeri din ağırlıklı derslerin temel eğitimde uygulanmak üzere Parlemento'dan geçmiş olduğunu belirtti.  Yapılmış olan köklü değişikliğe,  devletin resmi eğitim politikası ve sisteminde getirilen "seçmeli ders" ibaresiyle de, üstü örtük "din" amaçlı eğitime ağırlık verilmiş olmasının da, örneğin, son eğitim sisteminde yapılmış olan değişikliklerde,  "din amaçlı köklü değişiklikler"in MHP' tarafından talep edilmiş olduğunu açıkladı.. O nedenle, çok nadir olarak muhalif partiler ile bazı konularda ve nadiren birlikte hareket edilse dahi, genel olarak bunun çok da mümkün olmadığı, şeklinde yanıtladı.

743810380508

Oktay Ekşi ve Hüdai Yavalar

Ödül töreni, soru-yanıt bölümünü takip etti. Ekşi'nin Türk basın dünyasına uzun dönemli katkıları ve basın özgürlüğü, demokrasi ve modern Türkiye'nin savunucularından olması  ve aynı zamanda, bir yazısı nedeniyle hükümet kanadından gelen baskılarla, Hürriyet Gazetesi'nden istifa etmek durumunda kalması nedeniyle, kendisine, Atatürk Derneği tarafından "Atatürk Basın Özgürlüğü ve ve Demokrasi" ödülü, Derneğin kurucu başkanı Hüdai Yavalar tarafından sunuldu.  

Programda aynı zamanda, Şu Çılgın Türkler'in ünlü yazarı Turgut Özakman ile ünlü arkeolog, sümerolog, yazar ve aktivist Muazzez İlmiye Çığ'ın ödüllerini de, kendileri programa şahsen katılamadıkları için, onların adına Dr. Aysel Ekşi teslim aldı.

Konuşma ve ödüllerin verilmesini takiben Atatürk'ün 131.nci Doğum Günü pastası kesildi, hep birlikte Atatürk için doğum günü şarkısı söylendi.

Programda, W.DC ve çevresinde yaşayan Türkler kadar, Amerikalı katılımcıların yoğunluğu da dikkati çekti.

sany0059sany0060 Cosmos Klüp'teki programı takiben Atatürk Derneği Kurucu Başkan'ı Hüdai Yavalar ile Derneği'n Yönetim Kurulu üyesi Mirat Yavalar'ın programa katılan konuklara evlerinde verdikleri akşam yemeğiyle çifte kutlama devam etti.

W.D.C. Atatürk Derneği (The Atatürk Society of America - ASA www.ataturksociety.org) ticari, dini ve politik olmayan bağımsız bir kuruluş olarak Hüdai Yavalar, Mirat Yavalar, Filiz Odabaşı Geldiay tarafından Washington DC'de 1995 yılında kurulmuştur.  Kuruluş amacı, M. Kemal Atatürk'ün hedef ve ideallerine sahip çıkmak, tanıtmak ve yaymaktır.

muazzez-ilmiye-cig-slayt19mayis-birinci-vazifem

Fotoğraflar: Oya Bain, ATAA

Oya Bain, ATAADr. Bulent Atalay, Bircan Unver

Ve Işıkbinyılı.Org.

21 Mayıs 2012, http://www.isikbinyili.org

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free