yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   
Bağlantılar:
Bircan Ünver - Dün-Bugün (Özgeçmiş)
Sanatın Labirentlerinde...

Sanatın Labirentlerinde

*Gülbin YAVUZ: İNSAN İSTERSE...*

Bircan ÜNVER

Onüç yıldır Los Angeles’ta yaşayan Yavuz, Los Angeles sinema-video dünyasının tanınmış, avant-gard kostüm dizaynlarından geçtiğimiz şubat ayının sonunda ise Peter Wolg’un seslendirdiği “99 Worlds” adlı müziğin video çekimlerinin kostüm dizaynı için New-York’ta Mahrer MGMM firması ile birlikte çalıştı. (1990)

E-Kitap

İnsan önce düşlemeli...

Ve sonra da o düşünü gerçekleçtirecek cesareti olmalı.

Gülbin Yavuz da, Türkiye’de henüz sinema okulu yokken, Üniversite öğrenimini sinema alanında yapmayı önce düşledi.

İdealini gerçekleştirmek için aileden ve çevreden hiçbir maddi ve psikolojik bir destek de görmedi.

Bu düş ve düşüncelerle, onsekiz yaşında, bundan onaltı yıl önce henüz liseyi bitirince, İstanbul’dan babasının hediye ettiği madalyonunu satarak ayrıldi.

Ve İngiltere’ye gitti. Londra’da üç yıl kaldı. Bu süre içerisinde hem çalışıp, hem de tasarladığı sinema öğrenimini de gerçekleştirmekteydi.

O yıllarda İngiltere’de, bütün yabancılar için artan okul ücretleri ve yüzde yediyüzlere varan zam nedeniyle, okula devam edebilmesi tehlikeye girdi.

Yeni zamlarla okula devam etmesi olanaksızdı. Bir gün yürürken seyahat acentesinde gördüğü Los Angeles ilanı ilgisini çekince, bilet alarak, turist olarak ABD’ye gelir. Los Angeles’ta hemen UCLA da sinema öğrenimine başlar.

Daha sonra da Los Angeles City College’de sinema ile ilgili teknik ögrenime devam eder. 1977 yıhnda ilk kez bir filmde çalışır. Filmin adı “The Moriz and Murmur”. Bu filmin kostüm dizaynlarını, sanat yönetmenliğini ve çekimi devam eden (script-supervisor) sahnelerin sorumluluğu olmak üzere üç ana sorumluluk alır.

Onüç yıldır Los Angeles’ta yaşayan Yavuz, Los Angeles sinema-video dünyasının tanınmış, avant-gard kostüm dizaynlarından geçtiğimiz şubat ayının sonunda ise Peter Wolg’un seslendirdiği “99 Worlds” adlı müziğin video çekimlerinin kostüm dizaynı için New-York’ta Mahrer MGMM firması ile birlikte çalıştı. Bugünlerde ise Fox Televizyonu On birinci kanalın tanıtımı için hazırlanan projenin kostüm dizaynlarını hazırlıyor. Bee Gees’in “Bodyguard”, Laura Branigan’ın “Monlight on Water” ve Joe Cocker’in “When the night Comes” adlı video müzikleri, kostümlerini hazırladığı çalışmalardan sadece birkaçı.

Gülbin Yavuz’un mesleği ile ilgili sorularımıza yanıtları ise şöyle:

Genel olarak çalışma alanlarınız neler?

“Serbest olarak ve çok kısa süreli filmlerde çalışıyorum. Genel olarak müzik-video filmleri, reklam filmleri ile dergilerde basılan moda sayfalarına giysi dizaynları hazırlıyorum.”

— Dizaynlarınızın özellikleri neler?

“Bu çevrede daha çok avant-gard stilist olarak tanınıyorum. Eski giysileri, antika giyimleri çalışmalarımda kullanmayı seviyorum. 17. 18. yüzyıllara ait giysiler ile günün modasını bir arada yorumluyorum. En çok dikkat ettigim şey ise, bir sanatçı ya da oyuncuyu giydirirken, o kişinin karakteri hakkında bir fikir sahibi olarak çok kısa bir sürede bunu yapmak zorundayım. Bir de giydiği giysilerin onlara aitmiş, daha önceden kullanmışlar, uzun zamandır o giysiyi giymişler, benimsemişler ve içinde rahat ediyorlar duygusunu vermek istiyorum. Tabii ilk önce seçtiğim şeyleri beğenmeleri ve giyindiklerinde de kendilerini güzel hissetmeleri lazım, işte yapmaya çalıştığım şey bu.”

Mesleğinizin ilginç olan yönlerini açıklar mısınız?

“İşimin ilginçliği, çalıştığım yönetmene bağlı. Devamlı olarak çalıştığım birkaç yönetmen var. Onlarla yaptığım çalışmaları genel olarak seviyorum ve ilginç buluyorum. Çünkü yaratıcı kişiler. Projeleri de yaratıcı özellikler taşıyor. Beni tanıdıkları ve çalışmalarımda yaratıcı olabilmem için, daha çok hürriyet veriyorlar. Tabii müziğini sevdiğim ve yaratıcı olan müzisyenlerle yaptığım çalışmalar daha ilginç oluyor.”

(Hürriyet-Amerikadan Haberler, Los Angeles, Mart 1990)


*BÖLÜM 3: YELPAZE - Gülbin YAVUZ: İNSAN İSTERSE...*(c)Bircan ÜNVER, Sanatın Labirentlerinde... E-Kitap. Işık Binyılı - http://isikbinyili.org © Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© Ağustos 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BÄ°NYILI e-dergisi; The Light Millennium bünyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Ünver tarafından, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet #501c3
statüsüne ise 17 Temmuz 2001 tarihinden geçerli olmak üzere hak kazanmıştır. Vizyonu ise Web ortamında ilk kez Ağustos 1999'da tanıtılmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularının izni olmaksızın kopyalanamaz ve tüm içeriği
"The Light Millennium"a (1999 - 2010) aittir. Uluslararası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve hakkı saklıdır.
Açıklama – Güncelleme:
IşikBinyılı.Org kısa adıyla, 11 Ocak 2010 tarihinde Türkiye Dernekler kanunu çerçevesinde, dernek statüsüyle İstanbul merkezli dernekleşmiştir. Türkiye kapsamında yayın hakları bu tarihten itibaren IşikBinyılı.Org'a ve
uluslararası yayın hakları ise kardeş kuruluş statüsünde olan New York Merkezli yine "The Light Millennium'a aittir.
– Bircan Ünver, Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni, 1 Ocak 2018. | The Light Millennium'un İngilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren: Bali & Bali Works

Bali & Bali Works