BİZİM KIBRIS HİKAYEMİZ...

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 23
Yayınlanma: Çarşamba, 15 Şubat 2012 Saniye KILINÇARSLAN tarafından yazıldı.

 

Üzerinden neredeyse kırk yıl geçmiş, belki de kırk yıla yaklaşmış denilse daha doğru olur.

Kırk sene önceki serüven yerini günümüz milenyumuna bıraktığında o günlerden bugünlere nasıl gelinmiş önce ondan bahsedelim.

Dedem Türkiye Cumhuriyeti Niğde ili sınırları içerisinde Karayolları'nda görevli bir memurken, yine Devlet tarafından görevlendirilerek Kıbrıs'a tayin edilir. Şunu bir yerlere sıkıştırmak isterim; o dönemde Kıbrıslı Türkler 13 Şubat 1975'de Kıbrıs Türk Federe Devleti'ni kurmuşlardı.

Bu kurulan yeni devlet biçimine ayak basmanın nasıl bir şey olduğunu şu an için kestiremesem de fikir yürütme açısından yaşadığı topraklardan bilmediği bir yere gelmenin, para kazanma derdinde olmanın verdiği sıkıntıyı az çok tahmin edebilirim.

Yine de ilk kez gidilen bir yer için Devlet'in yardımları da unutulamaz. O dönemde iskan ettikleri ailelere ev bark verilmiş ve çocuk başına tarlalar, gayrimenkûller çok cüzi fiyatlara satılmıştır. Babamlar beş kardeşti ve kardeş başına birer tarla düşmüştü. Beş tane tarla haricinde bir de başlarını koyabilecekleri bir aile konutu verilmişti

Adada yaşayan Kıbrıslı Rumlar da en az Kıbrıslı Türkler gibi sırf baştakilerin yani siyasi iktidarın hegemonyası altında ezilmiş, beyinleri doldurulmuş, yalan yanlış tarihle çarpıtılmış bir yaşamı kabulleniyorlardı.

Çok kolaydı onlar için çünkü sürekli düşmanca yetiştirilmiş olduklarından bu savaşta komşu, arkadaş, dost kavramları kalmamıştı... Aynı mahallenin iki çocuğuydu Yorgo ve Ahmet...

Aynı ırktan, dilden, dinden konuşmasalar da evrensel olan sevgiyi kullanmışlardı
aralarında...

1963'e kadar birlikte yaşayan bu iki halk sonrasında İngiltere tarafından "Böl-Yönet Politikası" sayesinde bölünmüş birbirlerine karşı düşman olmuş ve sonunda savaş etmişlerdi.

Bunun sonucu olarak da , Yunanistan ve Türkiye ise kendi vatandaşlarını bu adaya yerleştirmiş ve kendi güvenliklerini bir nev-i garantiye almışlardı.

Türkiye "1960 Garanti Andlaşması Madde 4"e  dayanarak Kıbrıs Barış Harekâtı'nı yapmış ve
yasallığından emin olduğu için bunu her şekilde savunmaktan, tüm ambargo ve baskılara karşın, haklı davasına inanarak, mücadele etmiş ve tüm siyasi manipülasyon ve politik baskılara karşı da direnmiş ve geri çekilmemiştir.

Kıbrıs Barış Hareketi - Girne, 1974

Bir de halk, ne durumda demiştik...

Kıbrıs Türk halkı'ndan bahsedersek savaş sonrası yılgın olarak çıkmış ve Türkiye'den gelen desteğe çok sevinmiştir.

Bizimkiler de ziyadesiyle Kıbrıs kökenli arkadaşlar edinmiş onlarla kahveler içmiş (kahve, Kıbrıs'ın geleneksel ikramında en önde yer alır) sohbetler etmiş, yemekler yemiştir. Aradaki kaynaşma zamanla birbirlerine kattıkları kültürel zenginliği doğurmuş bu da fazlaca yansımıştır.  

15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve de Kıbrıslı Türkler'in Büyük Önderi Dr. Fazıl Küçük tarafından kurulan bu yeni cumhuriyetle birlikte kendi bağımsızlıklarını kazanmış ve bayrak, dil, özgürlük gibi büyük yer tutan kavramlarla birlikte aslında benliklerini legal hale getirmişlerdir.

Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs lehçesi konuşmaktadırlar. Bıcır bıcır değişik gelir ilk duyulduğunda... Rumca ve eski Türkçe karışımıdır bu lehçe...

Neyse gelelim Kıbrıs Sorunu (!) var ya işte onun kökenine...

Kıbrıslı Rumlar, ilk kez 1 Nisan 1955 tarihinde kurdukları E.O.K.A (Kıbrıs Rum Mücadele Örgütü) ile 'Enosisi' yani ' Kıbrısı Yunanistana bağlama isteklerini ' gerçekleştirmek istiyorlardı. Bu sorun 1955'te başlamamıştır esasında...

Sorun taa 1800'lü yılların başından itibaren kendini göstermektedir. Yunanistan'ın, Osmanlı topraklarından ayrılıp "Edirne Andlaşması" ile bağımsızlığını kazandığı o yıllardan itibaren bu kin ve nefret büyümüş taa o dönemden kalan bu ayrımcılık yerini bugünlere bırakmıştır.

Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında Birleşmiş Milletler'in de, "de-jure" (hukuken) tanıdığı bir yönetim kurmuşlar ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise "de facto" (fiilen tanıdığı) olarak kalmıştır, onların gözünde ve uluslararası düzeyde...

Dedim ya baştakilerin ve dünya devletlerinin fikir birliği edip Türkleri alt etmek için denemedikleri kurnazlık ve siyasi politikalar kalmamıştır. Bugün Kıbrıs Türk'ü, bağımsızlığını Önderleri olan rahmetli Küçük ve Denktaş'a borçludur. Masada tavizler verilmemiş gerekli hukuki müdahaleler yapılmış ve kati surette benliklerinden taviz vermeden bugünlere gelmiştir.

Adada bugünkü durum ise üzüntü vericidir...

Minnettar olmaları gerekirken nüfusun sadece azınlık kesimi bunun arkasında ya diğerleri?

Onlar tarihlerini iyi öğrenememekle ve bundan memnun kalarak yollarına devam etmektedirler.

Ben ve ailem tarihi anlamak, gerçeklerle yüzleşmek, gerekli çabayı gösterip bugünün ve yarının Kıbrıs'ında onu koruyup kollamak için kollarımızı sıvadık.

Bunun dısında, Kuzey Kıbrıs'ta en çok merak edilen diğer soru şu:
Neden Kıbrıs Türk'ü, Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen vatandaşı sevmiyor?

Bu sorunun cevabını şöyle vermek isterim. Kıbrıslı Türkler savunmalarını yaparken, sizler gibi kırk yıl ya da otuz yıl öncesinde gelenlere ve de düzenimizi bozmak istemeyenlere sözümüz yok bizim. Kızdığımız nokta, rahatımızı ve adada yaşamanın verdiği o güven ortamının kaybına yol açan kişileri istemiyoruz biz...Haklı ve de doğru söze ne denilir ki?

Yanlışı neresinde peki bunun? On bir yıl savaş yaşayan bir halkın ne kadar da çabuk unuttuğu o yılları...

Desteğini esirgemeyen bir Anavatan yardım edilen bir Yavruvatan...

Sözüm tarihi unutanlara: Bir darbe vuracaktır yaşayan tarih kendi tarihini unutanlara...

- . -

KIBRISKIBRIS HAKKINDA GENEL BİLGİ:
Bölge: Güneybatı Asya
Denizi: Akdeniz ( Akdenizin üçüncü büyük adasıdır Kıbrıs )
Yüzölçümü: 9.251 km2
En yüksek tepesi: Olympus ( Karlıdağ )
Başkent: Lefkoşa
Nüfus: Kıbrıslı Rumlar % 71 ( 803.147 )
Kıbrıslı Türkler % 29 ( 294.906 )
Kuzey Kıbrıs:
Ulusal Marş: İstiklal marşı
Dil: Türkçe
Yönetim Şekli: Cumhuriyet
Para Birimi: Türk Lirası
Eğitim: Anaokul (Bir yıl) İlkokul(Beş yıl) - Ortaokul(Üç yıl )- Lise (Dört yıl )
Not: Anaokul, ilkokul ve ortaokul zorunlu eğitime tabidir.
İdari Yapılanma: Beş ilçeye ayrılır. Lefkoşa- Gazi Mağusa- Girne- Güzelyurt- Yeni İskele

Ekonomi:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uluslararası camiada tanınmamasından dolayı ekonomik olarak Türkiye'den yardım almaktadır. KKTC'nin neredeyse tüm ithalat ve ihracatı Türkiye üzerinden gerçekleştirilir                                                         

Din: İslam
İletişim ve Ulaşım:  Uluslararası telefon kodu olan +90 392 dir. İnternet alan adı .nc.tr'dir. Dünya Posta Birliği KKTC'yi müstakil bir devlet olarak tanımadığından postalarda "Mersin 10 Turkey" posta kodu ile gönderilir.[41]
KKTC'ye Türkiye hariç direkt uçak seferi düzenlenmemekte ve Ercan Uluslararası Havalimanı ve Geçitkale Havaalanı sadece Türkiye ve Azerbaycan tarafından yasal havaalanı olarak tanınmaktadır.[42]
1974 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti, KKTC'nin limanlarının, tüm dünya gemilerine kapatıldığını ilan etmiştir. Türkiye bu ilanı tanımamış ve Kıbrıslı Türk limanlarını serbest ulaşıma açmıştır.
•    Ercan Uluslararası Havalimanı (Lefkoşa - Ana Havaalanı)
•    Geçitkale Havaalanı  (Gazimağusa)
                                                                                        
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (kısaca KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan bağımsız devlet. Bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmamaktadır. Bugün birçok devlet, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlar tarafından adanın sadece güneyini kontrol altında tutan Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları içerisinde kabul edilmekte, Kuzey Kıbrıs ise fiilen tanınan bir yer olarak nitelendirilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'ne göre, Türkiye'nin koruması altındadır.

Bağımsızlık ilanından bu yana Türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerî olarak desteklenmektedir. Türkiye'de "Yavru vatan", "Yeşilada"]ya da "cennet ada" diye de bilinir.
Kıbrıs Türk’ünün kökeni : 1571 de Kıbrıs’ın fethi ile birlikte adaya Türkiye’den nüfus getirtilmiştir.

Saniye  Kılınçarslan - Bircan Ünver (2009) Foto: Tuğçe KılınçarslanYazan ve Kuzey Kıbrıs genel bilgilerini derleyen: Stajyer Avukat Saniye Kılınçarslan, Kuzey Kıbrıs

Fotograflar - Kaynakları:
1) kıbrıs.gen.tr  (Kıbrıs haritası)
2) thewallpapers.us (Kıbrıs Barış Harekatı, gemiden inerken )
3) Saniye  Kılınçarslan - Bircan Ünver (2009) Foto: Tuğçe Kılınçarslan

Saniye Kılınçarslan, IsikBinyili.Org - http://www.isikbinyili.org - 15 Subat 2012

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free