yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

(Soldan Saga) Rahmetli Aliye Ak ve Emin Pamucak

Haber

IŞIK BİNYILI, ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 ÖZEL ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Bircan ÜNVER

Light Millennium/Işık Binyılı, ABD’deki diğer dört kuruluşla beraber kendisinin 2005 YILI ÖZEL ÖDÜLÜ’NÜ aldı. Rahmetli Aliye AK Üstün Kadinlar Ödülüne, yine Light Millennium/Işık Binyılı'nın temsilcileri Emin PAMUCAK En Başarılı Erkekler ve Sevim ÖNEN de Üstün Kadinlar Ödüllerine layık bulundular.


10 Kasim 2005, Istanbul


Merhaba,

Bugün Atatürk'ü, 10 Kasım'da, Istanbul-Bahçelievler'de, Anadolu Bil Yüksek Meslek Okulu'ndaki anma töreniyle andık ve Atatürk'ün bedensel ölümüne ağıt yerine, fikirlerine sahip çıikarak, onu yaşatmamız gerektiğini bir kez daha anımsadık.

ALIYE AK:
Geçen yıl, 10 Kasım'da, New York Türk Evi'ndeki anma törenine katılmıştım ve aynı akşamın ilerleyen saatlerinde, çok sevgili ve değerli ve dünya güzeli nadide bir insanı, ALİYE AK'ın; her yıl kaburga kemiklerinden birini/birkaçını eksiltmek zorunda kaldığı amansız hastalık nedeniyle, aramızdan ayrılmış olduğu haberini almıştık.

İnsan ve yaşam sevgisi ve iradesi olağanüstü bu dünya güzeli Türk Kadını, yurt dışında yapayalnız ve desteksiz bırakılmış ve tek başına VOICE OF ANATOLIA adıyla başlattığı TV programlarını 15 yıla yakın bir sure sürdürmeye kendini adamış ve sonunda mali güçsüzlüğe bir de sağlığı ve aile durumunun dağılması eklenince, 60 yaşıinda; o amansız hastalığına rağmen hayata yeniden başlamak üzere üniversiteye başlamıştı. Ne hazindir ki, 4 yıllık üniversite öğreniminden kepli diploma töreniyle okulundan mutlu ve heyecanla, Haziran 2004'te mezun olmasının hemen ardından, birbirini izleyen ameliyatlardan sonra, bir daha iyeleşememişti.

Evet, biraz geç ama belki hiç bir zaman cok geç degil!

Atatürk'ün Kızları Vakfı/Daughters of Ataturk Foundation (Kaliforniya), kurucusu Sema Karaoğlu tarafından, her yıl 10 Kasım'da anons ettikleri; Atatürk'ün kız ve oğulları adına tespit ettikleri ödüle değer bulunan isimlerin en tepesinde; "LATE ALIYE AK" ismi yer alıyor bu yıl.

Sema Karaoğu ve tüm Aliye AK'ı bu vesileyle anımsayanlara çok çok teşekkür ediyorum. Zira Aliye AK, hem yurt içi hem yurt dışı her kuşak ve özellikle tüm genç bayanlara örnek olmasıi gereken çok özgün ve tüm kültürel değerlerine sonuna kadar sahip çıkıp koruyan cağdaş ve de geleneksel bir Türk kadınıydı.

Aliye AK'a ilişkin iki yazıya ilgilenenler www.isikbinyili.org web sitesinden ulaşabilir.

* * * * *

EMİN PAMUCAK:
Daughters of Atatrk'ün 2005 yılı ödüllerinden North Carolina temsilcimiz Emin Pamucak'ın, Ataturk'ün oğlu ödülüne değer bulunması,

LIGHTMILLENNIUM.ORG
Ayrıca Light Millennium organizasyonunun da, global topluluk içinde, Türk değerlerini tanıtımına katkısıi nedeniyle ödüle değer bulunması bizleri çok onurlandırdı, heyecanlandırdı ve mutlu etti.

* * * * *

SEVIM ÖNEN, TORONTO ANKARA KİTAPLIĞI
Light Millennium'un 5nci Yıldönümü kutlamaları çercevesinde, New York ve New Jersey ile birlikte ayrıca 7 Mayıs 2004'te, Kanada Üniversitesi'nde, Ankara Kitaplığı ile işbirliği çerçevesinde, ünlü yazarımız Adalet Agaoğlu'nu konuk etmiştik. Bu vesile ile bir başka dünya güzeli cağdaş bir Türk kadınını tanımıştık. Toronto Ankara Kitaplığı Kurucusu ve Başkanı Sevim Önen; Toronto'da, hem Türk çocuklara Cumartesi Türkçe öğreten ve etkinlikler düzenleyen, aynı zamanda Türk edebiyatıyla ilgilenen birey ve
tüm ailelere açık bir kütüphane ve kültür evinin kurucu başkanı.

Bu vesile ile Sevim Önen'i de yürekten kutluyoruz. Kendisi, Türk kütüphaneleri açılması konusunda tüm Kanada ve ABD'deki Türk toplumuna, ideal bir örnek teşkil ediyor.

Daughters of Ataturk/Ataturk'ün Kizları Vakfi'nın Kurucusu Sema Karaoglu'nun yayınladığı DAUGHTERS OF ATATURK'S AWARD'S FOR 2005 dökümünün tamamı aşağıda bilginize sunulur.

Ödüle değer bulunan tüm Atatürk'un kızları ve oğulları ile organizasyonları yürekten kutluyor ve katkı ve başarılarının devamını diliyorum.

Saygılarımla,
Bircan Unver10 Kasım 2005

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 67. ölüm yıldönümünü anarken, Atatürk’ün Kızları Derneği (AKD), 2005 yılı Üstün Kadınlar Ödülünü, Türkiye’de ve bütün dünyada aileleri tarafından işlenen ve hiçbir mantığı olmayan “namus cinayetlerine” kurban giden sayısız genç kadına adamıştır. Bu cinayetlerle, hiçbir toplumun, ailenin şerefi kurtulamaz. Kadın ya da erkek olsun, insan hayatının ne kadar değerli olduğu konusunda ulusumuzu ve kendimizi eğitmenin zamanı çoktan gelmiştir.

Atatürk’ün Kızları Ödülleri, AKD’nin 1999 yılında kurulmasından hemen sonra Uluslararası Türk Kadının katılımlarını takdir ettiğimizi kamuya duyurmak için başladı. AKD, Türk kadınını en iyi şekilde temsil eden kadınlar arasında en iyi ve en parlak olanını bulma ve onurlandırma çabasındadır. AKD, her yıl verilen Üstün Kadınlar Ödülünü’n 7.sinin sahiplerini aşağıda sunmaktan gurur duymaktadır.

ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 ÖZEL ÖDÜLLERİ

AKD’nin Özel Ödülleri 2003 yılında Atatürk’ün ölümünün 67. yıldönümünü anma törenleri sırasında küresel toplumda Türkiye’nin tanıtımına ve Türk amaçlarına katkıda bulunanları takdir ettiğimizi kamuya duyurmak için başladı. Light Millennium/Işık Binyılı, ABD’deki diğer dört kuruluşla beraber kendisinin “2005 YILI ÖZEL ÖDÜLÜ’NU” aldı. ABD’de ödüle değer bulunan kuruluşlar aşağıda listelenmiştir:

* Bridge to Turkiye Fund (BTF), North Carolina
* Intercollegiate Turkish Students Society (ITSS), Washington, DC
* The Light Millennium, New York
* Los Angeles Turkish American Association (LATAA), California
* Orange County Turkish American Association (OCTAA), California

ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 YILI ÜSTÜN KADINLAR ÖDÜLLERİ

* Rahmetli Aliye Ak, New York
* Serfinaz Altun, Turkey
* Nese Basaran-Akgul, Washington
* Semra Batik, Australia
* Yildiz Bayazitoglu, Texas
* Aslihan Biyikoglu, Washington
* Sibel Blau, Washington
* Lydia Borland, Washington, DC
* Sibel Cayir, California
* Neva Ciftcioglu, Texas
* Michelle Deniz Drouse, California
* Nur Erkoc, Canada
* Alanur Fisch, California
* Feray Girgin, New York
* Canan Gullu, Turkey
* Sevim Onen, Canada
* Mihrimah Ozkan, California
* Tiraje Guneyman Ruckman, Ohio
* Ayse Sanderson, Washington
* Karen Gerson Sarhon, Turkey
* Rahmetli Mary Lee Settle, Virginia
* Nevzer Stacey, Washington, DC
* Handan Telimen, North Carolina
* Birgul Tuzlali, North Carolina
* Zehra Unver, California
* Nancy Wittler, California
* Yildiz Yagci, Maryland
* Neriman Yuce, Texas
* Leyla Yuksel, Australia


ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 YILI EN BAŞARILI ERKEKLER ÖDÜLLERİ

Bu yıl AKD için çok özel bir yıl; çünkü, Atatürk’ün Oğulları ile beraber Uluslararası Türk Erkeğini, Türk kadınlarının yabancı eşlerini ve yabancı erkekleri, Türk kültürüne yaptıkları katılımlardan ve başarılarından dolayı onurlandırıyoruz. Bu ödülün ilk sahiplerini sunmaktan büyük gurur duyuyoruz.

* Bill Alli, Washington, DC
* Selim Amado, Israel
* Suleyman Ari, California
* Yavuz Atila, California
* Bulent Basol, California
* Alp Berker, Indiana
* Metin Camcigil, Washington, DC
* Cemal Elmas, Switzerland
* Orhan Gurbuz, California
* Haluk Keskiner, North Carolina
* Ergun Kirlikovali, California
* Ozgur Madak, Washington, DC
* Karahan Mete, California
* Emin Pamucak, North Carolina
* John Safyurtlu, California
* Kufi Seydali, Austria
*Ahmet Toprak, California
* Kaya Tuncer, California
* Rahmetli Stephane Yerasimos, France

ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 YILI TÜRK KÜLTÜREL MİRASI ÖDÜLLERİ

AKD, Uluslarası Türk ögrencilerinin, Türk Kültürel Mirasının ilerlemesindeki büyük potansiyelini ve etkisini görmektedir. Onlar, kültürümüzün geleceğidirler ve dünyada Türklerin tanıtımında büyük bir rol oynayacaklardır. Türk Kültürel Mirası ödülü, ilk defa 2003 yılında verilmeye başladı.

* Alp Atik, Australia
* Tansu Cogur, Australia
* Sebnem Kimyacioglu, California
* Yasemin Kimyacioglu, California
* Kathryn D. Kravich, Washington

ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 YILI ÖNSEZİ VE CESARET ÖDÜLÜ

Önsezi ve Cesaret Ödülü, daha önceden yapılmamış bir şeyi yapmak için gerekli cesareti ve önseziyi gösteren ve bu konuda liderlik yapan, çok çalışan, kendine güvenen, bu işe kendini adayan ve bunun için gerekli profesyonelliği gösteren kişileri onurlandırmak için AKD tarafından 10 Kasım 2005 tarihinde başlatıldı. . Bu ödülün ilk sahipini sunmaktan büyük gurur duyuyoruz.

* Ulker Aksu, Florida

ATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 YILI BEHRAM KURŞUNOĞLU BİLİM ÖDÜLLERİ

Behram Kurşunoğlu Bilim Ödülü, Uluslararsı Türk Bilimadamlarını onurlandırmak için Dr. Kurşunoğlu’nun ölümünün 1. yıldönümü olan 25 Ekim 2004 yılında AKD tarafından verilmeye başladı. Konularında gerekli önseziyi gösteren, liderlik yapan, çok çalışan, kendine güvenen, konularına kendini adayan, yenilikler bulan ve bunun için gerekli profesyonelliği gösteren ve uzmanlıklarını uluslarası camiayla paylaşan Türk Bilimadamlarını takdir ediyoruz. Dr. Behram Kurşunoğlu Florida Universitesi’nde Teorik Çalışmalar Merkezi’nin kurucularından olan bir Türk Fizikçiydi. Enerji ve Küresel sorunlar ve Birleşik Saha Teorisi üzerindeki çalışmaları ile biliniyordu. Bu ödülün bu yılki sahipleri aynı zamanda Üstün Kadınlar Ödülü’nü de aldılar.

* Neva Ciftcioglu, Texas
* Mihrimah Ozkan, CaliforniaATATÜRK’ÜN KIZLARI DERNEĞİ 2005 YILI HAYAT BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ

Bazı insanlar, Türk insanın ilerlemesi için yıllar boyunca bıkmadan çalışırkar. AKD geçmişte de takdir etmişti. Yine de bu kişilere devamlı katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

* Oya Bain
* Meltem Birkegren
* Bonnie Joy Kaslan
* Demetra Mustafoglu


AKD bu başarılı insanlara teşekkür ve takdir ediyor. 2005 yılı ödül sahiplerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Bu ödüller, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin her kesimden Türk’e herşeyden çok değer veren Mustafa Kemal Atatürk’e saygımızı göstermek için verilmektedir. Umuyoruz ki ödül sahipleri daha yüksek yerlere gelecekler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı gibi bir fark yaratacaklar.

Mustafa Kemal Atatürk, bu ödül sahipleriyle gurur duyacaktı.

Saygılarımla,

Sema Karaoğlu


Sema Karaoğlu,
Atatürk’ün Kızları Derneği Kurucusu

Daughters of ATATURK
18 Calle Ameno
San Clemente, CA 92672 USA

Web sitemiz: http://www.DofA.org

Telephone and fax (949) 361-8436
Seventh Annual Turkish Sephardic Day March 26, 2006.

”http://turkeyandturks.blogspot.com/”
WE ARE THE TURKS

Atatürk’ün Kızları Derneği Türk Kültürel Mirasını dünyada tanıtmaktan gurur duymaktadır.

Hiçkimsenin geçmediği yollarda yürüdüğü, inanılmaz bir hayali başardığı ve hep ileriyi yaşadığı için Atatürk'e teşekkürü bir borç biliyoruz.

Çeviren: Pelin BALI

© Aralık 2005, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works