LONG ISLAND'DAN GENÇ BİR BAYAN İŞLETMECİ PROFİLİ

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 25
Yayınlanma: Çarşamba, 03 May 2017 Birnur SİREN-İTİL tarafından yazıldı.

BAYAN TÜRK RESTORANT SAHİBİNİ TANIYALIM: Birnur SİREN-İTİL

Kadın hakları benim için önemli bir konu olduğundan, kendimi bildim bileli New York'a gelmek istemişimdir. Özellikle de, Türkiye'de genel olarak izlendiğinin aksine New York'taki yaşamın kadınların sosyal ve mesleki gelişim ve girişimciliğini teşvik etmekte olduğu izlenimini edinmiş olduğum için.

 

İstanbul'da St Michel Fransız Kolejinden mezun olur olmaz Sheraton'da "Management Trainee" olarak otelciliğe başladım. Satış, Pazarlama, Banket, Yiyecek, İçecek derken, Münich Sheraton'a transfer oldum.

Münich'te daha sonra kendi şirketimi kurdum yiyecek üzerine.

New York'a gelişim ise 1996.

Önce beyin üzerine araştırma yapan bir şirkette, akabinde Montblanc gibi şirketlerde Business Development üzerinde çalıştım.

Sadece kazanç üzerine kurulmuş, açımasız, kendi merkezinde çalışan bu büyük kurumlar benim idealist kişiliğime aykırı geldi.

Büyükbabamın izinde, Atatürk”ün Ticaret Bakanı, Celal Sait Siren, Türkiye’nin ilk demokrasisini kuruluşundaki o zamanın büyük ideallerli ve prensiplerleriyle büyüdüm.

Bağış yapmanın, çevreme faydalı olmamın önemine inandığımdan, çalıştığım sürece küçük işverenlere gönüllü olarak danışman/consultant olarak yardımcı oldum.

İki buçuk sene önce de yiyecek ve servis sektörüne olan ilginin ötesinde aşkımdan, ve Türk kültürünü Amerika'lilara tanıtmaya katkım olabilmesi amacıyla Long Island'da bir restaurant açtım.

Halihazırda, bu restorantı işletiyor ve hizmet vermeye devam ediyorum.


İŞLETMECİ OLARAK KENDİ ÇİZGİNE İNANMAZSAN KAYBEDERSİN

Ben çok iyi bir ahçı olamayabilirim ama iyi bir işletmeciyim.

Bir konuda iyi olmak tecrübe ve ihtisas gerektiriyor. Hem iyi bir ahçı hem iyi bir işletmeci olmak zaten mümkün değil. Gerektiğinde mutfağa giriyorum tabii, ama bir dalda iyi olmak yeterli.

Benim şansım İstanbul’un elit zamanlarında cosmopolitan yetişmiş olmam ve hem Avrupa hem Amerika kültür ve pazarlarını iyi tanıyor olmam.

Amaç Türk Mutfağını tanıtmak. Benim amacım bir Türk Restaurant'ının işletmecisi olarak ülkemizin kültürel ve tarihi mirasını bir yaşantı tarzı konseptinde müşterilere sunup, yaşatmak.

Aynı zamanda, Türk mutfağı, kültürü, yemekleriyle birlikte, New York restaurant müşterilerinin önceliklerini de dikkata almak, örneğin vegetarian, gluten free, carb conscious benzeri yemeklere de menü'deki seçenekler arasında yer vermek, uygulamalarımız içindedir.
 

_ . _ 


Işıkbinyılı.Org | http://www.isikbinyili.org | 3 Mayıs 2016

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free