yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   


Şahnaz Yılmaz, Nurhan Sağlar, Sevim Habib, Gülnaz Kavvas, Ayda Bercis Kırbeci, Nebihe Karasu, Seval Yılmaz Karataş, Çetin Kalkan, Zarife Cüzdan, Gülseren Sağlar, Esra Ünal, Süha Kıyak, Şıvan Balcı, Mehmet Atilay, Canan Başkaya ve Necla Karataş

Kitap

ASİ'DEN TAŞAN ÖYKÜLER

Aalen Kültür Derneğinin düzenlediği
Yazı Atölyesi ilk meyvesini verdi:
Katılımcıların öykülerinden oluşan ilk kitap Ürün Yayınlarından çıktı.

Kitapta yer alan öykülerin çoğu ise Antakya’yı anlatıyor.

Aalen Kültür Derneğinde Mehmet Karasu’nun önderliğinde düzenlenen Yazı Atölyesi ilk kurunu geçtiğimiz ay tamamladı.

Daha çok kadınların ilgi gösterdiği atölye çalışmasında, katılımcıların öykülerinden oluşan ilk kitap; Asi’den Taşan Öyküler adı ile Ürün Yayınlarından çıktı.

Şahnaz Yılmaz, Nurhan Sağlar, Sevim Habib, Gülnaz Kavvas, Ayda Bercis Kırbeci, Nebihe Karasu, Seval Yılmaz Karataş, Çetin Kalkan, Zarife Cüzdan, Gülseren Sağlar, Esra Ünal, Süha Kıyak, Şıvan Balcı, Mehmet Atilay, Canan Başkaya ve Necla Karataş’ın yazdığı öykülerin çoğu Antakya’yı anlatıyor.

Ayrıca; Dr. Ayten Çelebi Kural, Sinan Seyfittinoğlu, Bekir Coşkun ve Saadet Kanbolat da öyküleri ve anılarıyla kitaba destek verdiler.

Aalen Kültür Derneği’nin sanatın her dalına saygıyla yaklaştığını, toplumu sanatla buluşturmayı misyon edinmiş bir kuruluş olarak yazı atölyesi gibi etkinliklere katılımın daha da fazla olmasını dilediklerini belirten Karasu; “edebiyat dostlarına kapımız her zaman açık” dedi.

Atölyeye katılanlardan; Şivan Balcı; “aklımıza gelen her şeyi yazıyoruz. Hatta konuştuğumuz gibi yazıyoruz bile diyebilirim. Kuralları ve yazım tekniklerini önemsemiyoruz. Yazmak istediklerimiz bitince düzeltmeler başlıyor. İmla kuralları en son yapılan makyaj gibi. Atölye yönetmenimiz Dürsaliye Şahan düzeltmeler ve edit konusunda yardımcı oluyor” açıklamasında bulundu.

Bir makine mühendisi olan Süha Kıyak ise; “atölyeye katılmadan önce de zaman zaman yazmak istemiştim. Hocam Mehmet Karasu ile tanıştıktan sonra yeminli tercüman olarak çalışmaya başladım. Atölyeye katıldıktan sonra benim için yazmanın çok da zor olmadığını fark ettim. Dürsaliye hanımın yardımı ile ilk öykümü yazdım. Burada bir aile gibiyiz. Bu ortamın devam etmesini içtenlikle diliyorum” dedi.

İlk Aşk öyküsünün yazarı Gülnaz Kavvas ise; “atölye benim için çok keyifliydi. Atölyede öykü yazmanın ilk adımını attığım için mutluyum. Çünkü yazmak, bir şeyleri kağıda dökmek hep arzu ettiğim bir şeydi ancak cesaret edemiyordum. Daha doğrusu konuya nasıl başlayacağımı ve kağıda nasıl dökeceğimi bilemiyordum. Öykü atölyesinde bu eksiklerimi tamamladım. Dürsaliye hanımda hepimizi çok yüreklendirdi.

Ayrıca öykü atölyesindeki ilk öykülerimizin kitaplaşması bizim için daha da sevindirici oldu, Mehmet hocama bize böyle bir ortam sağladığı için teşekkür ediyorum” dedi.

© Şubat 2010, IşıkBinyılı

© IŞIK BİNYILI e-dergisi; The Light Millennium bunyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Unver tarafindan, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statusune (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden gecerli olmak uzere hak kazanmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularinin izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tum icerigi "The Light Millennium"a aittir. Uluslarası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır."
Genel Yayin Yonetmeni: Bircan Unver
The Light Millennium'un Ingilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren Bali & Bali Works

Bali & Bali Works