YENİDEN YAYINDAYIZ! ...YENİDEN Merhaba Dostlar-Arkadaşlar:

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 25
Salı, 26 May 2015 tarihinde oluşturuldu Yayınlanma: Salı, 26 May 2015 Bircan ÜNVER tarafından yazıldı.

Aradan bir yıla yakın bir süreden sonra,
YENİDEN Merhaba Dostlar-Arkadaşlar:

IŞIKBİNYILI.ORG uzun bir süre ardı ardına sitemizin iki kez tümden çökertilmesiyle (hacked) susturulmuştu.

Susturan bir kişi - bir yazar değildir. Susturulmuş olan, kamu yararına ve gönüllülük kapasitesinde yayıncılık, kültür ve sosyal geliştirme derneği/bir Sivil Toplum Kuruluşu olmuştur.


1999 yılından itibaren 16 yıllık geçmişimiz, yayınlarımız ve IşıkBinyılı Derneği olarak da resmen 6 yıllık bir tarihimiz olmasına rağmen; nedense bizim sitemizin çökertilmiş ve yayınlarımızın susturulmuş olması hiçbir şekilde yerel ve ulusal yada ana-akım medyada yer verilmemiştir! Bu konuda tek somut destek ise Belçika'dan yayın yapmakta olan YERELCE'den gelmiştir.

Oysa biz yabancı kökenli bir dernek olsaydık ve/veya topu topu bir-iki yıllık bir geçmişimiz olan, ancak yüzmilyonlarca dolarlarla konuşuyor olsaydık, acaba o zaman da bu kadar bir vurdumduymazlık ve ilgisizlik olur muydu?

Bizde demokrasi anlayışı da, düşünce özgürlüğü de, yayın hakları ve demokratik haklar da, adeta a-dan-z'ye herşey göreceli...

Eğer milyonlar-yüzmilyonlarca dolarların adı geçerek konuşanlardansanız, özellikle Türkiye'de, "Twitter"da bir mesajınızın sansürlenmesi veya yargıya intikal ettirilmiş olması, neredeyse her kanalda ve her on dakikada bir tekrarlanabilir, "büyük olay" kategorisinde ve de ifade özgürlüğünü ihlal gerekçesiyle...

Buna karşı, hele hele gönüllü ve de kamu yararına bir medyacılık anlayışını yerleştirme ve geliştirmeye yönelik kararlı ve uzun dönemli bir çalışma grafiği sergilemişşeniz ve de politikanın-siyasetin ya da şu veya bu lobinin bir kanadına sırtınızı dayamamışsanız, hangi haksızlığa maruz kalmış olduğunuz, tüzel kişilik ihlali ve mağduriyetiniz de kimsenin umurunda olmayacaktır! 16 yılı aşkın yayınlar üstelik iki kez susturulmuş ise ve siz ne kadar bu haksızlığı gündeme getirmeye çalışırsanız çalışın, adeta bir duvara çarpmış gibi hissedersiniz veya yankı vermeyen boşluklara konuşuyor durumunda kalırsınız!!!

Yukarıda da belirttiğim üzere ilk İnternet üzerindeki TANITIM yayınımuzdan itibaren 1999 yılına kadar uzanır IŞIK BİNYILI'nın başlangıcı. Ve iddia edebiliriz ki gerek Türkçe ve gerek İngilizce on-line yayınlarımızda, bir çok yeni fikrin doğmasına ve online ortamda kamu yararına medya anlayışında öncü olduk.

Ancaaak, başkalarının iştahını kabartacak yada şu veya bu vaatlerde bulunacak, diğer tüm zenginliklerimiz, renkleriniz ve içerik çeşitliliklerimize rağmen, finansal kaynak ve mülk benzeri varlıklı bir altyapıya sahip olamadığımız için(midir), acaba bu tür haksızlıklarla başetmeye ne kadar çalışırsak çalışalım, YALNIZ bırakıldık! Zaten gönüllülük kategorisinde ve dünyanın üç ayrı köşesi ve ülkesinden, online işbirlikleriyle çalışmalarımızı yürütüyorduk!

Kimbilir belki bu kez bizim bunun üstesinden gelemeyeceğiniz hesabı yapıldı!

Özellikle ilk çökertilmenin ardından aylar sonra sitemiz yayına geçtikten sonra (Mart 2014) ve daha üçüncü ayını doldurmadan ikincisi çökertilmeye mağdur ve mazur kalmamız (Haz. 2014); evet tüm gönüllü ve istekli işbirliklerine de önemli bir sekte vurdu. İçerik olarak destek veren yazar-çizer arkadaşlarımızla da iletişim kopmasına ve de bu durumun sonucu olarak, onların düşünsel ürünlerini yayınlama beklentilerini de yerine getirememiz sonucunu doğurdu. Bir anlamda, iğneyle kuyu kazarcasına Türk ve dünya kamuoyuna maletmeye çalıştığımız tüm yayınlar ve web ortamındaki platformumuz birden bire sitemize yirmibine yakın şırınga edilmiş olan viruslerden dolayı kapatılmıştı! Bunun sonucu olarak da, web ortamında yazıları bizim site üzerinden çıkan yazarlarımızın yazıları da birden bire sanal ortamda yok oluvermişti!

Çok şükür, uzun bir zaman aldı almasına ancak biz bunu da Pembe Panter gibi, yeniden silkinerek-canlandırarak aştık...

Başa dönersek ve özetle; Foto Galeri ve ARŞİV'imize müdahaleler ile 15 yıllık Internet ortamında en az 500 imzaya ait yazılar, fotoğraf, röportajlar, görüşler, haberler, etkinlik-kitap tanıtımı kadar gönüllülerimizin destekleri de 1 yılı aşkın bir süredir İnternet ortamında ulaşılmaz kılınmıştı - susturulmuştuk! (Foto Galeri yeniden kurulacaktır. Henuz aktif değildir.)

Bu haksız saldırıları -özellikle gönüllü bazda ve binbir emekle yürütülmüş-ortaya çıkmış/reklam alınmamış/satışa sunulmamış ve yayınlar üzerinden hiçbir gelir veya donüşüm olmaksızın-, Türkçe okuyan herkese global olarak ulaşılır kılınmıştır ve bu en baştan itibaren de hedefimiz olmuştur.

Sessizliğimiz de, bu süreç içinde 'susturulmuş-yayına bizim istem ve kapasite dışımızda' kapatılmış olmamızdan kaynaklanmıştır.

Bugün itibariyle, IŞIKBİNYILI.ORG'un tüm sayıları INTERNET üzerinden yeniden yayına geçmiştir. Bununla birlikte bazı ulaşılmayan veya boş açılan sayfalar da vardır ve onların da ulaşılır kılınması için üzerinde çalışmaktayız.

IŞIKBİNYILI.ORG'un DERNEK KURULUŞ TÜZÜĞÜMÜZ, ilk etapta sitemizde yeniden ulaşılır kılınmıştır:  IŞIK BİNYILI MULTİMEDYA KÜLTÜR, SOSYAL DESTEK VE GELİŞTİRME DERNEĞİ

“IŞIK BİNYILI MULTİMEDYA KÜLTÜR, SOSYAL DESTEK VE GELİŞTİRME DERNEĞİ“

IŞIKBİNYILI.ORG - (Derneğin resmi kısa adıdır.) Bilmeyenler için- ilk kez lightmillennium.org bünyesinde IŞIK BİNYILI - Türkçe adıyla 1999'da İnternet'de tarafımdan tanıtılmıştır. İlk TANITIM sayısı halen Lightmillennium.Org - online ARŞİV üzerinden mevcuttur.

Ocak 2010 yılında ise İstanbul merkezli, Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde ve "The Light Millennium" ile kardeş kuruluş/dernek statüsünde kurulmuştur. 13 Mart 2014 tarihinde ise İstanbul'da 2.nci Genel Kurul'unu gerçekleştirmiştir. İlgilenen, bu videolara LMTV, Işıkbinyılı, Vimeo yazarak ulaşabilir.

Yukarıdaki özet bilgiyi, özellikle, "düşünce özgürlüğü", barış kültürünün küresel olarak yerleşmesine katkı, düsünsel üretimi teşvik-destek, aile içinden, eğitim ve iş hayatında/hayatın her kesiminde doğuştan ölüme kız çocuğu, kadın-erkek eşitliğini ve Birleşmiş Milletler'in "Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi", "Binyılın Kalkınma Hedefleriyle" ve "2015 Ötesi Sürdürülebilir İnsani Gelişme" programlarını kendisine hedef almış olan derneğimiz;   yayınlarına hala çekirdek nitelikte ve gönüllülük statüsünde de olsa yola devam edecektir ve etmeye kararlıdır.

Ancak bize yapılmış olan site çökertme aracılığıyla tüzel kişiliğe zarar ve yayınlarımızın de engellenmiş olması nedeniyle, gerek Türk yasaları ve gerekse uluslararası yasalar çerçevesinde, Siber Suçlar ile Yayın Haklarını Engelleme suçları kapsamına girmektedir.

Çağımızda, herşeyin bankacılıktan - günlük alışverişe kadar Internet kanalıyla online üzerinden işlem görmesinin-yapılmasının bu denli yaygın olduğu ve teşvik edildiği bir zaman diliminde; bir sitenin bir yıl içinde üst üste iki kez çökertilmiş olması ve bunu yapanların tespit edilemiyor veya cezanlandırılamıyor olması da kabul edilebilir veya anlaşılabilir birşey değildir! Özellikle, günümüz teknolojisinde ve her bir tıklanmanın gözlem altında olduğu ve kaydedildiği veya izinin sürülebilir olduğu bir dönemde...

Aksi halde, İnternet üzerinden ve on-line/sanal yapılan tüm ticari işlemler ve yayınlar ve bizimkisi gibi çekirdek boyutta da olsa dernekler - kurumlar, "Orman Kanunları" uygulamalarına daha çok maruz  kalabilirler!

Bize bu haksızlıkları yapmış olduklarından dolayı, kim ve nereden olursa olsun, bunu takip edeceğiz ki, bir daha kimse, ne bize ne de başkalarına benzer birşey yapmaya cesaret etmesin  ve de edemesin!!!

Bircan Ünver
Işıkbinyılı.Org http://www.isikbinyili.org
25-26 Mayıs 2015, New York

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free