yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Fatoş Şimşek

Mohandas Karamchand Gandhi (Resim: Wikipedia Commons)

Yazı

BIR LİDER VAR SENDE SENDEN İÇERİ

Fatoş ŞİMŞEK

İnsanlık tarihi yüzyıllardır yerel, ulusal ve evrensel direnişi öngören büyük liderler yetiştirmektedir. Gandi de şüphesiz tarihin yetiştirdiği önemli yol göstericilerden biridir.

Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset, vicdanı aşan eğlence, çalışmadan edinilmiş zenginlik, bilgili ama karakter zuğurdu insanlalar, ahlak fukarası bir iş dünyası, insan sevgisini görmezden gelen bilim, özverisiz bir din anlayışı... diyen Gandi onlarca yıl önce şiddetin çıkış noktası olan 7 dünya ayıbını görmüş ve insanlığı uyarmıştı.

Olumsuzluklar karşımıza kiminde iktidar olarak, kiminde uygar görünümlü ahlaksız işverenin çalışana baskısı şeklinde, bazen insan kopyalayan bilim adamı, hatta kimi zamansa çocukların ırzına geçen din adamı olarak çıkmaktadır. Dünya Bankası'na göre yüzyılın krizini yaşadığımız şu günlerde gıda yardımlarının azalması nedeniyle 100 milyon insan açlıktan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya gelecek. İç savaşlara, gerilla çatışmalarına bile neden olabilecek bu kriz yaşanmaktayken lider anlayışın ve paylaşımın gereksinimi ortadadır. Bu tarihi kriz öncesinde ya da sonrasında para, ün, saygınlık, mevki ve güç kazanmak uğruna değerleri ezip geçenlere, kendi çıkarları için göz kırpmadan yetim hakkı yiyen siyaset adamlarına, dünya kaynaklarını iradesizce tüketen azınlığa, yeryüzünün her karışını hayasızca kirleten büyük organizasyonlara “dur” diyebilen, risklere meydan okuyan, adanmış zihniyetli, toplumsal hizmetkar ruhlu çağdaş liderler aslında “benim”, “sizlersiniz”, “onlar” ve aslında “hepimiziz”!

Olumsuza tepki vermek Gandi misali lider bir davranıştır. Aslında her birimiz aradığımız, yokluğunu hissettiğimiz birer hizmetkar liderleriz. Dünya bizim dünyamız, yaşantı bizim yaşantımız olduğuna göre hoşnut olmadığımız oluşumlarda ses çıkarmak, iyi ve yeni değişime yol vermek lideliktir. İyi yönde değişim uğruna tepki vermekle içimizdeki liderleri harekete geçirmiş olmaz miyiz?

“Her sabah kalktığım zaman kendi kendime şöyle söz veririm: Dünya üzerinde vicdanımdan başka kimseden korkmayacağım. Kimsenin haksızlığına boyun eğmeyeceğim. Adaletsizliği adaletle yıkacağım ve mukavemet etmekte ısrar ederse onu, bütün mevcudiyetimle karşılayacağım”. İşte dünyanın 7 ayıbını görüp karşı koymayı görev belleyen Gandi, kendini ve etrafındakileri harekete geçirirken bu yüce düşüncelerin yansımasıyla hareket etmiştir. İşsiz serveti, vicdansız keyfi, karaktersiz bilgiyi, erdemsiz ticareti, insaniyetsiz bilimi, özverisiz ibadeti ve ilkesiz siyaseti ve bunların manifestolarına karşı halkı uyarma gücünü her sabah kendine verdiği sözlerin kararlılığında bulmuştur. İnsanlığın yarınları için iyi ve olumlu dava uğruna içimizdeki kararlılığı bulup çıkarmak olası mıdır?

Küresellik olgusunun yaşantımızın her alanında hissedildiği, bozulmaların ve kalitesizliğin alabildiğine yaygın olduğu, kabalık ve zorbalığın neredeyse norm olarak tanıtıldığı günümüzde çağdaş liderlere ve küresel devrime ihtiyaç devasa boyuttadır. Peki lider olarak biz sıradan insanlar neler yapabiliriz? Örneğin parmaklarımızın ucundaki İnternet teknolojisiyle yazılara dökülmüş düşünce paylaşımının öncülüğünü yapmak liderlik olabilir mi? Kabalığa, şiddete, haksızlığa, göz göre göre kirlenen çevreye ve bir çok olumsuzluğa dur demek için çıkan düşünsel yapıtlarla tufan yaratmak liderlik midir?

Bence bu ve bunun gibi yazıları okuyan, düşünce üreten ve paylaşan “hepimizin” içinde birer lider bulunmaktadır! Bu bağlamda Işıkbinyılı sitesinin kurucusu Bircan Ünver, daha güzel bir yeryüzü ve insanlığın iyiliği için, düşünceleriyle ve paylaşımalarıyla bizleri düşünce silsilesine salarken modern bir lider değil midir? Modernlik ve gelişmişliğin içinde bizlere sunulan teknolojilerin iyi amaçlar için kullanılması tam bir liderlik anlayışıdır. Bu gerçeği görüp düşüncelerini paylaşmaya ve devamında insanlık için iyi ötesi hamleler yapmaya devam etmeyi insanlık borcu bilen “modern Gandi”lere her köşe başında rastlayacağımız günlerin şerefine erişmek dileğiyle!

Fatoş Şimşek, Kasım 2008

© Ekim 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works