yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   
Bağlantılar:
Amac

ISIK BINYILI: YAYINCILIK ILKELERI

ISIK BINYILI, Ocak 2000'den bu yana Internet üzerinde çok katilimli olarak yayinlanmaktadir. 17 Temmuz 2001'de resmilesen kurumlasma statüsünde, Amerikan Anayasasi'nin Birinci Maddesi'nden esinlenerek, düsünce ozgürlügünün (Freedom of Speech) yeryüzünde yasamin her boyutunda gerçeklesmesine katkida bulunmayi ve de düsünsel ürünlerin üretilmesini tesvik etmeyi ilke edinmistir. (Daha fazla bilgi için AMAÇ bolümüne bakiniz)

a) Hiç bir yerde yayinlanmamis (Internet dahil) calismalari yayinlamayi oncelikle amaçlar.

b) ISIK BINYILI'nda ilk kez yayinlanmak uzere üretilmis yazi ya da gorsel ürünler, derginin ozü ve gelisimi icin onemlidir.

Bu nedenle ilk düsünsel ür¨nlerini ISIK BINYILI'nda yayinlanmak uüzere gonderilmeleri ozellikle tesvik edilir.

c) Daha oncesinde web ortaminda yayinlanmamis ancak bir dergi, kitap ya da gazetede yayinlanmis basili ürünlerin, web ortamina kazandirilmasi amaciyla, tüm referanslari ve daha onceki yayin kurumundan gonderici tarafindan izinleri alinmis olarak yayinlanir.

d) Yazi ve/veya siirlerin, ozellikle Ingilizce klavye ve alfabesi goz onünde bulundurarak yazilmis olmasi ya da Ingilizce klavyeye adapte edildikten sonra Word formatta gonderilmesi gerekmektedir. Font olarak ARIAL ya da TIMES'la yazilmis olmasi onerilir.

e) Yazilarin Word dokümani ile, fotograf-resim-illustrasyon, ve karikatür benzeri gorsel ürünlerin JPEG ya da GIF formatli gonderilmelidir. Yukaridaki formatlar uygulanmadan gonderilen ürünlerin yayin garantisi yoktur.

f) Düsünsel ürünleri ile ISIK BINYILI'na katkida bulunanlara, ürünlerine paralel olarak ayrica bir profil/biyografi sayfasi da verilmektedir. Bu nedenle ilk defa ürünleri yayinlananlarin, biyografilerini de (kronolojik ya da cv/resume formatinda olmayan) gondermeleri ozellikle rica edilir.

g) ISIK BINYILI, savas ya da nükleer silah üretimini destekleyici, pornografik ve her türlü ayirimci icerikteki ürünleri yayinlamayi reddeder ve siyasal propoganda amaçli metinleri yayinlamaz.

h) Yukaridaki maddenin disinda, icerik olarak hic bir sansür uygulanmaz.

i) Gonderilen materyaller iade edilmez.

k)Gonderilen materyallerin içeriginden, bilgi ya da referanslarindan gonderi-ürün sahibi sorumludur.

l) Yayinlanan ürünler icin telif ücreti odenmez, yayin icin de bir ücret talep edilmez.

m) Yayinlanan ürünlerin, üniversite, vakif-dernek --ticari amaçli olmayan kurumlar-- disinda, eger ticari bir yayin organi tarafindan basili ya da elektronik olarak yeniden yayinlamasi durumunda, The Light Millennium, Inc., telif ücreti ve tüm kredilerinin verilmesini talep eder.

n) Ürün bazinda, ticari kuruluslardan temin edilecek telif ücretinin %50'si, ürün sahibine, kurumumuz tarafindan odenir.

o) ISIK BINYILI/Light Millennium, reklam almaz ve yayinlamaz.

p) Kamu yararina yayincilik statüsünde, vergiden muafiyetin de kazanilmasina paralel olarak; sponsorluk, "funds", "grants" ve de cesitli ulusal ya da uluslararasi kuruluslardan temin edilecek bagislar, projenin baslica finansal kaynaklarini olusturacaktir.

r) Global olarak yasamin her kesitinden profesyonel ve amator olmak üzere, dileyen herkesin her kusak ve kulturden katilimina açik bir platformdur.

Katilimcilardan yillik abonelik, üyelik ya da genel gider ücreti talep edilmez.

s) Ürün gonderen katilimcilar yukarida bahsedilen maddeleri kabul etmis sayilirlar.


Katiliminiz icin tesekkür ederiz.

Isik Binyili /The Light Millennium, Inc.
A-Not-For-Profit Organization
New York, Mart 2002

© Ekim 2005, IşıkBinyılı

© IŞIK BİNYILI e-dergisi; The Light Millennium bunyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Unver tarafindan, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statusune (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden gecerli olmak uzere hak kazanmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularinin izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tum icerigi "The Light Millennium"a aittir. Uluslarası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır."
Genel Yayin Yonetmeni: Bircan Unver
The Light Millennium'un Ingilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren Bali & Bali Works

Bali & Bali Works