“MANİSA TARZANI” TÜRKİYE’NİN İLK ÇEVRECİ VATANDAŞIDIR

Yazdır
Üst Kategori: Tüm Sayılar Kategori: Sayı: 25
Yayınlanma: Çarşamba, 04 Ocak 2017 METİN ERDOĞAN tarafından yazıldı.

manisa-tarzani4Gerçek adı Ahmet Bedevi olan “MANİSA TARZANI” 1899’da Samarra’da (Bağdat) doğmuş ve 31 Mayıs 1963 yılında Manisa’da ölmüştür. Kerkük Türkmeni olan “TARZAN”, Kurtuluş savaşına ve İzmir’in kurtuluşuna katılmış olup, kırmızı şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir. 

TARZAN; İzmir’den dönerken düşman tarafından yakılan Manisa’yı görünce, orayı tekrar yeşillendirmek için buraya yerleşmeye karar vermiştir.

Toprak ve ağaç sevgisiyle bir halk kahramanı olan Ahmet Bedevi, sohbetlerinde sıkça “ağaçlar da canlıdır, dallarını koparırsanız acır” nasihatlerinde bulunmuştur. Manisa merkezdeki çoğu fidanları kendisi dikmiştir. Sulamasını yaptığı fidanlara hep “evlatlarım” diye hitap etmiştir. Manisa’nın onun sayesinde yağmura ve gölgeliğe kavuştuğu söylenir.

manisa-tarzani2manisa-tarzani-filmi

İstiklal savaşı döneminde dağdan düşerek hayatını kaybeden nişanlısı Meral’den sonra herhangi bir evliliği olmamıştır. Manisa’nın Spil dağı eteklerinde bir kulübede yalnız yaşayan Ahmet Bedevi, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla tanınmıştır. Kendisi tüm yaşamı boyunca sokakta bir şortla dolaşmış, sobası olmayan kulübesinde gazete kağıtları üzerinde yatmıştır. Aynı zamanda iyi bir sporcu ve dağcı olan Ahmet Bedevi; Ağrı, Cilo ve Demirkazık dağlarına tırmanışlar yapmıştır. Her gün saat 12.00 de Spil dağındaki topu patlattığı için, kendisine “Topçu Hacı” da denmiştir.

manisa-tarzani4

Dağda ve toplum içinde sürekli bir şortla (çıplak) dolaşan, hayatı boyunca paraya, mevki, makama hiç önem vermemiş, Belediye’den aldığı Bahçıvanlık maaşını dahi yoksullara dağıtmış veya fidan dikmiştir. Mezar taşına bile harcanacak paranın bu amaçlar için kullanılmasını önermiştir.

Başrolünü rekortmen sporcu J. P. Weismüller’in (Romen-Amerikan yurttaşı 1904-1984) oynadığı ünlü TARZAN filmi Manisa’da gösterime girdikten sonra, Ahmet Bedevi halk arasında “Manisa Tarzanı” ismiyle anılmıştır.

manisa-tarzani-6

Ahmet Bedevi’nin hayatı 1994 yılında “Manisa Tarzanı” adı altında Yönetmen Orhan Oğuz tarafından sinema filmi olarak çekilmiş olup, Türkiye’nin ilk ve son çevreci filmi özelliği taşımaktadır.

manisa-tarzani

“Manisa Tarzanı”; Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Münir Nureddin Selçuk, Safiye Ayla hayranıdır. Kitap ve sinema tutkunu olarak tanınır. Tüm milli bayramlarda göğsüne iliştirdiği bir palmiye yaprağı üzerine gururla kırmızı şeritli istiklal madalyasını takarak iştirak etmiştir.

manisa-tarzani5

Diktiği ağaçların kesilmesine çok üzülmesi ölüm nedeni olarak bilinmektedir. Öldüğünde TARZAN’dan insanlara iki önemli miras kalmıştır:
Bir siyah şort ile insan, doğa ve çevre sevgisi !

Türkiye’nin en ilk çevreci vatandaşı olan yaşayan efsane “MANİSA TARZANI’nı (Ahmed Bedevi Carlak) saygıyla anıyor ve bu gerçek halk kahramanına okul kitaplarında yer verilmesini umut ediyoruz. 

manisa-tarzani7

Foto: 
Kerkük’lü Ahmed Bedevi Carlak (lakapları: “Manisa Tarzanı, Gazi, Hacı)


©Yazan: Metin Erdoğan, Yürüyen Köşk Gönüllüsü, Araştırmacı-Yazar

Ayrıca, Metin Erdoğan'dan IşikBinyılı.Org'da:
ATATÜRK'ÜN 'YÜRÜYEN KÖŞKÜ'NÜN İNANILMAZ ÖYKÜSÜ

IşikBinyılı.Org - http://www.isikbinyili.org - 4 Ocak 2017, New York.

Yorumlar (0)

500 karakter kaldı.

Cancel or

joomla 1.6 templates free

©IŞIKBİNYILI.ORG'un e-yayını; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statüsüne (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. IŞIK BİNYILI'nın konsept ve vizyonu "Lightmillennium.Org" bünyesinde ilk kez web ortamında Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Aynı zamanda, 11 Ocak 2010 tarihi itibariyle de Türk Dernekler Kanunu çerçevesinde, İstanbul merkezli "Dernek" statüsünde kurumlaşmıştır.  Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tüm içeriği Türkiye'de "IŞIKBİNYILI.ORG"a, uluslararası da "The Light Millennium"a aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır." Joomla platformu, Tülün Ulusoy | OdakSevgi.Biz -  tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir. | Kurucu Başkan ve Genel Yayın Yönetmeni: Bircan Ünver  |  http://www.isikbinyili.org ©1999 – 2018

By Joomla 1.6 templates free