BİNYILIN KALKINMA HEDEFLERİNİN ÖNCÜSÜ: ATATÜRK

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 24
Yayınlanma: Salı, 22 Ocak 2013 Bircan Ünver tarafından yazıldı.

ACİL BASIN BÜLTENİ - Tarih: 22 Ocak 2013, New York (8 Subat 2013'de guncellestirilmistir.)

BİNYILIN KALKINMA HEDEFLERİNİN ÖNCÜSÜ: 
A  T  A  T  Ü  R  K

millenium development goals                                                                                           
(Pioneer of the Millennium Development Goals)
Uluslararası Konferansı iki gün olarak gerçekleştirilecektir. 

http://www.lightmillennium.org - http://www.stevens.edu
e-posta:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. - Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Ana Konusmacı:

STEPHEN KINZER:
Ay ve Hilal: İki Dünya Arasında Türkiye (Crescent & Star: Turkey Between Two Worlds) kitabının yazarı ve Boston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Profesör


Tarih: 19 Nisan 2013, Cuma ve 21 Nisan Cumartesi
Yer:  Burchard Auditorium (Salonu)
Stevens Teknoloji Enstitüsü (Stevens Institute of Technology)
Adres: 6th & River Streets, Hoboken, New Jersey

Cuma, 19 Nisan: 16:00 - 17:00: Kayit - Program: 17:00-19:30
Cumartesi, 20 Nisan: 10:00 - 5:00

Bildiri  Çağrısı


The Light Millennium ve The College of Arts and Letters at the Stevens Institute of Technology (Stevens Teknoloji Enstitüsü, İnsani Bilimler Fakültesi) birlikte Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri ve bunların Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) tarafından geliştirilen ilkelerle ilişkisi üzerine uluslararası bir konferans sunacaktır.

Konferans, Stevens Teknoloji Enstitüsü’nün Hoboken, New Jersey’deki kampüsünde, 19 Nisan 2013, Cuma günü yer alacaktır.

Ana konuşmacı Stephen Kinzer, NY Times’ın ilk Türkiye bürosu kurucusu ve Baş Temsilcisi (1996-2000), Ay ve Hilal: İki Dünya Arasında Türkiye (Crescent & Star: Turkey BetweenTwo Worlds, 2001) kitabının yazarı ve Boston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde profesör, kitabında şöyle belirtmiştir: "Bu değişimin temeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve 1938’de ölümüne karşın hala Türkiye’nin tarihindeki en etkili figür olan Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını incelemekte bulunabilir.”

2000 Birleşmiş Milletler’in Binyılın Kalkınma Bildirimi ve Hedefleri şunlardır: aşırı yoksulluk ve açlığın giderilmesi, evrensel ilk öğretime ulaşılması, cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesi ve kadınların güçlendirilmesi, çocuk ölümlerinin azaltılması, anne sağlığının iyileştirilmesi, HIV/AIDS, sıtma ve diğer hastalıklarla mücadele, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve kalkınma ve uluslararası barış için küresel bir işbirliğinin geliştirilmesi.

Atatürk, kızlar ve kadınlar için eşit hakları ve evrensel eğitimi 1920’lerde kurmayı dilediği toplumun direği olarak gördü. İlkelerini hayata geçirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve Anayasa’yı oluşturdu. Yoksul çocuklar için Köy Enstitüleri’ni ve kadınların okumaya teşvik edileceği üniversiteleri ve el ve mesleki beseriler edinecegi halk evlerini kurdurdu. Türk dili için Latin alfabesini yürürlüğe koydu ve Batılı değerler, kültür ve hayat tarzını topluma tanıttı. Atatürk, “Yurtta barış, dünyada barış,” kavramını geliştirdi.

Konferansın kapanış bölümü için, seçkin piyanist Dr. Ayşegül Durakoğlu tarafından Atatürk’ün Türk müziğine olan etkisini sergileceyecek kısa bir sunum ve konser yer alacaktır.

UNESCO yönetim kurulunun 1979’da belirttiği gibi, Atatürk, halklar arasında ortak bir anlayış ruhunu ve dünya ulusları arasında süregelen barışı teşvik eden olağanüstü bir örnek oluşturmuştur.

Bilim insanları, yazarlar ve öğrenciler, Atatürk’ün vizyonları, ilkeleri ve başarılarını ve/veya vizyonlarının kendi çağında az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelere etkisini günümüzle ve özellikle de Binyılın Kalkınma Hedefleri’yle ilişkilendirerek bildiri sunmaya davet edilmektedir.

Bildiriler, Binyılın Kalkınma Hedefleri’nin Atatürk tarafından geliştirilen ilkelerle ilişkisi ve dönemi üzerine odaklanacaktır.

Bildirilerden bir seçkinin, konferans raporlarından oluşan bir kitap dahilinde yayımlanması potansiyel olarak öngörülmektedir. Konferansın amacına ve Binyılın Kalkınma Hedefleri’yle, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, küresel işbirlikleri ve uluslararası barışla  ilişkisi üzerine net bir açıklama veya tez sunacak bildirilerin uzunluğunun 3000 kelimeyi, özetin ise 300 kelimeyi aşmaması gerekmektedir. Bildirilerin dili İngilizce olmalıdır. Türkçe bildiri sunmak isteyenlerin ise bildirinin veya özetin İngilizce çevirisini de eş zamanlı olarak önerilen e-adreslere göndermesi, bildirinin sunum amaçlı değerlendirilmesi açısından zorunludur.

Bildiriler İngilizce olarak veya İngilizce çevirileriyle birlikte 28 Şubat 2013 tarihine kadar aşağıda belirtilen kişilere postayla veya elektronik olarak iletilmelidir:

posta ile:

Edward Foster, Professor of American Studies

College of Arts and Letters at the Stevens Institute of Technology

Castle Point on Hudson, Hoboken NJ 07030-5991 USA

e-posta ile:

Bircan Ünver, The Light Millennium UN/DPI Daimi Temsilcisi: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. veya

Edward Foster, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Binyılın Kalkınma Hedefleri’nin ilk basamağının 2015’e kadar başarılmasının aciliyet ve önemini BM’ye üye devlet ve uluslararası kuruluşlara, aşağıdaki şekliyle ifade ediyor: “Aşırı yoksulluğu gidermek, çağımızın başlıca güçlüklerinden biri olmayı sürdürmektedir ve uluslararası topluluğun esas kaygılarındandır. Bu derdi sonlandırmak herkesin, hükümetlerin, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektörün, kalkınma için daha güçlü ve etkin bir küresel ortaklık kapsamında birleşik çabalarını gerektirir. Binyılın Kalkınma Hedefleri, gelir yoksulluğu, açlık, hastalık, uygun barınma ve çevresel sürdürülebilirlik eksikliğinin azaltılmasında ilerlemeyle ölçülebilecek zaman kısıtlı hedefler koyar. Ayrıca, dünyadaki her insanın sağlık, eğitim, barınak ve güvenlik haklarından oluşan temel insan haklarını içerir. Hedefler iddialı, fakat gerçekleştirilebilirdir ve kapsamlı Birleşmiş Milletler kalkınma gündemiyle birlikte, dünyanın aşırı yoksulluğu 2015’e kadar giderme çabaları için strateji belirler.”

Konferans, Binyılın Kalkınma Hedefleri’nin akademik ve küresel düzeyde tartışılmasına ve aynı zamanda 20. Yüzyıl’ın en etkin ve üretken dünya liderlerinden biri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1920’lerden 1938’deki ölümüne kadar olan vizyonlarını, ilkelerini ve uygulamalarını incelemeye katkıda bulunacaktır.

Bildiri için önerilen konular: Binyılın Kalkınma Hedefleri, Uluslararası İlişkiler ve Küresel Çalışmalar, Orta Doğu Çalışmaları, Gelişme ve Sürdürülebilirlik, Kadın Çalışmaları, Çevre Çalışmaları, Karşılaştırmalı Çalışmalar, Eğitim, En Az Gelişmiş ve Gelişmekte olan Ülkeler, Kültürel Çalışmalar ve Tarihi Yaklaşımlar, Bilimlerarası Dallar, Demokrasi, Modernizasyon ve Laiklik, Sosyal Yaşam Tarzı ve Kültürel Değişim, Bilim, Sanat ve Kültür.

Konferans veya Bildiriler hakkındaki sorularınız için şu adreslere yazabilirsiniz:

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.">event@lightmillennium.org - Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir..">Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir..

 

ORGANİZE EDEN KURUMLAR HAKKINDA:

The Light Millennium kuruluşu (aynı zamanda IŞIKBİNYILI.ORG ile kardeş kuruluştur), bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Queens, New York’ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501) (c) (3) ise yine kuruluş tarihinden etkin olmak üzere 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olarak hak kazanmıştır. The Light Millennium, ticari ve din amaçlı olmayan kamu yararına global bağımsız multi-medya ve kültür kuruluşudur.  “Light Millennium” (IŞIK BİNYILI) konsept ve vizyonu ise "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. 12 Aralık 2005 tarihinden itibaren ise Birleşmis Milletler, Kamu Bilgi Birimi (Department of Public Information of the United Nations)’a üyedir. “The Light Millennium”un kuruluş amaçlarının ilk maddesi ise:Tüm insanlar ve ülkeler arasında global bir ilişki kurmayı teşvik amacıyla düşünce ve deneyimlerin özgürce aktarıldığı uluslararası, global bir platform oluşturmak ve sunmak”tır. Kuruluşun diğer amaçlarına ise aşağıdaki link’ten ulaşılabilir:

http://www.lightmillennium.org/lm_mission.html

-Kardeş kuruluş olan IŞIKBİNYILI.ORG’un amaçlarına ise takip eden link’ten ulaşabilirsiniz: http://www.isikbinyili.org/index.php/2012-01-28-22-04-56

 

Stevens Institute of Technology: http://www.stevens.edu

ATA-20-40-

imgres

ATA-20-156-

Bildiri  Çağrısı

* * * * *

Linkler:

- 2000 Millennium Development Declaration of the United Nations General

Assembly: http://www.un.org/millenniumgoals/bkgd.shtml

- Millennium Development Goals for 2015:

http://www.un.org/millenniumgoals/

- BEYOND 2015: http://www.un.org/millenniumgoals/beyond2015.shtml
- 1921
TEŞKİLATI ESASİYE KANUNU:http://www.tbmm.gov.tr/anayasa/anayasa21.htm
- 1924 – TÜRKIYE ANAYASASI: http://www.tbmm.gov.tr/anayasa/anayasa24.htm

- 34th Session of the General Assembly – Official Document – 19 December 1979
http://www.un.org/depts/dhl/landmark/pdf/a34pv107e.pdf

- UNESCO - Turkey, Profile of Education:

http://www.ibe.unesco.org/en/worldwide/unesco-regions/asia-and-the-pacific/turkey/profile-of-education.html

- UNESCO Centenary of Ataturk’s birth - The Executive Board

http://unesdoc.unesco.org/images/0003/000370/037018e.pdf(Page: 21)

November1979

- The Unesco COURIER - November 1981

http://unesdoc.unesco.org/images/0007/000747/074752eo.pdf

- About Ataturk on The Light Millennium: http://www.lightmillennium.org/ataturk/list.html


Foto Kaynak:
 http://ataturk.twoday.net/stories/4080581/

 

Yorumlar (1)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free