yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Bircan ÜNVER
Bağlantılar:
ETKINLIKLER için:
ISIKBINYILI 1-9 sayıları için:
ISIKBINYILI.ORG
Light Millennium Global Alternatif Platform
Light Millennium TV ("LMTV")
LMTV & Bircan Ünver Videografya:
Turkish Greek Synergy

Bircan ÜNVER

Dün-Bugün (Özgeçmiş)

Bircan ÜNVER

Hızla gelişmekte olan televizyon sektöründe çalışmak heyecanı ve program üretmek tutkusuyla 1993'te İstanbul'a geri döndü. Bu anlamdaki tüm çabaları; okyanusun azgın dalgaları arasında, küçücük bir sandalda, bir yaşam mücadelesine dönüştü. Bu süre içerisinde sanat yazılarını derledi ve 1995 yılında, "En Kutsalı Yaratmak" adı ile Say Yayınları tarafından yayınlandı. Daha sonra düşlerinden vazgeçmemek için, bu kez de 1996 yılında yeniden New York'a taşındı.

Sekiz yıllık(1983'te kapatılan) İstanbul Bankası'ndaki iş hayatından sonra, Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Türk Sanatları Bölümünü bitirdi(1988). Akademik eğitimine paralel Sanat Tarihi bölümünden felsefe tarihi ve sanat eleştirileri üzerine seçmeli dersler aldı. 1984 yılında, ilk sanat haberlerini Nokta Dergisi(Gelişim Yayınları) için hazırlamaya başladı. Takip eden yıllarda yazıları: Sanat Olayı, Kadın, Söz, Hürriyet-Gösteri,
Sanat Çevresi, Cönk, Anons, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetesinin "Amerika'dan Haberler" sayfasında olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandı.

İlk kez İngilizce öğrenmek ve mesleki donanım edinim amacıyla, 1989'da kendi olanaklarıyla Los Angeles'a gitti ve orada bir yıl yaşadı. Takiben de, 1990 yılında New York'a taşındı.

1992 yılında ise New York'ta yayın yapan Queens Public Televizyonu'nun yerel ve stüdyo kurslarını bitirdi.

Hızla gelişmekte olan televizyon sektöründe çalışmak heyecanı ve program üretmek tutkusuyla 1993'te İstanbul'a geri döndü. Bu anlamdaki tüm çabaları; okyanusun azgın dalgaları arasında, küçücük bir sandalda, bir yaşam mücadelesine dönüştü. Bu süre içerisinde sanat yazılarını derledi ve 1995 yılında, "En Kutsalı Yaratmak" adı ile Say Yayınları tarafından yayınlandı. Daha sonra düşlerinden vazgeçmemek için, bu kez de 1996 yılında yeniden New York'a taşındı.

Bugüne değin QPTV için Türkçe ve İngilizce olmak üzere, kendi olanaklarıyla altmis (60) orijinal video programı üretti. Programları #34, #35, #56, #57nci kanallarda yayınlandı ve ABD Video Festivallerinde bir çok ödül aldı.

* * * * *

1992 yılında başlamış olduğu New School Üniversitesi, Medya Blöümü'nden 'master' programının bitirme tezi olarak da, "All Ideas: Freedom of Expression in Turkey" (Bütün Düşünceler: Türkiye'de Düşünce Özgürlüğü) adlı bir video belgeseli üretti ve Mayıs 1999'da "diploma" aldı.

Nazım Hikmet'i portreleyen "Yirminci Asra Dair" (İngilizce) video programı ise Ocak 2000'de QPTV'de #34 ve 35. kanallarında yayınlandı. Ayrıca, New York'ta yaşayan "Türk Sanatçıları" serisi, "Düşünce Özgürlüğü"(uzun metrajlı) ve Türk-Yunan Sinerjisi üzerine, belgesel çalışmalarına da başladı ve halen tamamlanması için sponsorluk temini gerekmektedir.

* * * * *

Işık Binyılı/The Light Millennium global platform ve dergi projesini ise ilk kez Ağustos 1999'da Internet'e tanıttı. Ocak 2000'den - bugüne değin, İngilizce ve Türkçe dillerinde toplam olmak üzere, 38 sayı Internet'te yayınlanmıştır. Alternatif bir e-dergi olarak yayınlanan Light Millennium/Işık Binyılı dergisi; çeşitli alanlardan profesyonel ve akademisyenlerin orijinal ürünlerini Internet'te de yayınlama ve paylaşma olanağı sağlıyor. Aynı zamanda hayatın tüm kesitinden potansiyel/amatör yazar, sanatçı ve şairleri, yazmaya-üretmeye teşvik ederek, düşünsel ürünlerini profesyonel ve akademisyenlerle, İngilizce veya Türkçe olarak ISKBINYILI.ORG yada LIGHTMILLENNIUM.ORG bünyesi altında yayınlamaktadır. Kamu yararına yayın yapma ilkesiyle de, reklam yayınlanmamaktadır.

Bugüne kadar tüm e-yayın, düzenlenen etkinlikler ve üretilen/yayınlanan televizyon programları; reklamsız olarak yerel ve global platformda ilgisine ulaştırılmıştır. İçerik ve üretim olarak da, yüzde yüz gönüllü ve 'in kinds' katkılarla, küresel bir platform ve iletişim ağı oluşturma amacıyla, 17 Temmuz 2001 tarihinde, "The Light Millennium, Inc." resmi adıyla New York merkezli olmak üzere, "kamu yararına yayıncılık" yapmak (not-for-profit organization) ilkesiyle, Amerikan yasalarına göre (Internal Revenue Service) vergiden muaf olarak kurumlaştırdı. www.lightmillennium.org

* * * * *

Birlesmis Milletler'e Katılım - 12 Aralık 2005:

Aynı zamanda, Light Millennium/Işık Binyılı Organizasyonu'nu, Birleşmiş Milletler'in Kamu Bilgi Birimi'ne (Department of Public Information of the United Nations - UN/DPI) katılmasını sağladı. Bunun sonucu olarak da, BM/STK[UN/DPI] bünyesinde 59 ve 60nci yıllık konferanslar çerçevesinde, iki farklı programı, BM bünyesinde işbirlikleri çerçevesinde organize etti. Ayrıca, adıgeçen konferansların "Planlama Komitesi"nde görev yaptı.

Bu çerçevede, "UN/NGO Profiles"ı, 7 bölümlük mini seri olarak üretti ve Light Millennium TV Serisi'nde (QPTV) 2006 ve 2007 yıllarında yayınlandı.


Light Millennium Televizyon Serisi:

QPTV'de Türkçe ve İngilizce programları, 1992 yılından itibaren #34, 35, 56 ve 57nci kanallarda yayınlanmış olmakla birlikte, Ocak 2000 - 2007 yılları arasında ayda bir olmak üzere yayına başlayan, Light Millennium TV serisinde de ("LMTV"), her bir programda birbirinden bağımsız olarak; sanat, kültür, sanatçı portreleri ve barış ve küresel temaları isleyen (İngilizce ağırlıkta) programlar, özellikle #34, 35 ve 56 ve 57nci kanallarda gösterildi. LMTV serisi de "kamu yararına yayıncılık" amacıyla "The Light Millennium, Inc." bünyesinde kurumlaşmıştır. LMTV, 2008 itibariyle aylık programlar yerine, "özel program" yayınına geçti.

LMTV ve Videografya ile ilgili daha fazla bilgi için:
http://www.lightmillennium.org/lmtv/list_05.html
http://www.lightmillennium.org/bu_videography.html

Bununla birlikte, Dünya Barışına bir katkı amacıyla da, Türk & Yunan dostluğu ve işbirliğini her alanda amaçlayan ve bu içerikte ürünleri açık bir platform anlayışıyla yayınlamayı amaçlayan, Turkish & Greek Synergy (http://www.turkishgreeksynergy.net) web sitesinin de kurucusudur.

* * * * *

Ödüller:

"Dünyanın Duvarları"(The Walls of the World) adlı televizyon programı, ünlü ressam Burhan Dogançay'ın aynı adı taşıyan slâyt arşivinden üretildi. Bu program, 1998 - Northeast ve 1999 - Hometown video festivallerinde "Birincilik" ve "Jüri Özel" ödüllerini aldı. Queens Public TV'nin her dört yılda bir organize ettiği, CAPA Video Festivali - 2004'te ise, "Crescent & Star" ile "Matisse & Picasso" televizyon programlarıyla, iki birincilik ödülü aldı. Ayrıca, 2004 yılında, New York bölgesinden, "Daughters of Atatürk" Vakfı tarafından, "içinde yaşadığı topluma katkıları nedeniyle, "Atatürk'ün Kızı" ödülüne değer bulundu.

Aynı zamanda, Light Millennium/Isık Binyılı Organizasyonu'da, "Daughters of Ataturk" Vakfı tarafından, New York'tan Türk-Amerikan toplumuna katkıları nedeniyle, 2005 yılında, Türk-Amerikan Sivil Kuruluşları arasında, odül aldı.

* * * * *

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler:

"Fügen Gülertekin'e Destek Kampanyası"nı, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu bünyesinde(New York), komite başkanı olarak Mayıs 2000'de başlattı. Bu çerçevede, New York Türk Evi'nde iki panel düzenledi ve imza kampanyası başlattı. Yine Federasyon'un, Türk Kültür Festivali etkinlikleri çerçevesinde, 4 Mayıs 2000'de, "Kısa Belgesellerden Bir Gösteri" ile 2 Mayıs 2001'de, "Türkiye'nin Sahillerinden Bir Şiir Esintisi", 2 Mayıs 2002'de ise "Nice Binyıllara Sevgili Nazım" adli etkinlikleri gerçekleştirdi…

2000 yılından itibaren Light Millennium adına proje sahipliği ile yapımını üstlendiği ve yardımcı yapımcılığı paylaştığı etkinlikler ve aktivitelerin tümü için:
http://www.lightmillennium.org/events/list_since2000.html
http://www.lightmillennium.org/events/2005_list.html

-- 2 Mayıs 1959 doğumlu ve iki çocuk annesidir. 1996 yılından beri Queens, New York'ta yaşamaktadır.

Elektronik posta:
bircan@lightmillennium.org
veya
isikbinyili@lightmillennium.org
Web sitesi: www.isikbinyili.org


- 7 Haziran 2008 tarihinde güncelleştirilmiştir.

© Ekim 2005, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works