yelinTable 'lightmil_pelin.issues' doesn't exist Işık Binyılı | Sayı No:
   

Kitap

VATANSIZ

M. Mehmet ÜNVER

"Kendini her konuda dogrunun ve hakkin yegane sahibi gören biz Türklerin vazgeçemedigi hastaligi bu. Önümüzde diz çökmeyen, iradelerini teslim etmeyen veya direnenlerin bize kast eden birer tehdit ve düsman olduklarina inanmak nerdeyse varligimizin da birer ilkesini olusturmus. Bu yönüyle tipik bir dindardan da farkimiz yok hani. Sorgulamanin yasak, imanin ise emredildigi sözde modern bir devlet bizimkisi."

Almanya - Asagidaki kisa diyalogu Mad'in üçüncü serisi olan Vatansiz kitabindan alintiladim. Hiç degilse kitabin felsefi bakisini yansitan bir kismi sizin degerlendirmeneize birakiyorum. Henüz son seklini vermedigim için çok net bir tanim yapmakta da zorlaniyorum. Çalismalarinizda cani gönülden basarilar diliyorum. Mehmet Ünver."


"Kendini her konuda dogrunun ve hakkin yegane sahibi gören biz Türklerin vazgeçemedigi hastaligi bu. Önümüzde diz çökmeyen, iradelerini teslim etmeyen veya direnenlerin bize kast eden birer tehdit ve düsman olduklarina inanmak nerdeyse varligimizin da birer ilkesini olusturmus.

Bu yönüyle tipik bir dindardan da farkimiz yok hani. Sorgulamanin yasak, imanin ise emredildigi sözde modern bir devlet bizimkisi. Dagli bir çobanin devlet baskaninin yakasina yapisip hesap sorabildigi Bati uygarligi ile 'Dünyaya uygarligi ve medeniyeti bagisladigini iddia eden' bizim, bir meclis üyesini, ordu subayini, köy agasini hatta mahalle muhtarini dahi elestiremedigimiz devleti kiyaslayinca ortaya çikan çeliskiden sadece ürküyorum. Belki de bu konuda yapilabilecek her seyden ümidimi kestigim için bugün ülkemden millerce uzakta, yabanci bir kitada çevre sorunlarina ayiriyorum vaktimi."

"Yerinde olsam ümitsiz kalmak yerine direnmeyi seçerdim. Çünkü:
Vazgeçtigimiz her türden bireysel özgürlük hakki ayni zamanda vazgeçtigimiz toplumsal aydinlanma umudumuzdur. Kaldi ki bu yalnizca sana ve ülkene ait bir husus degil. Gördügüm kadariyla yeryüzünde yasayan insanlarin büyük kismi bu çikmazi yasiyor. Bireysel olarak kendilerini ifade edemeyenler veya talepleri ciddiye alinmayanlar hâliyle örgütlenerek güç olma yoluna gidiyorlar. Bu bir sistem için daha riskli degil mi?"

"Unutuyorsun ama, yasadigimiz postmodern çagda toplumsallasmada belirleyici olan; insan degil, sermayenin kendisidir."

"Modern Çagin tüm dayatmalarina ragmen hâlâ insanin sosyal yasamini
aktiflestiren ve onu içinde yasadigi toplumun bir parçasi yapan dört ögenin varligina inaniyorum: Din, milliyeçilik, siyaset ve meslek. Ayni sekilde insanin düsünsel özgürlügünü kisirlastiran da yine bu dört ögedir."

© Haziran 2008, IşıkBinyılı

© IŞIK BİNYILI e-dergisi; The Light Millennium bunyesinde kamu yararına ve kamu tarafından desteklenen yayıncılık ilkesiyle, 17 Temmuz 2001 tarihinde, Bircan Unver tarafindan, New York'ta kurulmuştur. Vergiden muafiyet statusune (501, (c) (3) ise 17 Temmuz 2001 tarihinden gecerli olmak uzere hak kazanmıştır. Bu sitenin içeriği kurucularinin izni olmaksızın kopyalanamaz. Sitenin tum icerigi "The Light Millennium"a aittir. Uluslarası telif hakları kanunlarıyla korunmaktadır ve her hakkı saklıdır."
Genel Yayin Yonetmeni: Bircan Unver
The Light Millennium'un Ingilizce sitesinin cizgisinde; Tasarlayan ve Geliştiren Bali & Bali Works

Bali & Bali Works