yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

-ve tanrı aşkı yarattı… …ya aşk olmasaydı Dünya Sevgililer ve Öykü Gününe özel aşk hikâyeleri

-Kitapta öyküleri yer alan öykü yazarları ve kitabı derleyen Dursaliye Şahan, kitabın yayınını takiben bir araya geldi.
Bağlantılar:
Edebiyat ve Yazı Atölyesi

Kitap

VE TANRI AŞKI YARATTI... ... YA AŞK OLMASAYDI

Eski Roma İmparatorluğu'nda yılın 14 Şubat günleri bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılıyordu
14 Şubat Sevgililer Günü ya da St. Valentines Day

Derleyen: Dürsaliye Şahan
Edebiyat ve Yazı Atölyesi, Layla Yayımları
Yayınevi: Layla Yayımları - ISBN: 978-605-88075-1-8

Dünya Sevgililer ve Öykü Gününe özel aşk hikâyeleri

DÜNYA SEVGİLİLER ve ÖYKÜ GUNU BİLDİRİSİ

14 Şubat Sevgililer Günü ve Dünya Öykü Günü nedeniyle bir araya gelen 23 kadın, aşk üzerine yazdıkları öykülerini kitaplaştırarak ortak bir bildiri yayımladılar.

Şiddetin her türüne karşı pozitif ayrımcılığı savunan kadın yazarlar, aşkı ve sevgiyi anlatan öyküleri ile barışa çağrı yaptılar.

Yazı Atölyesinin katkıları ile hazırlanan 23 aşk öyküsünün yer aldığı ‘…Ve Tanrı Aşkı Yarattı’ kitabı; Sevgililer ve Dünya Öykü Gününün kısa tarihçeleri ve “aşkından ölenlere ithaf olunur” yazısı ile başlıyor.
“Öykü ve Aşk İnsan sevgi demekse eğer, öykü de insanı ve sevgiyi anlatan yazım sanatıdır.

Bu gün yeryüzünde bir yanımız şiddete, savaşlara bulanmış görünse de, yönümüz barışa dönük. İnsani duygularımız şiddetin karşısında dimdik ayakta. Savaşlardan korkmuyoruz! Çünkü inanıyoruz ki Dünyaya barışın ve sevginin hâkim olması uzak değil.

İnsan, geçmişini hikâyeleri ile saklayıp, geleceğe öyküleriyle uzanıyorsa, bizlerde barışa ve sevgiye doğru bir arpa boyu yol kat etmek için; ‘zorunlu savaşlar’ da dâhil yeryüzündeki bütün şiddet türlerine dur demek için, sevgiye inanan öykülerimizi kaleme aldık.
Her öykü barışa bir damla su olsun istedik.

14 Şubat Sevgililer Gününüz ve Dünya Öykü Gününüz kutlu olsun.”


(Juno Roma halkı için aynı zaman kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da kabul ediliyordu.)

14 Şubatı takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Yılın diğer günlerinde kesin kurallar çerçevesinde birbirlerinden uzak yaşayan genç kızlar ve genç erkekler sadece bu bayram geleneği ile yakınlaşabiliyorlardı.

Lupercalia Bayramında, Romalı genç kızların ismi arife günü kâğıtlara yazılarak bir kavanoza konuyordu. Geleneğe göre Romalı gençler sırayla kavanozdan birer kâğıt çekiyordu. Kâğıtta ismi yazılı genç kız ile sadece bayram için eşleşmiş oluyorlardı. Böylece tamamen tesadüfen bir araya gelen çiftler bayram süresince flört edip eğlenebiliyorlardı.
Bayramda birbirine âşık olup, bayram bittiğinde evlenen çiftler oluyordu.

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Böylece Lupercalia Bayramı'nın başladığı gün Aziz Valentine Günü olarak kutlanmaya başlandı. O gün bugü! ndür her yılın 14 Şubat'ı Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi’ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir. Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 yılınına gelindiğinde kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.
Günümüzde ise 14 Şubat, 18.yüzyılda Amerika'lı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur.


14 Şubat Dünya Öykü Günü

İnsanlık var olduğu andan itibaren hikâyesi de başlamıştır.

İlk insanın cennetten kovularak yeryüzüne inme serüveninden başlayan hikâye tarihi; mağara duvarlarındaki resimler, heykeller, el sanatlarındaki izler, dilden dile aktarılan efsaneler ile sürerek, Boccacio’nin 16.yüzyılda ‘Decameron’ adlı ilk edebiyat eserine kadar sürmüştür.

Günümüzde ise insanı anlatmanın en geçerli yöntemlerinden biri olarak kabul edilen yazım sanatında, hikâye esastır.

İlk 14 Şubat Dünya Öykü Günü; Özcan Karabulut önderliğinde 2002'de Ankara'da düzenlenerek kutlanmıştır. Ankara’da başlayan Öykü Günleri Antalya’ya, Kıbrıs’a, İzmir’e, Çanakkale’ye, İstanbul’a oradan Hollanda’ya ulaşarak geniş bir coğrafyaya yayılmış; Edebiyatçılar Derneği 10. Kuruluş yıldönümünde 14 Şubat'ın; Dünya Öykü Günü olarak kutlanmasını öneren bir duyuru yayımlamıştır:

“Sait Faik’in söylediği gibi, ‘Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.’ Biz insanı ve öyküyü seviyoruz. Ürün verdiğimiz öyküyle aramızdaki ilişkiyi bir sevgililik ilişkisine benzetiyoruz. Sevgiliyi, çiçeği ve öyküyü yana yana koyuyoruz. Bunun için 14 Şubat yazar-öykü-okur üçlüsü arasında oluşturulan sevgi dostluk ortamının 14 Şubat Dünya Sevgi-Sevgililer Günü gibi anlamlı bir günle uyumlu olduğu ve 14 Şubat’ın Dünya Öykü Günü olarak kabul edilmesinin uygunluğu konusunda düşünce birliğine varıldı.”

Dünya Pen Yazarları bu anlamlı öneriyi sevinçle onaylamıştır. Böylece uluslararası bir kimlik kazanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü, her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlamıştır.
Bizler de 14 Şubat Dünya Sevgililer Gününe Özel Aşk Öyküleri ile Dünya Öykü Gününü kutluyoruz.

Edebiyat ve Yazı Atölyesi
www.yaziatolyesi.org

* * * * *

ve tanrı aşkı yarattı…
…ya aşk olmasaydı


Öykücüler (A-Z):
Alev Öksüz Sağaltıcı, Ayda Bercis Kırbeci, Ayten Storry, Bircan Ünver, Dürsaliye Şahan, Esra Ünal, Fatma Çetin Kabadayı, Gülnaz Kavvas, Hatice Elveren Peköz, İkbal Kaynar, İlknur Bektaş, Leyla Fidanay, Necla Karataş, Nevra Çağlayan, Nurhan Sağlar, Oya Tekin, Sevim Bergin Salmanoğlu, Sevim Yunus Habip, Sibel Unur Özdemir, Süha Kıyak, Süreyya Köle, Şahnaz Yılmaz, Zeynep Alanç.

Kitaptaki Öykülerden başlıklar:

- İstanbul’da Aşk
Dokunduğum ilk erkek, ruhuma dokunabilen tek erkekti.

- Susamlı Çörek
“Erkek arkadaşım gelecek! Bu kez izin vereceğim ona, öpsün beni!”

Balkız’ın Muradı
Hep saçımı çekerdin ya, artık çekemeyeceksin çünkü kısacık kestireceğim saçlarımı.

Körebe
“Sus!” der aşk, yalnızca yaşa…

Çığlık
Boşlukta uçuşan rengârenk konfetilerin içinde salına salına yürüyordu Jülide.

Gülfer
Sevdiği kadını toprağa vermiş, ana kapıya doğru yürürken

Mavi Aşk
Yıllar öncesinde başlamış, masmavi bir aşktı bizimki.

Kaybettiğin Anda Bulmak
Uyandığımda güneş ışıkları yüzümü yakmaya başlamıştı. Yanımda yoktu. Gitmişti.

Şımarık
Yeni yeni genç kız oluyordum. Çocukluk hâlâ bir yanımdan sarkıyordu.

Muhammara
Elimi geriye çekmek istedim, o da çekerken ellerimiz birbirine değdi.

Sevginin Gücü
Leyla mutlu günlerine gölge düşsün istemiyor, her seferinde susuyordu.

Son Tren
Gizli gizli Safiyelerin evlerinin önündeki bahçede buluşuyorlardı.

Barmen
Elindeki yarım demet kırmızı gül ile giden kızın arkasından bakakaldı.

Şilan
Ya nehirden kaçacaklardı, ya da burada kalıp ayrılmayı göze alacaklardı.

Bir Evde Yaşama Nedeni
Karanlık denecek kadar loş olan odayı aydınlattıklarında fark etti Kerem’i.

‘O’nun Kızı
Kimin kızıysa kızıydı!

Uzaktaki Yakın
Essex şehrine geleli aylar olmuştu ama hâlâ hayalindeki arkadaşları ile buluşamamıştı.

Hasret
Adile göz ucu ile Çetin’e bakıyordu. Biraz kilo almıştı ama hâlâ çok yakışıklıydı.

Seri Katilin Aşkı
Karanlık bir caddenin içine doğru kıvrılan sokakta yalnız başıma yürüyordum.

Zor karar
Kararlıydı. Bir daha âşık olmadığı bir adamın yatağına girmeyecekti.

Farklı Bedenlerde Aşk
Bu öyle bir tükenişlik ki bana ait olan tüm duyguların yer değiştirmesi.

Emanet
Kocamın şüpheli bakışları saçlarımda, ensemde, yüzümde dolaşıyordu.

Işık Yollarında
Yaşamak sevgilim.. (Şiir)

© Şubat 2011, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works