yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Yazı

AVRUPA YAKASI 'CARY' MATİNESİ

Gel gör ki İstanbul’un son ev kızı, hanım hanımcık Nihal geceleri özel partilerde pullu giysileriyle dans eden bir oryantaldır aynı zamanda. Tesadüf bu ya, Volkan’in da katılacağı bir partide dans etmek üzere parasını alıp cebine koymuştur. Sıra dans etmeye geldiğinde “aşk halkalarını” hafifçe ortaya çıkaran şık kostümüyle dans ederken tam da rolünün icabını yerine getirip ustalıkla dans edip coşturur..

Türkiye’de yaşasaydım son zamanların birbirinden popüler Türk dizilerini aksatmadan seyrederdim. Yurtdışında yaşamak Türk televizyonuna sahip olmamayı gerektirmiyor elbette, ancak kimilerimiz için “olmasa da olur” fikrini beraberinde getiriyor. Bu dizilerden ve konularından haberdar olmamaksa neredeyse imkansız çünkü evlerinde Türk televizyonu olanların ortak konuşma konuları çoğu kez hep bu dizilerde yaşananlar. Bu da benim gibi dizileri seyredemeyenlerin dinleyip, diziler hakkında aşağı yukarı fikir sahibi olmasınına sağlıyor.

Avrupa Yakası bu dizilerden bir tanesi. 8 Nisan 2009 itibariyle izleyicinin karşısına tam 181 diziyle çıkmış. Tek bir tanesini bile henüz seyredememişken bir güzel haber üzerine dizinin 182ncisini seyretmeye karar veriyorum.

Arkadaşım Pelin Aray Başçeri’nin kızkardeşi Sezen Aray Avrupa Yakasında rol aldığını öğreniyorum. O gün öğleden sonra çıkacağı haberi üzerine Pelin’in evine doluşuyoruz. Çaylı poğacalı ikramlar heyecanlı bekleyişimizi engelleyemiyor ve biz de adeta kendi aramızda bir oyunun oyuncularına dönüşüyoruz. Daha dizi başlamadan spor programına bakıp dizinin kaçta başlayacağına dair tahminlerde bulunmak, dizi başlayınca Sezen’in ne zaman çıkacağını kestirmeye çalışmak, hele o aralara serpiştirilmiş uzunlu kısalı reklamların sonunu sabırla getirebilmek bizim teatral ortamın birer parçası oluveriyor. Bu ortama ek olarak Pelin’in iki küçük oğlu Tarkan ve Demir de eklenince zaten yüksek tonda dinlenen dizinin sesinin zaman zaman yetersiz geldiği bile oluyor. Bütün bunlar olurken bir telefon çalıyor ve Pelin’i seyehat acendaşından arıyorlar. Pelin çabucak “Televizyonda kız kardeşim Avrupa Yakası dizinde çıkıyor ve şu anda onu seyrediyorum. Saat 5 civarı ararmısın?” demesine rağmen karşı taraftaki şahıs israrla Pelin’i telefonda tutmaya devam ediyor. Diziyi seyreden bizler birbirimize sessizce bakıp “saat 5 gibi ararmısın?” şeklinde sorulan sorunun neresinin anlaşılması zor olacağını anlamaya çalışırken kafaları iki yana sallıyoruz. Bir ara Pelin’in bağrışan çocuklarına dönüp “Televizyonda kardeşim çıkıyor, ne diyorsunuz?” diye bağırmasıyla kimilerimiz diziyi bir de akşam yayınında seyretmeye karar veriyoruz. Bense elinde not defteri diziyi huşu içinde seyrettiğimden tek bir kare kaçırmaksızın not alıyor ve sonunda kendimi sessizce kutluyorum.

Sezen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı - Tiyatro Bölümü bölümü mezunu pırıl pırıl genç bir kadın. Genç yaşına rağmen bir çok reklam, TV ve tiyatro deneyimlerine sahip aynı zamanda beyaz perdede de etkin rol almış bir oyuncu. En son çalışması Avrupa Yakası dizisinin 182nci bölümündeki Nihal rolü. Nihal ikinci yarıdan itibaren görünüyor ve Volkan’in “eli yüzü düzgün kısmeti” olarak dizinin sonuna kadar yoğunlukla çıkıyor. Volkan bir arkadaşıyla masabası sohbeti yaparken “İstanbul’un son ev kızını” bulmanın hayalini kurar ve güleryüzlü olmasını umduğu müstakbel karısından, etrafta koşuşturan çocuklarından, sıcak yuvasından ve hatta köpüklü kahvesinden dem vurup hayal kurarken pasta kursu öğrencisi hanım hanımcık Nihal çıkıveriyor karşısına. Nihal bu sahnede ne pespaye, ne getto, ne fazla süslü ne de çok sıradan, ne zavalli ne de çok bilmiş; tam da pasta kursu namzeti genç bir ev kızını çaba harcamadan oynuyor. Volkan Nihal’le üç kere buluştuktan sonra iyice aşık olmalı ki kızı tanıdığından emin ailesinden istemeyi kurmaya başlıyor.

Gel gör ki İstanbul’un son ev kızı, hanım hanımcık Nihal geceleri özel partilerde pullu giysileriyle dans eden bir oryantaldır aynı zamanda. Tesadüf bu ya, Volkan’in da katılacağı bir partide dans etmek üzere parasını alıp cebine koymuştur. Sıra dans etmeye geldiğinde “aşk halkalarını” hafifçe ortaya çıkaran şık kostümüyle dans ederken tam da rolünün icabını yerine getirip ustalıkla dans edip coşturur. Damak tadında dansın sonunda yerde köprü bile kuracak kadar “gerçek dansözü” oynayan bu genç oyuncu olayların beklenmedik şekilde gelişmesi üzerine o vaziyetteyken bölüm sonu gelir.

Diziyi keyifle seyrettik, kimi yerler kahkaha attık, ve hepsinden önemlisi Sezen’in Nihal “çifte” rolünü pek bir ustalıkla ve bir o kadar da zorlanmadan oynadığı kanaatine vardık.

Belki de şimdi iddiaya girmenin tam zamanıdır: Acaba Nihal devam eden dizilerde görünmeye devam edecek mi? Biz Amerika’da yaşayan avuç içi kadar Sezen hayranı Nihal’i pasta kurşuna giden ev kızı olarak da oryantal olarak da pek beğendik. Nihal dizide, “ev kızı kısmeti” arayan Volkan’i şaşırtırken seyirciyi de profesyonel ve başarılı oyunuyla parmağına dolayıverdi.

Sezen’e Amerika’dan iyi dilekler ve kutlamalar.

Sezen Aray’in Profesyonel Calismalarindan ornekler:


Tiyatro Deneyimleri:

2006 - 2007 İstanbul Devlet Tiyatrosu “Yaşasın Barış” adlı çocuk oyunu

2005 - 2006 İstanbul Devlet Tiyatrosu “Kuvay-i Milliye” adlı esrede oyunculuk

2004 - 2005 İstanbul Devlet “Çayhane” adlı eserde oyunculuk

2003 - 2004 Shakespeare’in “Machbeth”adlı oyununun sahnelenmesinde “Cadı” rolü.


2002 - 2003 Lorca’nın üçlemesi olan “Kanlı Düğün”, “Yerma” ve “Bernarda Alba’nın Evi” ni tek oyun halinde sergilenmesinde teknik ekip elemanı ve oyunculuk.

2001 – 2002 Bernard Marie-Koltes’in eseri “Roberto Zucco” adlı oyunda teknik ekip elemanı.

2000 – 2001 Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvar’ında sahnelenen Eusion Ienesco’nun “Ölüm Oyunları” adlı eserde teknik ekip elemanı ve oyunculuk.Yazan: Fatoş Şimşek, Raleigh- North Carolina

© Temmuz 2009, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works