yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

İzlenimler

YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ:

Amerika macerası, ilk olarak Eylül 1989’da Los Angeles’a gidişiyle başladı. Bir yılın ardından New York ve aynı zamanda Queens Public TV’de, yerel prodüksiyon ve stüdyo kursları ve paralelinde başlanan master programı. Takiben İstanbul’a geri dönüş (1993) televizyon ve yayıncılık alanında amansız bir iş edinebilme ve yaşama mücadelesi verdi.

- Her kitap, yeni bir başlangıçtır…

1959 Yukarıkale/Sivas doğumlu olan Bircan Ünver, İstanbul Bankasındaki sekiz yıllık iş hayatından sonra, M.S.Ü. Güzel Sanatlar Akademisi, Türk Sanatları Bölümünü bitirdi. 1984 yılında, ilk sergi haberlerini Nokta Dergisi (Gelişim Yayınları) için hazırlamaya başladı”. Takip eden yıllarda ise sanat yazıları ve röportajları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Amerika macerası, ilk olarak Eylül 1989’da Los Angeles’a gidişiyle başladı. Bir yılın ardından New York ve aynı zamanda Queens Public TV’de, yerel prodüksiyon ve stüdyo kursları ve paralelinde başlanan master programı. Takiben İstanbul’a geri dönüş (1993) televizyon ve yayıncılık alanında amansız bir iş edinebilme ve yaşama mücadelesi verdi.

Bu süreçte, “En Kutsalı Yaratmak” adlı ilk kitabı*, Say Yayınları tarafından yayımlandı (1994). 1996 yılında ise İstanbul’da kaybetmekten endişe ettiği düşlerinin ardından, onları gerçekleştirebilmek amacıyla yeniden New York’a yerleşti.

NewYork’ta, New School University, MA, Media Studies programında televizyon yapımı üzerine Mayıs 1999 yılında mezun oldu. Master tezi olarak da, “All Ideas: Freedom of Expression in Turkey!” (Bütün Düşünceler: Türkiye’de Düşünce Özgürlüğü) belgeselini üretti.

1999’da Internette, The Light Millennium / Işık Binyılı dergi projesini tanıttı. Ocak 2000’den itibaren ise aynı adlı proje Internet ortamında, (İngilizce ve Türkçe), global bir platform olarak yayınını sürdürmektedir. (www.lightmillennium.org)

Buna paralel yine Ocak 2000’de, QPTV’de, The Light Millennium TV serisinin yayınına da başladı. The Light Millennium / Işık Binyılı dergi ve televizyon serisi, Türk-Yunan dostluğuna ve global barışa katkıda bulunmayı amaçlayan, “Turkish Greek Synergy” internet projesi; The Light Millennium, bünyesinde kurumlaşarak, Temmuz 2001’de, New York merkezli olmak üzere, “kamu yararına yayıncılık” alanında, 'sivil toplum kuruluşu' olarak, “Not for Profit / Non Govermental Organization” statüsünü kazandı.

Bugüne değin birçok belgesel ve sanat programı üretti ve yayınlattı. Bu projelerden, “Burhan Doğançay: Dünyanın Duvarları”, sanat alanında “birincilik” ve aynı zamanda özel jüri ödülünü Amerika’da, iki farklı festivalden aldı. “Erol Akyavaş: Doğu’nun İzleri” belgeseli ise yine Amerika’da bir festivalde, finale kaldı. Ayrıca, The Light Millennium internet dergisi, “tasarım ve yaratıcılık” kategorisinde 2001-2002 “Golden Web Award” ödülünü kazandı.

Yedi kardeşin en büyüğü olan Bircan Ünver, iki erkek çocuk annesi ve halen New York’ta yaşamaktadır.


* 1995'te, En Kutsalı Yaratmak kitabının hemen ardından yayınlanması planlanan bu kitap, Internet'te, Ağustos 2008'de gün ışığına çıkmış ve ilgililerine, Web okyanusunda ulaşmayı amaçlamaktadır. B.Ü.


*BÖLÜM 3: YELPAZE - YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ*
(c)Bircan ÜNVER, Sanatın Labirentlerinde...
E-Kitap. Işık Binyılı - http://isikbinyili.org
© Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BİNYILI e-dergisi; The Light Millennium bunyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Unver tarafindan, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statusune (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden gecerli olmak uzere hak kazanmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularinin izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tum icerigi "The Light Millennium"a aittir. Uluslarası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır."
Genel Yayin Yonetmeni: Bircan Unver
The Light Millennium'un Ingilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren Bali & Bali Works

Bali & Bali Works