yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   


Bağlantılar:
Mine Sanat Galerisi

Etkinlik

"ETKILER ve TEPKILER/Influences and Reactions" Hulya DUZENLI Resim Sergisi

İnsan olmanın temel olguları açısından çeşitli etkilere karşı oluşan tepkilerimiz; sanatın engin olanakları içinde ifade olanağı kazanır. İncelik, titizlik, sabır, özen gibi kavramlar bazen sanatçının reddettiği bir yol olabilir. Hatta zaman içinde teknolojinin olanakları incelik ve titizlikle yapılabileni çabucak oluşturmuş da olabilir.

Sergi

17 Kasım 2008 Pazartesi günü saat 17.00 de İstanbul Caddebostan Mine Sanat Galerisi'nde Hülya Düzenli'nin "Etkiler ve Tepkiler/Influences and Reactions" başlıklı sergisi açılacaktır.

İnsan olmanın temel olguları açısından çeşitli etkilere karşı oluşan tepkilerimiz; sanatın engin olanakları içinde ifade olanağı kazanır. İncelik, titizlik, sabır, özen gibi kavramlar bazen sanatçının reddettiği bir yol olabilir. Hatta zaman içinde teknolojinin olanakları incelik ve titizlikle yapılabileni çabucak oluşturmuş da olabilir.

Düzenli işte bu bakış açısı ile birçok malzeme ve tekniğin aynı anda kullanıldığı ilginç bir sergi açıyor. Zanaatın olanaklarını ortaya koyan işlemeler aynı zamanda özenle dokunan, zamanın uzun ve zahmetli yolunu gösterir. Yapıtlarına ince bir işçilikle ve işleme olarak kendisi tarafından yapılmış kelebekler monte edilmiş... Onun için her yerde karşımıza çıkıveren, gayet çabuk ve kolayca bir süs nesnesi olabilen "kelebek" sıradan bir tanımlama içinde yer alan "güzel olan" dır...

Sanatçı tuval alanlarında farklı gergi malzemeleri ile birlikte kullandığı yağlı boyalar ile bir yandan geleneğe bir yandan da nonfigüratif alanlarla "anlam" olgusuna göndermeler yapıyor.

Tuval yüzeyinin üzerinde açılan boşluklar pleksiglas ile kaplıdır ve arkasında yer alan duvar kaplamalarının görünmesine yardımcı olur. Böylece anlam, güzellik ve yaşam olgularının aynı anda bir araya gelmeleri sağlanmıştır.

Arka planda yer alan digital baskılar için her resim bir DVD ile birlikte tasarımlanmıştır. Alıcının isterse çoğaltmalar yapmasına olanak sağlar. Bu sayede satın alınan yapıtın galeri dışında yeniden yer alacağı alanda başka bir yerleştirmeye dönüşmesine izin verilir. Yani bu sergide her resim kendisine ait bir DVD ile birlikte alınacak böylece yapıt farklı yer ve zaman ilişkisine dönüşmüş olacaktır. Artık yeni etkiler ve tepkiler için gelecekte farklı bir düzenlemeye de izin verilecektir.

"Sanatın yaşama dair bir sözünün olması" 20. yüzyılla birlikte sanatçının öncelemeleri arasında yer almaya başlamıştır. Bu önceleme bugün daha da belirginleşti.

Hepimiz birçok etki altında kendimizi ve yaşamı algılamaya, sürdürmeye çalışıyoruz. Etkiler bazen dayanılmaz sancılar bazen unutulmaz güzellikler, bazen sevinçler, bazen mutluluklar olabilir.

Sanat olgusu tam da bu noktada "güzel ile anlam" arasında çeşitli kavrayışlarla ilgilenmiştir. Öyle olmuştur ki "güzel olan" anlamlı, "anlamlı olan" güzel gibi birbirinin yerine geçen bir kargaşa, bir buluşma doğmuştur. Bu buluşma salt güzel ile sınırlı kaldığında zanaatın ince labirentlerinde anlamsızlaşırken, sanatın güzel dışında olanla ilgisi de yadırganmıştır. Sanatın anlam üzerinde yoğunlaşması da tıpkı güzel gibi anlamın öne geçmesine böylece sanatın kendi dilinin tartışılmasına neden olmuştur.

Hülya Düzenli?nin 18 Aralık 2008 tarihine kadar sürecek olan sergisi hem geleneksel malzeme ve duruşlara hem çağdaş teknoloji ve sorgulamalara dair bir söze sahip.


HÜLYA DÜZENLİ (18 Aralik 1957) ÖZGEÇMİŞ

Hülya Düzenli öğretmen bir ailenin çocuğu olarak Samsun'da doğdu.
1975-80 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü/Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Adnan Çoker Atölyesi Yüksek mezunudur.

Aynı yıl ağabeyi yüksek Mimar Ömer F. Düzenli ile Türkiye'de ilk özel sanat eğitim kurumu olan İstasyon Sanat Akademisi'ni kurmuştur...

1980-1982
İstasyon Sanat Evi'nde Türkiye Resim Sanatı'nın değerli ustalarından Nurullah Berk ile 198 0-1982 yılları arasında, aynı kurumda 1981-1993 yılları arasında Sabri Berkel ile 2001-2002 yılları arasında Adnan Çoker ile çalışmıştır.

1981-2008
Avusturya, Hollanda, İtalya, Fransa, Mısır, İngiltere, İspanya, Macaristan, ABD, Çek Cumhuriyeti, gibi ülkelerde bulunan müzelerde Sanat ve Kültür anlatımları yapmıştır.

1995-1997
Portakal Kültür Merkezi'nde "Resim, Sanat Tarihi, Türk Resim Sanatı Tarihi, Oryantalizm" konulu seminerler vermiştir.

1996-1997
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı?nda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır..

2000-2001
Kadir Has Üniversitesi, Hasan Yelmen Dericilik Yüksek Okulu'nda "Tasarım" dersi vermiştir.

2008
Halen İstasyon Sanat Akademisi'nde Resim ve Grafik Blm. Bşk. ve serbest olarak sanat çalışmalarına İstanbulda devam etmektedir.

© Kasım 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works